طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

به گزارش جام پارسی، کشورهای شمال اروپا خصوصاً سوئد با دیزاین داخلی مخصوص به خود شناخته شده اند. در این دیزاین ها فضای کلی به رنگ سفید است و همه چیز بدون کوچکترین ناهماهنگی در جای خود قرار می گیرد. طراحی داخلی سوئدی همواره تاثیر زیادی بر روی بیننده گذاشته و این سوال را در ذهن افراد بوجود می آورد که چگونه می توان رنگ سفید را تا این اندازه شفاف، خالص و روشن نگهداری کرد. در یک اتاق ساده سفید رنگ که تحت تاثیر استایل اروپای شمالی می باشد چنانچه از مبلمان سفید رنگ استفاده گردد اتاق ظاهری اشرافی به خود می گیرد. بازی با چند رنگ و قرار دادن بالشت، قاب عکس، گل و گیاه و یا یک جایگاه با رنگ آمیزی تند، کل فضا را تغییر داده و نمای اتاق را زیباتر می نماید. طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی هنر و سلیقه را به تصویر میکشد. در تصویر زیر اتاقی را با طراحی دکوراسیون اسکاندیناوی مشاهده می کنید. چنین اتاقی مانند یک گل با گلبرگ های نرم، خالص است. ممکن است چنین اتاقی غیر قابل سکونت به نظر برسد اما در واقع واقعیت این است که این اتاق برای سکونت آماده است و کاملاً طبیعی به نظر می رسد. جادوی اسکاندیناوی فضایی بسیار عاشقانه را برای اولین بار در زندگی پدید می آورد. کشور سوئد باید برای ما مثالی از پاکیزگی و نظم باشد که آن را در طراحی داخلی به کار گیریم و از دیزاین سوئدی نحوه تبدیل سادگی یک فضا به مکانی خاص با اضافه کردن تعدادی رنگ و تزیینات شیک را یاد بگیریم.

طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی از طبیعت و عشق الهام می گیرد و در استفاده از آن سعی می شود از نکات مهم در دکوراسیون داخلی برای بهبود کیفیت روزانه استفاده شود. سبک اسکاندیناوی یک مفهوم جدید نیست و در اوایل دهه 30 میلادی توسط گروهی از طراحان با استعداد پایه ریزی شد. برخی از صاحب خانه ها برای رسیدن به ایده های طراحی داخلی، غیر ممکن را ممکن می کنند و برخی ها نیز از این ایده ها دوری می کنند اما این کار باعث نمی شود استفاده از سبک اسکاندیناوی برای خانه های امروزی کم هوادار شود. سبک اسکاندیناوی هنوز هم از لحاظ مدیریت فضا به عنوان تمیز ترین و روشن ترین استایل شناخته شده و هم در آن از مصالح طبیعی و هماهنگ با محیط زیست بسیار متنوعی استفاده می شود. چنانچه شما هوادار خطوط تمیز، اشکال هندسی ساده و دسترسی به نور طبیعی هستید، دیزاین اسکاندیناوی می تواند راه حلی ایده آل برای مکان شما باشد. برای دستیابی به دکوراسیون اسکاندیناوی مدرن و باز آفرینی زیبا و شفاف خانه، بهترین کار استفاده از مصالح طبیعی و زمینی است. اولین شاخصه سبک اسکاندیناوی توجه عمیق به طبیعت و کار دستی است و به همین دلیل است که دکوراسیون اسکاندیناوی نمی تواند بدون وجود چوب های خوش رنگ، آهن چکش کاری شده و آلومینوم خام و لعاب بندی شده ماهیت خارجی داشته باشد.

کفپوش چوبی

اکثر افراد توجه خاصی به کف زمین نمی کنند اما هنگامی که دیزاین اسکاندیناوی را مد نظر داریم، این بی توجهی اشتباه بزرگی است. به جای پوشاندن همه چیز با فرش که امروزه عادت شده باید از کفپوش چوبی ماندگار استفاده کنیم. این کفپوش ها گران قیمت نیستند و نصب دشواری ندارند اما زیبایی آنها بی نظیر است و نمای اتاق را به کلی دگرکون می کنند.

خطوط معماری منظم

هنگامی که می خواهید خانه ای را با سبک اسکاندیناوی مدرن کنید، باید از ایده های سبک مینیمال اما کابردی بهره ببرید. شما به عنوان مالک یک خانه برای اجرای سبک اسکاندیناوی باید معماری ساده و واضح را برای خانه خود انتخاب کنید و این کار را برای مبلمان و سایر وسایل انجام دهید. تزئینات ظریف و دکورهای پیچیده حقیقتاً برای خلق ظاهری لوکس و زیبا در نهایت به ما کمکی نمی کنند.

نور

اگر علاقمند به داشتن دکوراسیون اسکاندیناوی در خانه هستید، به نور و روشنایی فضا توجه ویژه کنید. همانطور که همه می دانیم، کشورهای اسکاندیناوی به خاطر موقعیت جغرافیایی مدت زمان طولانی از نور محروم هستند، به همین خاطر است که ساکنین آنها سعی می کنند از طراحی داخلی روشن و گرم استفاده کنند تا به هر قیمتی فضای خانه را دلپذیرتر سازند. برای انجام این کار و پیروی از طرح های اسکاندیناوی، ما به شما پیشنهاد می کنیم مقداری نور به فضای خود اضافه کنید، یعنی اینکه در کف زمین یا بر روی میز چراغ بگذارید، یا از چراغ های آویزان بهره ببرید تا نور در کل فضا به خوبی پخش شود.

نکته ای که باعث محبوبیت سبک اسکاندیناوی شده این است که در این سبک عملکرد و استایل با یکدیگر ترکیب می شوند تا یک طراحی داخلی کابردی، خوشایند و قوی ایجاد کنند. این قانون شامل هر دیزاین دیگری در این فضا می شود از جمله دیزاین مبلمان اسکاندیناوی اما مهم ترین بخش دیزاین نورپردازی خانه است. اگر مطمئن نیستید برای اتاق پذیرایی اسکاندیناوی خود چه انتخابی کنید، الماس های کمیاب را انتخاب کنید. این الماس ها دیزاین های غیر معمول و سایزهای قابل ملاحظه ای پدید می آورند.

رنگ ها

رنگ غالب در دکوراسیون اسکاندیناوی رنگ سفید ساده است. اگر شما واقعا علاقمند به ایجاد تنوع در دیزاین داخلی خانه خود هستید، می توانید رنگ سفید را با خاکستری روشن ترکیب کنید. نکته قابل توجه در خصوص طراحان اسکاندیناوی این است که این افراد دیوارها، سقف و کف زمین را به عنوان یک بوم نقاشی می دانند که بر روی آن می توان آثار هنری خلق کرد. بنابراین جای تعجب ندارد که از چراغ ها و مبلمان لوکس با رنگ های به شدت زنده و شاد بهره ببرید تا اتاق پذیرایی شما بسیار خاص شود.

طراحی زنده و شاد

دیزاین اسکاندیناوی بر اصل تضاد پایدار است و طراحان در خلق فضای خاص و پر جنب و جوش بر روی یک پس زمینه ساده بسیار مهارت دارند. رنگ اصلی را می توان سفید انتخاب کرد اما می توان قالیچه ها، گلدان ها، روکش مبلمان، کوسن ها و مبلمان تزیین شده را رنگارنگ انتخاب کرد. برای دستیابی به یک طراحی معمول اسکاندیناوی می توان از هر چیزی که روشن و خاص است استفاده نمود، با اینکار به دکوری ایده آل در منزل دست خواهید یافت. اکثر مواقع انتظار می رود از رنگ های آبی و خاکستری پر رنگ استفاده شود تا فضای طبیعت اروپای شمالی به خانه ها افزوده شود.

لایه ها و بافت ها

یکی دیگر از ویژگی های دکوراسیون اسکاندیناوی ماهیت سرد آن است. برخلاف انتظار اکثریت، مردم اسکاندیناوی آب و هوای سخت و سردی که در آن زندگی می کنند را دوست دارند. به همین خاطر در ساخت یک خانه اسکاندیناوی از انواع مصالح طبیعی استفاده می کنند. به طور معمول در یک اتاق پذیرایی که با سبک اسکاندیناوی طراحی شده، می توانید خز، چرم، پنبه و یا کتان پیدا کرد که هم لوکس به نظر می رسند و هم فضا را بسیار صمیمی و راحت می کنند. بافت یک نکته مهم دیگر است که باید در سبک اسکاندیناوی بازآفرینی شود. شما می توانید پارچه های روی مبل را با بافتنی های زیبا و پوست گوسفند مزین کنید.

پنجره های مینیمال

همانطور که قبلاً شرح دادیم، روشنایی طبیعی برای خوشایند کردن فضای خانه های اسکاندیناوی بسیار لازم است، به همین خاطر اگر بخواهیم پنجره ها را بپوشانیم باید به آنها روکشی مینیمال بدهیم. علاوه بر آن می توان پنجره ها را خالی گذاشت یا از پارچه های سبک استفاده کنیم تا مانعی برای تابش نور خورشید به درون خانه نداشته باشیم. نکته قابل توجه این است که افراد حتی در طول شب نیز پنجره را بدون پرده می گذارند و اجازه می دهند نور ماه خانه اسکاندیناوی آنها را روشن کند و زیبایی نفس گیری پدید آورد.

سادگی

خانه های اسکاندیناوی در درجه اول ساده هستند و شما قسمت اغراق آمیزی در ساختار این خانه ها پیدا نمی کنید. این تنها شامل لایه بندی ها و رنگ ها نمی شود بلکه تعداد تزئینات و قطعات مبلمان موجود در خانه های اسکاندیناوی نیز باید ظاهری مینیمال داشته باشند.

شومینه کوچک در گوشه اتاق

توصیه دیگری که در خصوص طراحی داخلی اسکاندیناوی داریم این است که یک شومینه جمع و جور در گوشه اتاق ایجاد کنید زیرا هم فضای خانه شما را زیبا می نماید و هم از نظر کابرد مفید است. مردم اسکاندیناوی با در نظر دریافت سادگی، از وسایل بزرگ و بیش از حد تزیئن شده اجتناب می کنند. آنها سخت کوشش می کنند با انتخاب مصالح مناسب شومینه، مکان قرار دادن آن را تبدیل به نقطه ای کانونی در اتاق کنند و این نکته بسیار مهمی در طراحی به سبک اسکاندیناوی می باشد. یکی دیگر از اجزای مهم در چنین چیدمانی، ستون هایی می باشند که در گوشه اتاق قرار می گیرند و دیزاین خانه ها در قرن نوزدهم میلادی را به نمایش می گذارند.

هوای تازه

واژه باز بهترین صفتی است که می توانید برای توصیف ایده های دیزاین داخلی خانه و اتاق پذیرایی اسکاندیناوی بهره ببرید. به همین خاطر است که در این نوع طراحی به هر قیمتی از اتاق های کوچک یا کمدهای بسته دوری می شود و از قفسه بندی بر روی دیوار و تعبیه پنجره های باز استفاده می شود. در طراحی به سبک اسکاندیناوی زیاد از کمد استفاده نمی شود زیرا آنها جلوی جریان هوای تازه را می گیرند و باعث می شوند در گوشه و کنار فضا بی نظمی ایجاد شود.

پرینت های تایپی و گرافیکی

اکثر مواقع این پرینت ها ساده و کوچک هستند، بر روی دیوار تکیه داده شده اند و یا در مکان هایی دور از انتظار شناور هستند اما با وجود نامحسوس بودن، فضای اتاق را شاد و سرزنده می کنند. یکی دیگر از روش های کاربرد پرینت ها استفاده از آنها بر روی پتوها، پارچه های مبل و کوسن می باشد.

هماهنگی با محیط زیست

دلیل دیگری که اجزای طبیعت در خانه های معمول اسکاندیناوی بسیار متداول هستند این است که کشورهای اروپای شمالی احترام باورنکردنی و حسی تحسین آمیز برای طبیعت قائل هستند. درنتیجه مردم اسکاندیناوی خانه های خود را بسیار مطابق و هماهنگ با محیط زیست طراحی می کنند، به این طریق که برای پنجره های خود از عایق بندی های دوگانه یا سه گانه استفاده می کنند و توجه ویژه ای به سقف های شیب دار و همینطور جداسازی دیوارهای خانه از ساختار اصلی ساختمان مبذول میدارند.

گل و گیاه تازه

در سبک اسکاندیناوی از رنگ های ساده استفاده می شود و سایز مبلمان نیز بیش از اندازه بزرگ می باشد، ممکن است فکر کنید که چگونه خانه های این سبکی تا این حد زیبا می شوند؟ ممکن است در نگاه اول تعیین نباشد اما طرح های اروپای شمالی از جزییات نو و کوچکی که تصویری زیبا خلق می کنند، ساخته شده اند. مردم اسکاندیناوی گل و گیاه تازه را جزء ملزومات می دانند نه وسیله ای صرفاً برای تزئین. در اکثر مواقع، دیوارهای فرعی را می بینیم که با لاله های رنگارنگ تزیین شده و میزها با دسته های گل به دقت آراسته شده اند و هنر به کار رفته کاملاً از طبیعت الهام گرفته شده است.

فضای بیرون

بعد از گذشت زمستانی طولانی و سخت، مردم اسکاندیناوی سعی می کنند از تابستان خود نهات استفاده را ببرند و خانه خود را باز کنند تا فضای داخل و خارج با یکدیگر ادغام شود. دیزاین اسکاندیناوی کاملاً براساس طبیعت و اجزایش می باشد. به این منظور، خانه های معمول مینیمال اسکاندیناوی دارای بالکن های بزرگ و میزهای مطالعه لوکس و گران قیمت که حتی برای صرف غذا و آشپزی نیز مناسب هستند، می باشند.

پر کاربرد و موثر

کابرد داشتن الویت اول برای هر طرح اسکاندیناوی است چرا که مردم این منطقه می دانند که باید مدت زمان زیادی را در خانه صرف کنند و می دانند محیط بیرون تا چه اندازه می تواند سرد و غیر قابل تحمل باشد و این آگاهی در انواع دکورها خودش را نشان می دهد از جمله دکور خانه های سوئدی، نروژی و یا دانمارکی. این امر به این معنا نیست که آنها به بخش زیبایی و ظاهری خانه بی اعتنایی می کنند و خانه آنها از تزیینات بسیار خالی است.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 250

به "طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید