ژولیوس سزار در دام دزدان دریایی!

به گزارش جام پارسی، سزار چند وقت بعد به همان جزیره حمله کرد و تمام ساکنان آن را از بین برد؛ اما این کشت و کشتار باعث نشد که لکه ننگ اسارت چند ماهه در جزیره دزدان دریایی از دامن او پاک گردد؛

ژولیوس سزار در دام دزدان دریایی!

معمولاً آن چه از ژولیوس سزار شنیده ایم، مبتنی بر قدرت نظامی و نبوغ او در رویارویی با دشمن است. البته نمی توان منکر پیروزی های متعدد وی در اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا شد؛ اما خب! وقتی تاریخ را ورق می زنیم، به صفحاتی برمی خوریم که نبوغ امپراتور را زیر سوال می برد و نشان می دهد که غرور سزار، دامی مهلک بر سر راه او بوده است و احتمالاً، همین مسئله بود که در نهایت او را به تیر غیب دوستش، بروتوس گرفتار کرد.

سزار به بیماری صرع مبتلا بود و عوارض ناشی از آن، گاه وبی گاه وی را درگیر می کرد؛ او در دقایقی که دچار حمله عصبی می شد، بسیار آسیب پذیر بود و البته، غرورش اجازه نمی داد که این مسئله را بپذیرد. چند سال قبل از شروع امپراتوری وی، دزدان دریایی کیلیکیه راه های تجارت دریایی روم را به شدت تهدید نموده بودند.

زیان حاصل از این مسئله، سنای روم را واداشت تا سزار را در رأس نیروهایی، برای سرکوب دزدان بفرستد. او هم که قصد داشت نبوغ نظامی خود را به رخ رقیبان بکشد، از مسیری حرکت کرد که به عقل جن هم نمی رسید و مثلاً خواست دزدان را غافلگیر کند!

اما راهی که او انتخاب نموده بود، به دلیل شرایط اقلیمی، باعث بیماری سربازان و البته تحریک بیماری صرع خودش شد. درست زمانی که سزار دچار حمله عصبی شده بود، دزدان دریایی کیلیکیه به آن ها حمله کردند؛ سپاه او نابود شد و خودش هم به اسارت دزدان دریایی درآمد! سزار چند ماهی را در جزیره دزدان سپری کرد؛ آن هم در وضعی بسیار مصیبت بار، تا روم بهای آزادی وی را پرداخت و دزدان از جانش گذشتند.

سزار چند وقت بعد به همان جزیره حمله کرد و تمام ساکنان آن را از بین برد؛ اما این کشت و کشتار باعث نشد که لکه ننگ اسارت چند ماهه در جزیره دزدان دریایی از دامن او پاک گردد؛ مسئله ای که هوش و نبوغ نظامی امپراتور آینده را زیر سوال می برد.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 731

به "ژولیوس سزار در دام دزدان دریایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژولیوس سزار در دام دزدان دریایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید