چگونه برای فرزندم مادر خوبی باشم؟

به گزارش جام پارسی، مادربودن یکی از سخت ترین شغل های دنیاست. یک مادر خوب ویژگی های بسیار زیادی دارد اما از جمله مهم ترین آنها می توان به احترام به کودک، درک بالا، صبوری و شکیبایی، تواضع و ... اشاره کرد.

چگونه برای فرزندم مادر خوبی باشم؟

مادر خوب کیست؟

شاید هیچ موقع به وضوح آن را به زبان نیاوریم اما احتمالا همه ما با خود این سوال را مطرح کرده ایم که: آیا من مادر خوبی هستم؟

بیشتر مواقع ما بررسی نمی کنیم که چه روشی را برای چه کاری انتخاب کرده ایم و آیا این روش درست بوده است یا نه؟ و البته هیچ موقع مقیاسی را برای سنجش عملکرد خودمان در نظر نمی گیریم. ما عموما از مطالعه کتاب و یا تجربیات خودمان و دیگران چیزهایی را فرا می گیریم و مطابق با آن عمل می کنیم.

با این حال من از بسکمک از مادران می شنوم که می گویند نمی دانند که آیا به اندازه کافی وظایفشان را درست انجام می دهند یا نه؟ اغلب این سوال با احساس ترس مطرح می گردد. ترس از این که نکند کنترل اوضاع از دستشان خارج گردد و یا خارج شده باشد! مادران از قضاوت شدن می ترسند و در حالی که کوله باری از عشق مادرانه در وجودشان است فکر می کنند در حال از دست دادن عمر خودشان و البته تباه کردن بچه هایشان هستند.

مادر بودن چیزی نیست که آن را از دنیا خارج به دست بیاورید بلکه چیزی است که از ابتدا در شما نهادینه شده است. یک فرد نباید هدفش این باشد که تبدیل به یک مادر بی نقص گردد بلکه باید صفاتی را در خود تقویت کند که بتواند روابط بین خود و فرزندش را بهبود بخشد.

ویژگی های یک مادر خوب

بگذارید یک نگاه دقیق تر بیندازیم بر لیست ویژگی های یک مادر خوب که قطعا شما اگر همه را نداشته باشید بسکمک از آن ها را دارا هستید.

درک بالا

منظورمان از درک، توانایی فهم و اشتراک گذاری احساسات دیگران است. اگر رفتار شما با کودکتان بر مبنای درک باشد شاید به جایی برسید که برایتان سوال پیش بیاید که چرا او اینگونه رفتار می کند؟

این که چنین سوالی در ذهن شما ایجاد گردد یعنی دوست دارید به سمتی حرکت کنید که شرایط را آرام کنید و در عین حال ارتباطتان را مستحکم تر نمایید. در این شرایط وقتی دوباره پرخاشگری کودک را دیدید، بقلش کنید و به او نگاه کنید و به خودتان بگویید خودمم بعضی وقتا عصبانی میشم.

درک یعنی هر دو نفر در یک جهت و نه در جهت مقابل و متضاد همدیگر حرکت کنند. میدان جنگ نیست و هر دوی شما تلاش می کنید تا در راستا صحیح یادگیری و کمک به یکدیگر قرار گیرید.

قدرتمند بودن

مادر بودن حتی برای قویترین مادران عوارض روحی و احساسی را به همراه دارد. قوی تر کردن خودتان و نیروی درونیتان و این که بتوانید تکیه گاهی برای کودکتان باشید از هه چیز مهم تر است. کودک شما به عنوان مادر نیاز دارد تا به شما تکیه کرده و اطمینان داشته باشد تا ترس ها و اضطراب هایش را می تواند به کمک مادرش التیام بخشد. او باید بداند همیشه جایی برایش وجود دارد که راحت باشد و آرامش بگیرد.

صبور بودن

اگر مادر صبوری باشید و راه های دستیابی به صبوریی را بدانید، کمتر داد می زنید و از کوره در نمی روید. چیزهایی نمی گویید که بعدها از گفتن آن پشیمان گشت مخصوصا اگر صبح باشد و بخواهید هرچه زودتر از خانه خارج شوید و روز بدی را سپری کنید و ... به خاطر همین است که صبوری را کلید مادری می دانند. شما با قراردادن خود در موقعیت فرزندتان و درک نیازهای او رفتارش را بیشتر می پذیرید.

تواضع داشتن

ما معصوم نیستیم پس نباید به گونه ای رفتار کنیم که دیگران فکر کنند می خواهیم نشان دهیم هیچ خطایی از ما سر نمیزند. هیچ چیز بدتر از این نیست که به غرور اجازه دهید تا بر شما مسلط گردد. بچه ها باید بدانند که بزرگسالان هم اشتباه می کنند. آیا تا کنون شده سعی کنید تا بر چیزی سرپوش بگذارید فقط به خاطر این که می ترسیدید کودکتان بفهمد؟ بگذارید آنها هم بفهمند.

ما نمی توانیم از کودکمان انتظار داشته باشیم که به اشتباهاتش اعتراف کند و به خاطر آن عذرخواهی کند ولی خودمان آن کار را انجام ندهیم. باید نشان دهیم که چگونه اشتباه کردیم. اگر سخاوتمند و متواضع باشید، کودکتان نیز همین گونه خواهد شد.

همانگونه که شما برای احترام به دیگران از آنها به دلایل مختلف و به خاطر اشتباهاتتان عذرخواهی می کنید و با این عذرخواهی به آنان احترام می گذارید باید بدانید عذرخواهی احترام به کودکتان است. بچه ها به اندازه دیگران به احترام نیاز دارند. در واقع بیشتر از احترام به آنان، چیزی که اهمیت دارد این است که بچه ها همین رفتار را با دیگران نیز نشان می دهند.

احترام گذاشتن

چشمانتان را ببندید و به رفتار خود با کودکتان فکر کنید. سپس از خودتان بپرسید خودت اگه یه بزرگتر دیگه ای مثل پرستار یا معلم با بچت اینجوری حرف می زد ناراحت نمی شدی؟

غرغرو بودن، ترسناک بودن و یا بی احترامی و یا هر رفتار بد دیگر با بچه ها کار سختی نیست.

به کودکتان به عنوان یک شخصیت مستقل احترام بگذارید نه کسی که یک نسخه دیگری از خودتان باشد. او یک شخصیت فوق العاده و مستقل است که سلایق، شخصیت، نیازها و خواسته هایش در حال شکل گیری است.

شما بدون شک باید تذکر دهید و گاهی برخورد کنید اما هیچ دلیلی برای بی احترامی و بدرفتاری با کودک وجود ندارد.

مدیر بودن

یک مادر خوب می داند چگونه توجه کند و چگونه پرورش دهد. در عین حال او می داند چگونه مدیر خوبی بوده و انتظارات را تعریف کند. بدون شک بچه ها نیاز به مرزهایی دارند که در آن محدوده حرکت کنند.

وقتی کودک من شروع به راه رفتن کرد، پزشک او به من گفت که مشخص کردن مرزها و امن کردن خونه وظیفه توئه. وظیفه شما به عنوان مادر فراهم کردن ابزار مورد نیاز و البته حمایت از کودک برای رشد و یادگیری است.

حامی بودن

اگر انسان خودخواهی باشید شاید شنیدن این قسمت برایتان کمی سخت باشد. ما می توانیم کودکمان را پرورش دهیم تا بتواند ارزش های مد نظر ما را دنبال کند اما هیچ وقت نمی توانیم ویژگی های شخصی را به آنان تحمیل کنیم.

من یک دوست دارم که 3 فرزند دارد. زمانی که اولین بچه آن ها به دنیا آمد، او و همسرش بسیار هیجان زده بودند تا او را به سمت ورزش سوق دهند. آن ها در ذهنشان کودکی ساخته بودند که در آینده بتواند هر ورزش قابل تصوری را انجام دهد. چهره آنان را تصور کنید زمانی که دیدند کودکشان هیچ علاقه ای به ورزش ندارد و دوست دارد کتاب بخواند. دومی کمی به ورزش علاقه داشت و سومی همان کمی علاقه را هم نداشت.

دوست من یک درس مهم از این داستان گرفت و آن این بود که تحمیل کردن علاقه، شخصیت و تفریحاتی که ما به عنوان پدر و مادر به آنها علاقه داریم جواب نمی دهد و شاید نوعی بی احترامی به شخصیت کودکمان باشد.

چه مولفه های دیگری در مادر خوب بودن از اهمیت بالایی برخوردار است؟ دیدگاه های خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: sleepingshouldbeeasy

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1093

به "چگونه برای فرزندم مادر خوبی باشم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه برای فرزندم مادر خوبی باشم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید