چرا ترک سیگار در زنان سخت تر است؟

به گزارش جام پارسی، ترک عادت سیگارکشیدن در افراد بسیار سخت است و تحقیقات جدید نشان می دهد که ترک این عادت برای زنان به دلیل اضطراب و افسردگی بیشتر، سخت تر از مردان است.

چرا ترک سیگار در زنان سخت تر است؟

به گزارش، محققان اظهار کردند: شیوع بالاتر اضطراب و افسردگی در زنان منجر به اختلال در ترک عادت های مختلف از جمله ترک سیگار می گردد.

در تحقیق جدید که بر روی 200 بیمار در بیمارستانی در تورنتو کانادا انجام گرفته، معین شد که شیوع اضطراب یا افسردگی در زنان 41 درصد و در مردان 21 درصد است که عاملی برای دشوارشدن ترک سیگار در زنان تلقی می گردد. البته شواهد قبلی حاکی از آن است که مغز زنان نسبت به نیکوتین واکنش متفاوتی نسبت به مردان نشان می دهد.

دکتر بث آبرامسون، استادیار دانشگاه اظهار کرد: افسردگی و سایر اختلالات خلقی در زنان سیگاری به خصوص بیماران قلبی و سکته مغزی باید مورد توجه قرار گیرد.

استعمال دخانیات، عامل شماره یک علت مرگ و میر های قابل پیشگیری در سراسر دنیا است و سالانه 480 هزار مرگ و میر در ایالات متحده به دلیل استعمال دخانیات است.

بر اساس آمار منتشر شده، حدود 12 درصد از زنان امریکایی 18 ساله و بالاتر سیگار می کشند.

در این تحقیق، میانگین سنی شرکت نمایندگان 56 سال بود و تقریبا یک سوم از شرکت نمایندگان زن بودند.

محققان گفتند: بعضی از زنان بعد از ترک سیگار، ترس از افزایش وزن دارند و ترک سیگار را عاملی در افزایش وزن خود می دانند.

زنان معمولا تمایل دارند برای مقابله با استرس در زندگی، از سیگار استفاده نمایند، بنابراین ترکیبی از درمان دارویی با تغییر رفتاری می تواند به آن ها در ترک سیگار یاری کند.

البته دلایل سیگارکشیدن و ترک آن در زنان نسبت به مردان، بسیار متفاوت است؛ برای مثال، بعضی از زنان در دوران بارداری سیگارکشیدن را برای سلامت جنین خود، ترک می نمایند.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 177

به "چرا ترک سیگار در زنان سخت تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ترک سیگار در زنان سخت تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید