گرم کن های نانوکاتالیستی ایرانی کارآمدتر و ایمن تر از نمونه های خارجی

به گزارش جام پارسی، گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی ایران ساخت، ضمن کاهش آلاینده های محیطی، بدون فاقد شعله هستند و امنیت بالاتری نسبت به دیگر گرم کن های موجود برخوردارند.

گرم کن های نانوکاتالیستی ایرانی کارآمدتر و ایمن تر از نمونه های خارجی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گرم کن های تشعشعی تولیدشده در شرکت به فرآوران نوین آریا، از نوع تابشی و با استفاده از نانومبدل هایی است که بدون استفاده از آتش مستقیم، حرارت مورد نیاز ایستگاه های کاهش فشار گاز طبیعی را تولید می کند.

گاز طبیعی برای رسیدن به محل مصرف، باید از فشار و دمای مناسب برای حرکت برخوردار باشد. تجهیزات گرم کن موجود در خطوط لوله حرکت گاز را ممکن می کنند.

هنگامی که گاز طبیعی از مبدأ وارد خطوط لوله می شود، دارای فشار و سرعت بالایی است و برای استفاده در مصارف معمول باید از فشار آن کاسته شود. ایستگاه های تقلیل فشار، متناسب سازی گاز را برای استفاده ممکن می کنند. اما با کم شدن فشار گاز طبیعی، دما نیز کم می شود و پدیده یخ زدن گاز طبیعی و تشکیل هیدرات گازی در قسمت شیر فشار شکن را به همراه خواهد داشت.

بنابراین، تنها راه کار ادامه حرکت گاز در لوله ها با فشار متناسب، افزایش دمای آن است که با استفاده از تجهیزات گرم کننده و مصرف انرژی برای رساندن گاز به دمای حداقلی ممکن می شود.

تا کنون با استفاده از تجهیزات دارای شعله و تکیه به مصرف بالای انرژی، کار گرم کردن گاز طبیعی انجام می شد اما با نوآوری یک شرکت فناور داخلی، افزایش دمای گاز طبیعی با صرف انرژی کم تر و امنیت بیش تر امکان پذیر شده است.

آلایندگی کم تر و کارایی بالاتر

این گرم کن ها علاوه بر این که از ایمنی بالایی برخوردار هستند، آلایندگی بسیار پایین تری داشته و با کاهش تولید گازهای گلخانه ای و مخرب محیط زیست، به ارتقای سلامت جامعه کمک می کنند. از این تجهیزات می توان در تمامی حوزه هایی که با اشتعال و انفجار در ارتباط هستند، مورد استفاده قرار بگیرند، بدون آن که خطرات بالقوه گرم کن های دارای شعله را رقم بزنند.

گرمکن ایران ساخت با استفاده از کاتالیست های نانویی تولید می شود و در فرآیند گرم کردن نیازی به استفاده از آب نیست. همچنین این قابلیت وجود دارد که تنها بخشی از این دستگاه در مدار قرار بگیرد و استفاده شود.

در این دستگاه، از آلاینده هایی مانند مونواکسید کربن و دی اکسید نیتروژن خبری نیست و ضمن سازگاری با محیط زیست، می تواند صرفه جویی انرژی قابل توجهی را به همراه داشته باشد. ز دیگر مزیت های این فناوری به مصرف کم سوخت آن است و با استفاده از فناوری های پیشرفته مانند فناوری های دیجیتال، می توان به صورت لحظه ای و برخط شرایط گرمکن را بررسی و رصد کرد.

این محصول فناور اکنون در تعدادی از ایستگاه های کاهش فشار گاز مورد استفاده قرار گرفته و ضمن رفع نیاز به گرم کن های دارای اشتعال و تضمین امنیت زمینه را برای جلوگیری از خروج ارز یه واسطه واردات تجهیزات مشابه و اشتغال برای نیروی انسانی دانش آموخته در حوزه نانوفناوری، مهندسی و دیگر حوزه ها فراهم کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1357

به "گرم کن های نانوکاتالیستی ایرانی کارآمدتر و ایمن تر از نمونه های خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرم کن های نانوکاتالیستی ایرانی کارآمدتر و ایمن تر از نمونه های خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید