گیاه درمنه چه خواصی دارد؟

به گزارش جام پارسی، از دیگر خواص درمنه خاصیت بادشکنی و ضد نفخی است. همانطور که ذکر شد در بعضی منطقه ها ایران از این گیاه در تهیه غذا استفاده میشود. بعلاوه از برگ و سرشاخه های آن در تهیه ترشی استفاده میگردد.

گیاه درمنه چه خواصی دارد؟
طبیعت گیاه درمنه خیلی گرم و خشک است. بعضی از مهمترین خواص دارویی گیاه درمنه شامل خاصیت ضد سرطان، ضد مالاریا، ضد کرم و دفع انگل است.

گیاه درمنه از خانواده کاسنی ها بوده، گیاهی است بوته ای به ارتفاع 3 تا سانتیمتر و به رنگ سبز متمایل به خاکستری که بیشتر در منطقه ها بیابانی و مرتعی یافت میگردد. این گیاه یکی از باارزشترین گیاهان دارویی منطقه ها بیابانی ایران است. این جنس در ایران 34 گونه گیاهی علفی یکساله و چند ساله دارد که در سراسر ایران پراکنده اند. قسمتهای هوایی این گیاه در داروسازی استفاده شده و خواص درمانی فراوانی دارد.

به طورکلی اندام هوایی این گیاه از نظر جنبه های دارویی و پزشکی بسیار مهم بوده در مراحل انتهایی گلدهی گیاه درمنه و زمانی که گیاه بذر میدهد، اندازه مواد موثره موجود در گیاه به بالاترین اندازه میرسد و این زمان، برترین زمان برای برداشت گیاه به منظور استفاده از خواص درمانی است. مواد موثره موجود در درمنه دارای خواص ضد مالاریا و ضد سرطان است، بعلاوه از گیاه دارویی درمنه در بعضی منطقه ها ایران در پخت و تهیه غذا استفاده میگردد.

خواص دارویی گیاه درمنه (طبیعت و خواص درمانی) طبیعت گیاه دارویی درمنه خیلی گرم و خشک است. بعضی از مهمترین خواص درمنه عبارتند از:

ضد سرطان یکی از خواص این گیاه خاصیت ضد سرطانی است. ترکیبات شیمیایی موجود در این گیاه دارای خاصیت ضد سرطانی بوده و امروزه برای ساخت انواع داروها از آن استفاده میگردد. امروزه اصلاح گران گیاهی کوشش مینمایند تا ژنوتیپ هایی از این گیاه را که اندازه بالایی از این ماده دارویی ارزشمند دارند را شناسایی نمایند.

ضد مالاریاترکیبات موجود در درمنه دارای خواص ضد مالاریا بوده و برای پیشگیری و درمان این بیماری کاربرد دارد.

ضد کرم و دفع کرمهای انگلی اسانس گیاه درمنه دارای خاصیت ضد کرم بوده به ویژه بر روی دفع انگل کاندیدا آلبیکنس موثر است. جهت دفع کرم 10 گرم از این گیاه را در 500 سی سی آب جوش دم کرده به 3 نوبت در روز بنوشید.

اثر ضد نفخ و بادشکن از دیگر خواص درمنه خاصیت بادشکنی و ضد نفخی است. همانطور که ذکر شد در بعضی منطقه ها ایران از این گیاه در تهیه غذا استفاده میگردد. بعلاوه از برگ و سرشاخه های آن در تهیه ترشی استفاده میگردد.

درمان سرماخوردگی و سرفه یکی از گیاهان دارویی که از آن برای درمان سرماخوردگی با روشهای خانگی استفاده میگردد، گیاه دارویی درمنه است. از جوشانده این گیاه بعلاوه برای درمان سرفه هم استفاده میگردد.

درمان مرض قند کسانی که مرض قند دارند از دمکرده گرد غنچه گیاه درمنه می توانند استفاده نمایند. به این منظور غنچه های ناشکفته گیاه را با دقت پاک کرده سپس در سایه خشک کرده و بکوبید. سپس از الک ریز رد کرده و پس از آن گرد قابل استفاده می باشد.

خاصیت ضد عفونی نماینده ترکیبات موجود در این گیاه دارای خاصیت ضد عفونی نمایندگی بوده و بر روی سطوح زخمها و درمان زخم میتوان استفاده نمود. از این گیاه در صنعت داروسازی برای ساخت لوسیونهای ضد عفونی نماینده قارچهای پوستی استفاده میگردد.

درمان موخوره جهت موخوره گرد غنچه این گیاه را با روغن زیتون مخلوط کرده سپس 14 روز در آفتاب بگذارید صاف کرده و به موها بمالید.

سایر کاربردهای گیاه درمنه

درمنه یکی از اصلیترین و فراوانترین گیاهان منطقه ها مرکزی و بیابانی ایران و مرتع کشور شناخته شده است. این گونه گیاهی دارای مقاومت بالا به شرایط سخت محیطی و کمبود آب است و در نتیجه در حفظ پوشش گیاهی مراتع بسیار مهم و موثر است. بعضی از مهمترین کاربردهای گیاه درمنه غیر از خواص دارویی موراد زیر را میتوان برشمرد:

پیشگیری از فرسایش خاک ریشه های این گیاه باعث حفظ خاک در مقابل عوامل فرسایش زای محیطی است. استقرار آسان گیاه، رشد سریع آن و سازگاری با شرایط ناساعد محیطی این گیاه را به گونه ای مناسب برای جلوگیری از فرسایش خاک در منطقه ها مرکزی ایران تبدیل کرده است.

تغذیه دام و طیور این گیاه اگر چه در فصل بهار و تابستان بواسطه بوی عطر بسیار تند آن، مورد استفاده چرای گوسفندان قرار نمی گیرد، ولیکن در فصل پاییز و زمستان که تهیه علوفه برای دام مشکل است، مورد استفاده برای چرای دام قرار گرفته و از مهمترین منابع تامین غذای دام در این زمان محسوب می گردد.

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1502

به "گیاه درمنه چه خواصی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاه درمنه چه خواصی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید