چند نفر، سهام عدالت خود را فروختند؟، چالش های آزادسازی سهام عدالت

به گزارش جام پارسی، به گزارش خبرنگاران، روز 14 تیر سال گذشته کسانی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب نموده بودند اختیار پیدا کردند تا 30 درصد سهام عدالت خود را بفروشند یا نگه دارند. به این بهانه با کارشناسان در خصوص فرآیند آزادسازی و مشکلاتی بعدی آن به مصاحبه نشسته ایم:

چند نفر، سهام عدالت خود را فروختند؟، چالش های آزادسازی سهام عدالت

پیمان میرآب، مدیر کل روابط عمومی وزارت اقتصاد، با اشاره به اینکه سهام عدالت تشکیل شده است از سهم 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیر بورسی است، اعلام کرد: در مرحله اول آزادسازی، 30 درصد سهام آزاد و قابل معامله و در مرحله دوم هم 30 درصد دیگر این سهام قابل معامله شد.

این کارشناس مالی گفت: سهام عدالت در مرحله ابتدایی آزادسازی و به دلیل اوج کرونا و بعضی مسائل که بعضی خانوارها و کسب وکارها داشتند، توانست به این افراد یاری کند.

شکل اجرایی سهام عدالت درست نبود!

مهدی قلی پور، کارشناس بازار سرمایه هم، به بهانه آزادسازی فروش 30 درصدی سهام عدالت در تیر سال گذشته در رابطه با اهداف سهام عدالت، اعلام کرد: اعطای این یارانه به مردم بسیار تصمیم درستی بود، ولی شکل اجرایی آن مناسب نبود و می توان در چند زمینه مانند مکاهمم تخصیص سهام عدالت به مردم و تعاونی ها مکاهمم تخصیص، و سرمایه گذاری های استانی، زمان بندی آزادسازی سهام عدالت در دو مرحله، زیر ساخت های بورس و آموزش های لازم به آن ایراد وارد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: خرد کردن بلوک های مدیریتی در بین مردم و به وسیله تعاونی های شهرستانی که بعدا به سرمایه گذاری های استانی منتقل نمایند، اولین آسیب را ایجاد کرد؛ چرا که ارزش بلوک مدیریتی بسیار بیشتر از سهام خرد در بازار است، بعلاوه بعد از ارائه گزینه های مستقیم و غیر مستقیم، بیشتر مردم به دلیل عدم اطلاع یا عدم آگاهی یا هر دلیل دیگری روش غیر مستقیم را انتخاب کردند و تقریبا از گردونه تصمیم گیری برای نقد کردن دارایی خود خارج شدند به ویژه به دلیل پذیرش دیرتر سرمایه گذاری های استانی در بازاری که دچار رکود شده بود.

او اضافه نمود: 19 میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب و کمتر از چهار میلیون نفر بخش آزاد شده را به فروش رسانند یعنی نزدیک به 13.5 هزار میلیارد تومان. به این ترتیب با پراکنده شدن سهام، خصوصی سازی مدیریت این شرکت ها تقریبا منتفی شد و ارزش آن هم دست کم نصف ارزش بلوک شد.

افزایش مسائل سهام عدالت با آزادسازی فروش آن

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در رابطه با مسائل آزاد سازی فروش سهام عدالت گفت: مشکل بعدی زمانی به وجود آمد که میلیون ها نفر قصد فروش سهام آزاد شده را داشتند، بانک های دولتی هم شعب خود را در اختیار کارگزاران برای دریافت سفارشات فروش گذاشتند، با این حال به دلیل حجم بالای سفارشات در سامانه های معاملاتی اخلال ایجاد شد و هم این عرضه های سنگین اولین موج نزولی بازار را ایجاد کردند و هم اینکه فروش و دریافت پول سهام به وسیله مردم به مشکل خورد به ویژه بعد از محدودیت هایی که برای حمایت از بازار وضع شدند.

مشهود بودن عجله در آزادسازی سهام عدالت

قلی پور در ادامه گفت: به طور کل زیرساخت و آموزش لازم در حوزه سهام عدالت و بازار وجود نداشت و عجله در آزادسازی کاملا مشهود است. در بازی که دولت بیش از 40 هزار میلیارد سهام به مردم فروخته بود جذب این 13.5 هزار میلیارد که فقط بخش کوچکی از فروشندگان سهام عدالت بودند، سخت بود و ناهماهنگی های دولتی برای عرضه صندوق های دارا و پالایش، ماشه سقوط بازار را چکاند.

او اضافه نمود: در حالی که دولت می توانست کل این سهام عدالت را در قالب صندوق های سرمایه گذاری به مردم، بدون خُرد کردن بلوک های مدیریتی و ایجاد بازارگردان برای این صندوق ملی و پذیرش آن در بورس یا فرابورس، بدون درگیر کردن مردم غیر حرفه ای با کف بازار و افزایش توان کنترلی و نظارتی واگذار کند. ازدحام در کارگزاری ها، مراکز خدمات الکترونیک دولتی و شعب بانک ها در شرایط کرونایی هم آسیب های خود را داشت. در نهایت درصد کمی توانستند 30 درصد اول آزاد شده را به فروش برسانند و سی درصد دوم هم تقریبا امکان فروش نبود و بیشتر مردم در شرایط بد مالی نتوانستند سهام عدالتشان را مرهمی بر زخم هایشان نمایند.

گره خوردن سرنوشت سهام عدالت به بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که تا چه زمان باید سرنوشت سهام عدالت به شرایط بورس گره بخورد؟ گفت: واقعیت این است که حجم سهام عدالت دست مردم و سرمایه گذاری های استانی بدون شرکت های غیر بورسی حدود 500 هزار میلیارد تومان است و اگر 60 درصد آزاد شده باشد، ارزش تقریبی آن 300 هزار میلبارد تومان می گردد. برای بازاری که معاملات خرد روزانه اش از ابتدای سال کمتر از پنج هزار میلیارد تومان بوده، فروش حتی بخشی از این سهام در بازار، می تواند بازار را برای مدت ها به کما ببرد.

او اعلام کرد: بنابراین باید راهکاری برای نقدشدن این سهام خارج از تابلو های بورس یا فرابورس تعبیه کرد مثلا سهامداران عمده شرکت های موجود در پرتفوی عدالت متعهد به خرید زمانبندی شده این سهام دست مردم شوند و برای اینکار درصدی از سود نقدی را به آن تخصیص دهند، یا دولت از بانک ها بخواهد که هر کدام بودجه مشخصی برای خرید تخصیص دهند.

منبع: خبرنگاران

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1364

به "چند نفر، سهام عدالت خود را فروختند؟، چالش های آزادسازی سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نفر، سهام عدالت خود را فروختند؟، چالش های آزادسازی سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید