نخستین داروی آلزایمر در آمریکا تایید شد

به گزارش جام پارسی، تنظیم کنندگان مقررات دارویی در ایالات متحده پس از حدود 20 سال اولین داروی جدید بیماری آلزایمر را تایید کردند.

نخستین داروی آلزایمر در آمریکا تایید شد

به گزارش خبرنگاران، کارشناسان سلامت در انگلیس می گویند: اولین داروی بیماری آلزایمر پس از حدود 20 سال توسط تنظیم نمایندگان مقررات دارویی در ایالات متحده تایید شد که با این اقدام شرایط برای مصرف آن در انگلیس نیز فراهم می گردد.

این دارو که با نام آدوکانوماب (Aducanumab) شناخته می گردد به جای علائم آلزایمر، علت اصلی این بیماری را که شایع ترین شکل زوال عقل است، هدف قرار می دهد.

هرچند بعضی از محققان در خصوص تاثیر بالقوه آن اختلاف نظر دارند زیرا در خصوص نتایج بدست آمده در آزمایشات مطمئن نیستند.

با این حال سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام نموده است: شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد داروی آدوکانوماب، پلاک های آمیلوئید بتا را در مغز کاهش می دهد و این مزایای قابل توجهی برای بیماران خواهد داشت.

در ماه مارس 2019 آزمایشات بین المللی داروی آدوکانوماب که روی حدود 3000 بیمار در حال اجرا بود، متوقف شد زیرا آنالیز ها نشان داد که این دارو در کُند کردن فرایند تحلیل و ضعفِ حافظه و مسائل تفکر، بهتر از داروهای دیگر عمل نمی نماید.

اما اواخر همان سال یک شرکت آمریکایی دیگر موسوم به Biogen داده های بیشتری را تحلیل کرد و نتیجه گرفت که این دارو تا زمانیکه در دوزهای بالاتر تجویز گردد، موثر است. بنابر اعلام این شرکت، این دارو به طور قابل توجهی سرعت تحلیل رفتنِ توانایی شناختی را کاهش می دهد.

به گزارش ایسنا، داروی آدوکانوماب، آمیلوئید را هدف قرار می دهد. پروتئینی که در مغز افراد مبتلا به آلزایمر توده های غیرطبیعی ایجاد می نماید که می توانند به سلولها آسیب برسانند و زوال عقل را تحریک نمایند و این عوارض شامل مواردی چون مسائل حافظه و تفکر، مشکل در برقراری ارتباط و گیجی هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1328

به "نخستین داروی آلزایمر در آمریکا تایید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین داروی آلزایمر در آمریکا تایید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید