هشدار درباره عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد

به گزارش جام پارسی، فلوشیپ پریتانولوژی بیمارستان شهدای تجریش به والدین هشدار داد: دخالت در تاریخ تولد نوزاد ممکن است منجر به بروز عوارض ماندگار، ناتوانی و حتی مرگ در نوزاد گردد.

هشدار درباره عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد

به گزارش خبرنگاران، دکتر پریچهر پورانصاری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که طول دوره بارداری در انسان 280 روز یا 40 هفته است اضافه کرد: گاهی به دلایل مختلفی نظیر بیماری، نداشتن شرایط زایمان طبیعی، مسائل مادر و جنین و مواردی از این قبیل زایمان به تجویز پزشک به صورت برنامه ریزی شده انجام می گیرد. اما این زایمان برنامه ریزی شده نیز در پایان 39 هفتگی حاملگی توصیه می گردد و هر گز قبل از 39 هفته توصیه نمی گردد.

به گفته دکتر وی، نوزادانی که زودتر از 39 هفته تمام و بدون اندیکاسیون یا مورد اورژانسی متولد می شوند، معمولا در معرض یکسری عوارض به ویژه عوارض تنفسی و سندرمی به نام دیسترس تنفسی قرار می گیرند که این سندرم اغلب در نوزادانی که بین 37 هفته تا 39 هفته متولد می شوند بروز می نماید.

این متخصص زنان با اشاره به این که عوارض تنفسی ایجاد شده گاهی منجر به بروز عوارض ماندگار در نوزاد می گردد، اظهار کرد: گاهی این دیسترس تنفسی بسیار مقاوم به درمان است و به درمان های رایجی که برای این نوزادان انجام می گردد پاسخ نداده و متاسفانه منجر به مرگ نوزاد می گردد.

پورانصاری ضمن هشدار به والدین تاکید نمود: از دخالت و دستکاری در زمان زایمان مگر در موارد اورژانسی که ادامه حاملگی برای جان مادر و جنین خطر دارد باید جدا اجتناب کرد.

این فلوشیب زنان وزایمان بیمارستان شهدای تجریش با بیان این مطلب که زایمان زودتر از 39 هفته به هیچ وجه توصیه نمی گردد، گفت: متاسفانه این روزها باب شده والدین می خواهند تاریخ تولد فرزندشان را یک زمان و روز خاصی قرار دهند که اگر سن بارداری کمتر از 39 هفته کامل باشد، اصلا کار پسندیده ای نبوده و کاملا غیر علمی است و اصلا توصیه نمی گردد.

پورانصاری در خاتمه سخنان خود ضمن هشدار به والدین گفت: عوارض تنفسی که در نوزادان نارس ایجاد می گردد علاوه بر این که ممکن است باعث بروز عوارض ماندگار و ناتوانی در نوزاد گردد، بار مالی سنگینی برای خانواده و اجتماع در برخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 994

به "هشدار درباره عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید