گیر افتادن صدها ایرانی در هند به دنبال گسترش کرونا

به گزارش جام پارسی، نیما محبی (دستیار کارگردان و برنامه ریز و مدیر تولید تئاتر) که در هند به سر می برد، می گوید وی و بسیاری از ایرانیان در هند مانده اند و برای بازگشت به کشور به دلیل ویروس کرونا دچار مسائل بسیاری هستند.

گیر افتادن صدها ایرانی در هند به دنبال گسترش کرونا

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

نیما محبی (دستیار و برنامه ریز تئاتر) که هم اکنون در هند به سر می برد با اشاره به اینکه ویروس کرونا محدودیت هایی را برای پروازها در جهان بوجود آورده است، گفت: با کنسل شدن پرواز ایران از بمبئی به تهران هیچگونه اطلاع رسانی توسط ایرلاین فروشنده بلیط از طریق پیامک، تماس یا ایمیل مبنی بر کنسل شدن یا جایگزینی زمان دیگر یا حتی ناتعیین بودن زمان بعدی پرواز انجام نشده است.

وی افزود باتوجه به تلاش مسئولان برای برقراری پرواز توسط ایرلاین ماهان از شهر دهلی و انجام پروازهایی از این شهر به تهران، رسیدن مسافرانی که در جنوب هند هستند به دلیل طولانی بودن مسافت زمینی و محدودیت های تعیین شده توسط دولت هند برای منع پروازهای داخلی و مسافرت های زمینی، کاملا غیرممکن است.

وی با اشاره به اینکه صدها ایرانی هم اکنون در شهرهای مختلف هند همچون بمبیی و گوا حضور دارند، گفت: برای مثال فاصله گوا تا دهلی 2000 کیلومتر و معادل 35 ساعت بدون توقف با ماشین سواری و 70 ساعت با اتوبوس است و برای رسیدن به پرواز دهلی باید مبلغ هنگفتی پردخت کرد و نامه تردد داشت که حتی با این شرایط بازهم به خاطر منع ورود سواری با پلاک یک شهر به شهر دیگر، امری ناممکن است.

محبی افزود: فرودگاه های دیگر هند در بمبئی (با 590 کیلومتر فاصله معادل 11 ساعت بدون توقف)، بنگلور (با 562 کیلومتر فاصله معادل 10:30 ساعت بدون توقف)، پونا (با 441 کیلومتر فاصله معادل 8:30 ساعت بدون توقف) هستند که با وجود محدودیت های ذکر شده، احتمال بیشتری برای پرواز به ایران دارند اما بازهم منوط به ارسال یا معرفی ماشین و یا شرکت مسافربری داخلی مورد تایید نهاد مربوطه (مانند وزارت امور خارجه) و صدور مجوزهای کامل برای عبور از مرزهای داخلی و رسیدن به فرودگاه شهر موردنظر است در غیر این صورت تردد امکان ندارد و پلیس از حرکت خودروهای یک شهر به شهر دیگر جلوگیری می کند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون تهیه مواد غذایی و نیازهایی اولیه غذایی برای اهالی هند نیز مشکل است چه برسید به مسافران دیگر کشورها گفت: مسائل فعلی سکونت در هند اعم از کمبود مواد غذایی، عدم انتقال پول به خاطر تحریم ها و بسته بودن صرافی ها و سختگیری ها و برخورد فیزیکی پلیس برای کنترل خروج مردم از منزل و... همگی زنگ خطر و نشانه هایی است از شروع بحران سنگین احتمالی در شبه قاره هند و لازم است شرایط انتقال ایرانیان به کشور یا انتقال آنها به مکانی امن و تحت نظارت مستقیم مسئولان ایرانی مربوطه به سرعت پیگیری و صورت پذیرد.

محبی افزود: حتی تا شش روز گذشته تهیه مواد غذایی غیرممکن بود و فقط از روزگذشته در چند مغازه با دریافت سفارش و شماره تلفن مواد غذایی مورد نیاز را به قیمت گرانی آماده می کنند و فقط مواد غذایی همچون نودل و برنج وجود دارد و برای خرید برخی اقلام همچون سبزیجات باید در صف ایستاد و آنها را از فروشندگان غیرمجاز تهیه کرد.

محبی با اشاره به اینکه دولت هند به شدت از همه گیر شدن این بیماری در این کشور ترس دارد، گفت: با این جمعیتی که هند دارد، اگر این بیماری در این کشور شیوع پیدا کند، ما شاهد یک فاجعه انسانی خواهیم بود و ترس از این فاجعه، دولت هند را بسیار هراسان کرده است و ما شاهد هستیم که پلیس با شدیدترین نوع با کسانی که در خیابان هستند، برخورد می کند و آنها را مورد ضرب و شتم قرار می دهد.

وی افزود: دلیل دیگری که باعث هراس ایرانیان در هند شده پایین بودن سطح بهداشت و امکانات پزشکی در این کشور است و اگر کسی به این بیماری در هند مبتلا بشود، شانس زنده ماندنش بسیار کم است.

محببی افزود: باتوجه به آمار اولیه 125 نفر در جنوب هند اعم از دانشجو و توریست ایرانی (گوا: 16 نفر، کارناتاکا: 43 نفر، ماهاراشترا: 20 نفر، آندراپرداش: 31 نفر و ایالت های دیگر: 15 نفر)، انتقال و محافظت از این تعداد ممکن است کاری آسان نباشد ولی دور از ذهن و نشدنی همچون رسیدن به دهلی نیست.

وی ادامه داد: امیدوارم با تلاش مضاعف مسئولان و نهادهای مرتبط هرچه زودتر به همراه دیگر ایرانیان به کشور خود بازگشته و یا شرایط بهتری برای عبور از این جریان قبل از رسیدن به بحران سنگین و خارج شدن از کنترل برایمان فراهم شود.

منبع: ایلنا

منبع: چمدان
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 584

به "گیر افتادن صدها ایرانی در هند به دنبال گسترش کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیر افتادن صدها ایرانی در هند به دنبال گسترش کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید