چرا استفاده از ضدآفتاب در زمستان هم به اندازه تابستان ضرورت دارد؟

به گزارش جام پارسی، بیشتر افراد در روزهای گرم تابستان، هنگام وقت گذراندن در بیرون از خانه ضدآفتاب می زنند، چون نمی خواهند روز خود را با آفتاب سوختگی به خاتمه برسانند. اما متأسفانه عده ای از افراد تصور می کنند آفتاب سوختگی و مضرات پرتوهای خورشید برای پوست مخصوص فصل تابستان است؛ به همین دلیل از ضدآفتاب در زمستان استفاده نمی کنند .

چرا استفاده از ضدآفتاب در زمستان هم به اندازه تابستان ضرورت دارد؟

اما به نظر متخصصان پوست، باید در تمام طول سال از پوست خود با یک ضدآفتاب محافظت کنید. اگر می خواهید به علل ضرورت استفاده از ضدآفتاب در زمستان پی ببرید، در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید.

  • 9 روش ساده و فوق العاده مؤثر برای رفع تیرگی پوست و درخشان کردن آن

1. برف و یخ، نور خورشید را بازتاب داده و اشعه های UVA و UVB را تشدید می کنند

همان طور که آب دریاچه یا ساحل در فصل تابستان اشعه های UVAو UVB را تشدید می کنند، برف و یخ هم در فصل زمستان شدت اشعه های خورشید و احتمال آسیب پوست را افزایش می دهند.

بنابراین اگر قصد دارید در فصل زمستان ورزش هایی مانند اسکی یا سورتمه سواری انجام دهید یا در برف راه بروید، حتما از یک ضدآفتاب استفاده کنید.

برای محافظت کافی از پوست و لب، از یک ضدآفتاب طیف گسترده و بالم لب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. اگر به دنبال ضدآفتاب های فاقد مواد شیمیایی و اکسی بنزن و اکتینوکسالات (reef-safe) هستید، محصولی را انتخاب کنید که حاوی دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی (به عنوان ترکیبات فعال) باشد.

2. باد و رطوبت کم برای پوست مضر هستند

احتمالا شما هم متوجه شده اید که پوستتان در هوای سرد، خشک تر و حساس تر می شود. طی زمستان، رطوبت هوا کاهش یافته و معمولا سرعت باد افزایش پیدا می کند؛ بنابراین پوست شما به طور مداوم رطوبت خود را از دست می دهد.

خشکی، تمام خطوط چهره و چین و چروک موجود در سطح پوست را آشکار می کند و احتمال ترک خوردگی یا پوسته پوسته شدن را افزایش می دهد و از این طریق، شما را در معرض عفونت ها قرار می دهد. استفاده از ضدآفتاب در زمستان می تواند به برگرداندن مقداری از رطوبت از دست رفته پوست کمک کند.

3. لایه اوزون در زمستان در نازک ترین حد خود است

استراتوسفر بخش بیرونی هوای اطراف زمین است؛ این لایه محافظ گازهایی ا ست که سیاره زمین را احاطه کرده اند.

نزدیک بالای لایه استراتوسفر که دورترین فاصله را با زمین دارد، لایه اوزون واقع شده است که اشعه های فرابنفش (UV) را از خورشید جذب کرده و بازتاب می دهد.

تولید اوزون در دمای گرم، سریع تر و در دمای سرد، کندتر افزایش پیدا می کند. به همین دلیل لایه اوزون در حفره های زمین، جایی که دما بسیار پایین است، نازک تر بوده و پوشش آن در ماه های سردتر زمستان، در هر جای دیگر از اطراف کره زمین در نازک ترین حد خود است .

این یعنی حتی با وجود اینکه در فصل زمستان گرمای خورشید را روی پوستتان احساس نمی کنید، اما در واقع در معرض پرتوهای فرابنفشِ شدیدتری قرار دارید.

4. ضدآفتاب پوست شما را برای مدت طولانی تری جوان و سالم نگه می دارد

اشعه های خورشید سرعت فرآیند پیری پوست را افزایش و تولید کلاژن و الاستین (رشته های پروتئینی پوست) که سبب حفظ جوانی پوست می شوند را کاهش می دهد .

ضدآفتاب هم از پوست شما در برابر اشعه های خورشید محافظت می کند و هم به پوست خشک، رطوبت دوباره می بخشد و به قول معروف، با یک تیر دو نشان می زند.

علاوه بر این، بسکمک از مطالعات انجام شده بر روی افرادی که از ضدآفتاب استفاده می کنند نشان می دهند که استفاده روزانه از ضدآفتاب می تواند سرعت فرآیند پیری را کاهش دهد و پوست را جوا ن تر نگه دارد.

  • 6 کار ساده برای داشتن پوست سالم و شاداب که می توانید در خانه انجام دهید

5. نورهای داخل خانه هم برای پوست مضر هستند

مطالعات جدید نشان می دهند که حتی زمانی که در منزل هستید و قصد بیرون رفتن ندارید، نور کامپیوتر، تلویزیون، صفحه موبایل و حتی لامپ و سایر نورهای داخل خانه می توانند آسیب دیدگی پوست را بیشتر کنند.

استفاده روزانه از ضدآفتاب از پوست شما در برابر آسیب ناشی از مواجهه با هر نوع موج نور محافظت خواهد کرد.

6. شرایط آب و هوایی فصل زمستان سبب می شود ضدآفتاب سریع تر از روی پوست پاک شود

تعریق پوست در روزهای گرم تابستان، شنا کردن، یا گذراندن وقت در ساحل های پر شن و ماسه، همگی سبب می شوند ضدآفتاب سریع تر از روی پوست پاک شود. بنابراین باید ضدآفتاب را به طور منظم روی پوست خود تمدید کنید.

آنچه اغلب افراد به آن توجه ندارند این است که شرایط آب و هوایی خشن فصل زمستان هم اثربخشی ضدآفتاب را به همان سرعت کاهش می دهد.

باد، برف، تگرگ و دمای پایین همگی دست به دست هم می دهند و اثربخشی ضدآفتاب را ضعیف می کنند؛ بنابراین برای محافظت بهینه از پوستتان باید ضدآفتاب را چندین بار در روز تمدید کنید. تایم ناهار (ظهر)، بهترین زمان برای تمدید ضدآفتاب در زمستان است.

  • 16 خاصیت روغن مورینگا برای سلامت و زیبایی پوست و مو

7. در فصل زمستان، همچنان در معرض سرطان پوست ناشی از آسیب خورشید قرار دارید

اشعه های UVB، که در فصل زمستان چندان قدرتمند نیستند، تا مدت ها خطرناک تر از اشعه های UVA تلقی می شدند. این اشعه ها با انواع قابل توجه آسیب های پوستی، مثل آفتاب سوختگی، لکه های پیری و بسکمک از انواع سرطان های پوست در ارتباط هستند.

خوشبختانه امروزه می دانیم که اشعه های UVA، حتی با وجود اینکه بلافاصله سبب آسیب به پوست نمی شوند، اما خطرناک تر هستند. اشعه های UVA به طور عمیق تر به پوست نفوذ می کنند و علت مرگبارترین نوع سرطان پوست، یعنی ملانوما هستند.

اشعه های UVA برخلاف اشعه های UVB در تمام طول سال قدرتمند هستند. به همین دلیل استفاده از ضدآفتاب در زمستان ضرورت دارد.

8 . تأثیرات منفی مواجهه با خورشید به تدریج افزایش پیدا می کند

تحقیق اجرا شده بر روی یافته های مطالعات بلندمدت، اطلاعات مهمی را درباره تأثیرات فزاینده مواجهه با خورشید آشکار می کند. به نظر می رسد هرچه در طول زندگی پوستتان بیشتر معرض اشعه های UVA و UVB باشد، احتمال سرطان پوست در شما افزایش پیدا می کند.

مطالعات نشان می دهند که مواجهه بیشتر با خورشید در طول زندگی، مسبب بسکمک از سرطان های سلول های پایه و سلول سنگفرشی است که هر دو از انواع رایج سرطان پوست محسوب می شوند. به همین دلیل باید از ضدآفتاب در زمستان استفاده کنید.

9. در فصل زمستان به خورشید نزدیک تر هستید

اگر در نیم کره شمالی زندگی می کنید، طی ماه های زمستان به خورشید نزدیک تر هستید. این مسأله ممکن است به نظرتان غیرعقلانی بیاید، اما حقیقت دارد. زمین در ماه تیر دورترین و در ماه دی نزدیک ترین فاصله را با خورشید دارد. شاید این سؤال پیش آید: پس چرا در زمستان هوا سرد می شود؟

کاهش دما بر اساس جهت شیب زمین است. کره زمین دارای دو نیمکره (شمالی و جنوبی) است. کشور ایران در نیمکره شمالی قرار گرفته است. زمانی که نمیکره شمالی در زمستان از خورشید دور می شود، دما کاهش پیدا می کند.

بنابراین حتی با وجود سردتر شدن هوا در زمستان، تمام کره زمین به خورشید نزدیک تر است که این موضوع سبب تشدید اشعه های UVA و UVB و در نتیجه تشدید تأثیر منفی آن ها روی پوست می شود.

10. ضدآفتاب خود را قبل از منقضی شدن کامل استفاده کنید

اگرچه این موضوع نباید تنها دلیل شما برای استفاده از ضدآفتاب در زمستان باشد، اما قطعا با مزایایی همراه است. اثربخشی بیشتر ضدآفتاب ها بعد از فقط 12 ماه شروع به کاهش یافتن می کند.

بنابراین اگر از یک بطری ضدآفتاب تا تابستان سال بعد استفاده کنید، پوستتان به دلیل اثربخشی کمتر ضدآفتاب و در نتیجه حفاظت کمتر در برابر خورشید، راحت تر دچار آفتاب سوختگی می شود.

بنابراین از نیمه ی باقیمانده ضدآفتاب تا تابستان سال بعد استفاده نکنید. می توانید از باقیمانده ی ضدآفتاب در زمستان استفاده کنید تا از پوستتان در برابر خورشید حفاظت شود.

توصیه ها و نکات ضروری و مهم درباره ضدآفتاب که همه افراد باید بدانند

در ادامه به 9 نکته مهم درباره ضدآفتاب می پردازیم که همه افراد باید از آن ها اطلاع داشته باشند.

1 . همه افراد به ضدآفتاب نیاز دارند

همه افراد به غیر از نوزادان زیر شش ماه، صرف نظر از سابقه پزشکی، جنسیت یا سن به ضدآفتاب نیاز دارند. خورشید دارای پرتوهای فرانبفش است که می توانند منجر به سرطان پوست شوند.

امروزه از هر پنج آمریکایی، یک نفر در طول زندگی خود دچار سرطان پوست می شود. ضدآفتاب به محافظت از پوست شما در برابر اشعه های فرانبفش کمک می کند و احتمال سرطان پوست را کاهش می دهد.

علاوه بر این، می تواند از طریق محافظت از پوست در برابر اشعه های فرابفنش که سبب چین و چروک و از بین رفتن رنگ پوست می شوند، به جوان تر کردن پوست شما کمک کند.

2. به دنبال ضدآفتاب های با برچسب طیف گسترده باشید

خورشید دو اشعه مضر دارد که به زمین می رسند؛ UVA و UVB. ضدآفتابی که طیف گسترده باشد، از پوست شما در برابر هر دو اشعه UVA و UVB محافظت می کند.

اگر یک ضدآفتاب طیف گسترده باشد، روی برچسب آن قید می شود. برای محافظت حداکثری از پوست خود در برابر خورشید، ضدآفتابی بخرید که روی بطری آن عبارت طیف گسترده قید شده باشد.

3. ضدآفتاب SPF 30 یا بالاتر داشته باشد

SPF مخفف Sun Protection Factor و به معنای فاکتور حفاظتی در برابر خورشید است. عدد SPF نشانگر توانایی ضدآفتاب در مهار پرتوهای خورشید است. ضدآفتابی که دارای SPF 30 است، 97 درصد از اشعه های خورشید را مهار می کند.

SPF بالاتر، اشعه های فرانبفش بیشتری را مهار می کند، اما هیچ ضدآفتابی وجود ندارد که به طور کامل از پوست شما محافظت کند. به دنبال ضدآفتابی باشید که دست کم SPF 30 داشته باشد، اما توجه داشته باشید که ضدآفتاب های با SPF 40 یا 50، کمی بیشتر از پوست شما محافظت می کنند.

4. در صورت نیاز، ضدآفتاب را روی پوستتان تمدید کنید

تأثیرات ضدآفتاب فقط به مدت تقریبا دو ساعت روی پوست باقی می ماند. میزان بالاتر SPF، فاصله زمانی تجدید آن را افزایش نمی دهد. ضدآفتاب خود را هر دو ساعت یک بار، یا در صورتی که پاک شد، تجدید کنید.

5. در روزهای ابری و در فصل زمستان ضدآفتاب بزنید

استفاده از ضدآفتاب در سرتاسر سال اهمیت دارد، چون پرتوهای مضر خورشید در تمام سال وجود دارند. خورشید حتی در زمستان و روز های ابری، زمین را با اشعه های UVA و UVB گرم می کند .

در روزهای ابری، 80 درصد از اشعه های مضر خورشید به پوست شما نفوذ می کنند. برف، آب و شن و ماسه، پرتوهای خورشید را به پوست شما بازتاب داده و احتمال آفتاب سوختگی را افزایش می دهند. اگر قرار است اسکی سواری کنید یا به جایی نزدیک آب سفر کنید، استفاده از ضدآفتاب را از قلم نیاندازید.

6. به اندازه کافی ضدآفتاب بزنید

بیشتر افراد از ضدآفتاب به اندازه کافی استفاده نمی کنند. برای هر بار پوشش بدنتان دست کم به 30 گرم ضدآفتاب (تقریبا به اندازه پر شدن یک لیوان کوچک) نیاز دارید. از قلم نیاندازید که ضدآفتاب را روی گوش ها، بالای سر و اطراف گردن تان بمالید.

7. از استفاده از اسپری ضدآفتاب، تا جای ممکن اجتناب کنید

به نظر می آید استفاده از اسپری ضدآفتاب برای بسکمک از افراد آسان تر است. با این حال، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) درباره بی خطر بودن یا اثربخشی چنین ضدآفتاب هایی نظر قطعی نداده است.

زمانی که از اسپری ضدآفتاب استفاده می کنید، تشخیص اینکه به اندازه کافی ضدآفتاب زده اید یا نه، سخت است. همچنین بطری های چنین ضدآفتاب هایی برای محیط زیست مضر هستند.

اگر از اسپری ضدآفتاب استفاده می کنید، آن را استنشاق نکنید یا از آن در نزدیکیِ حرارت، شعله (مانند شمع یا کبریت) یا هنگام استعمال دخانیات استفاده نکنید.

به جای اسپری ضدآفتاب می توانید از جایگزین های آن مثل کرم ها و لوسیون های موجود برای پوست خشک و صورت ، ژل برای نواحی مودار مانند پوست سر و قفسه سینه و استیک برای اطراف چشم ها استفاده کنید.

8. ضدآفتاب فیزیکی یا شیمیایی، کدامیک بهتر است؟

ضدآفتاب های فیزیکی مانند یک محافظ عمل کرده و پرتوهای مضر خورشید را منعکس و منحرف می کنند. ترکیبات فعال موجود در این نوع ضدآفتاب شامل دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی می شود. ضدآفتاب فیزیکی برای پوست های حساس، بهترین گزینه است.

ضدآفتاب های شیمیایی مانند یک اسفنج عمل کرده و اشعه های خورشید را جذب می کنند. مالیدن این نوع ضدآفتاب روی پوست راحت تر است. هر دو نوع ضدآفتاب بی خطر و مؤثر هستند، پس ضدآفتابی که دوست دارید را انتخاب کنید و استفاده از آن را در تمام طول سال ادامه دهید.

9. برای محافظت از پوستتان فقط به ضدآفتاب تکیه نکنید

متأسفانه ضدآفتاب نمی تواند به طور کامل از آفتاب سوختگی، تاول و سرطان پوست جلوگیری کند. اما نگران نباشید. شما می توانید با استفاده از وسایل محافظتی زیر، از پوست خود بیشتر محافظت کنید؛

  • بالم لب حاوی SPF 30 یا بالاتر
  • کلاه بافتنی لبه دار با بافت سفت
  • عینک آفتابی UV یا محافظ در برابر اشعه های فرابنفش، که اطراف چشم ها را تا حد امکان می پوشاند
  • لباس بافتنی با بافت سفت، تیره رنگ و آستین بلند یا لباس های مخصوص محافظت از پوست در برابر خورشید

تا جایی که امکان دارد، بین ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر که تابش خورشید در شدیدترین حالت خود است، از آفتاب دوری کنید و در سایه بمانید. به یاد داشته باشید که هیچ ضدآفتابی به طور کامل از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت نمی کند.

اما با به کارگیری اقدامات ذکر شده در این مقاله و صرف زمان کافی برای مصرف و تمدید صحیح ضدآفتاب، می توانید احتمال آفتاب سوختگی و سرطان پوست را در خود کاهش دهید.

نکته پایانی

بیشتر افراد تصور می کنند استفاده از ضدآفتاب مختص روزهای گرم تابستان است. اما استفاده از ضدآفتاب در زمستان به همان اندازه اهمیت دارد، چون پوست شما در تمام طول سال در معرض اشعه های مضر فرابنفش خورشید قرار گرفته است.

در این مقاله به 10 دلیل پرداختیم که ثابت می کنند استفاده از ضدآفتاب در زمستان واجب است. در پایان هم به 9 نکته مهم درباره ضدآفتاب که همه افراد باید بدانند، اشاره کردیم. به نکات ذکر شده توجه کنید و صرف نظر از اینکه تابستان است یا زمستان یا در منزل هستید یا بیرون از منزل، با استفاده از ضدآفتاب از پوست خود در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کنید.

منبع: beaumont

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1019

به "چرا استفاده از ضدآفتاب در زمستان هم به اندازه تابستان ضرورت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا استفاده از ضدآفتاب در زمستان هم به اندازه تابستان ضرورت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید