طبیعی ترین لایه بردار پوست را بشناسید

به گزارش جام پارسی، گیاه لیف به صورت بالارونده رشد می نماید. زمانی که میوه گیاه لیف سبز رنگ است قابل خوردن است و می توان آن را به صورت پخته و هم به صورت خام مصرف کرد. معمولا از این گیاه به صورت دم نموده استفاده می نمایند. برای تهیه دم نموده لوفا، کمی از قسمت های هوایی گیاه شامل شاخ، برگ و گل را در آب می جوشانند تا حجم آب به نصف کاهش پیدا کند. گیاه را خوب فشار می دهند تا عصاره آن کاملا خارج گردد، سپس آن را صاف و مصرف می نمایند.

طبیعی ترین لایه بردار پوست را بشناسید

گیاه لوفا یکی از طبیعی ترین ماساژور های پوست محسوب می گردد که علاوه بر اینکه برای مراقبت از پوست کاربرد دارد برای شست و شوی ظروف مختلف نیز مناسب است.

در دنیای امروز بعضی افراد علاقه زیادی به استفاده از مواد ارگانیک دارند. این موضوع فقط به مصرف غذا های گیاهی و سالم محدود نمی گردد. بلکه در موارد بسیاری دیگر از زندگی روزمره نیز بسط پیدا نموده است.

مثلا بعضی ترجیح می دهند به جای استفاده از انواع کرم های زیبایی برای پوست که حاوی مواد شیمیایی هستند از روغن های طبیعی استفاده نمایند. یا به جای شوینده های شیمیایی مانند صابون های کارخانه ای در پی صابون هایی هستند که از مواد طبیعی تهیه شده اند. نمونه آن صابون های زیتونی که هنوز هم در رودبار فراوری می شوند.

حتی بسیاری از افراد استفاده از ظروف پلاستیکی را در زندگی خود به حداقل رسانده اند و ترجیح می دهند از لیوان های سفالی و گیاهی برای نوشیدن استفاده نمایند.

خاستگاه گیاه لوفا یا لیف طبیعی

برای همین هنوز هم باوجود تنوع کالا های مصرفی، اما وسایلی که طبیعی و ارگانیک تهیه می شوند هوادار دارد. نمونه آن لیفی در گیلان وجود دارد که بی شک طبیعی ترین لیف ایران است. در بعضی فروشگاه های بزرگ و عطاری ها نمونه بسته بندی آن را می توانید پیدا کنید.

البته این لیف در گیلان وسیله تازه ای برای مردم این منطقه نیست. مردم گیلان از گذشته های دور از این وسیله استفاده می کردند. گیلانی ها از قدیم گیاهی به نام لوفا را کشت می کردند که میوه آن شکل خاصی دارد و یک گیاه معمولی نیست. گیاه لوفا متعلق به منطقه ها گرم و مرطوب آمریکای جنوبی است که این گیاه برای اولین بار به قزوین آورده شد و، چون قزوین در همسایگی گیلان است در این استان نیز استفاده از آن رواج یافت.

پرورش گیاه لیف طبیعی یا لوفا، زمان بر است و احتیاج به صبر دارد. این گیاه در خانواده خیار دسته بندی می گردد و نسبت به دیگر گیاهان این خانواده دیرتر رشد می نماید؛ به ویژه اگر هوا سرد باشد.

گیاه لیف به صورت بالارونده رشد می نماید. زمانی که میوه گیاه لیف سبز رنگ است قابل خوردن است و می توان آن را به صورت پخته و هم به صورت خام مصرف کرد. معمولا از این گیاه به صورت دم نموده استفاده می نمایند. برای تهیه دم نموده لوفا، کمی از قسمت های هوایی گیاه شامل شاخ، برگ و گل را در آب می جوشانند تا حجم آب به نصف کاهش پیدا کند. گیاه را خوب فشار می دهند تا عصاره آن کاملا خارج گردد، سپس آن را صاف و مصرف می نمایند.

اما وقتی میوه آن برسد آن را از شاخه جدا می نمایند، سپس آن را حسابی خشک می نمایند. این میوه از وسط متورم و از بالا و پایین باریک است. پوست این میوه را می نمایند و آوند های آن را یکجا در می آورند. این آوند ها توری شکل هستند.

در واقع این آوند ها شبیه یک کلاف توری بافته شده یا دوک هستند که بعد از خشک شدن؛ اضافات آن را جدا می نمایند. درنهایت این آوند ها بسیار سبک و کم وزن باقی می مانند. البته این آوند های توری کلافی شکل ارتجاعی هم هستند. برای همین گیلانی ها به ویژه قدیمی تر ها از این گیاه به همین شکل بدون هیچ دستکاری جای لیف استفاده می نمایند.

استفاده از لوفا جای اسکاچ

اگر این گیاه را کمی بیشتر خشک نمایند از این گیاه جای اسکاچ برای شست وشوی ظروف استفاده می نمایند. از اسفنج لوفا برای تمیز کردن شیشه و سایر وسایل آشپزخانه هم استفاده می نمایند. اسفنج لوفا برای شست و شوی ظروف حساس به خراش مانند تفلون و چدن هم مناسب است.

در صورتی که بخواهند از گیاه لیف برای ساخت اسفنج یا لیف استفاده نمایند، میوه را زمانی می چینند که رنگ آن زرد گردد. در این زمان دیگر نمی توان از میوه استفاده خوراکی داشت. میوه لیف زرد رنگ اسفنجی در اواخر پاییز می رسد. میوه در این حالت وزن کمی دارد. اگر میوه کاملا بالغ شده باشد پوست آن هم می افتد.

ماساژوری کم هزینه برای استحمام

این لیف وقتی در حمام آب می خورد نرم می گردد که برای شست وشوی بدن مناسب است. اهمیت لیف طبیعی هم معین است که قابل توصیف و هرگز با الیاف مصنوعی و پلاسستیکی قابل قیاس نیست.

طبیعی ترین لایه بردار پوست را بشناسید

در واقع گیاه لیف یک جور ماساژور کم هزینه است. ماساژ ملایم لوفا روی پوست هنگام استحمام سبب چربی سوزی بافت های چربی می گردد. گفته می گردد ماساژ ده دقیقه ای این گیاه به میزان نیم ساعت فعالیت بدنی میانه چربی بدن را می سوزاند. درواقع لوفا قدیمی ترین ماساژور طبیعی ایران است و ماساژ دادن با آن باعث برداشتن سلول های مرده و شادابی پوست می گردد.

هنگام استفاده از لوفا ممکن است که پوست شما کمی قرمز می گردد، اما این قرمزی نشان دهنده گردش خون بهتر در زیر پوست شماست. اگر می خواهید لایه برداری لوفا بیشتر باشد بهتر است هنگامی که هنوز نرم نشده از آن بهره ببرید. بعلاوه بهتر است همراه با لیف لوفا از شامپو بدن به جای صابون بهره ببرید تا لیف بیشتر کف کند.

برای همین هنوز هم که هنوز است وقتی به بازار پیرسرای رشت سر بزنید این لیف ها به فروش می رسند و مشتری خاص خود را دارند. تا لحظه انتشار این گزارش قیمت این لیف 40 هزار تومان است.

اگر سری به بازار پیرسرای رشت در انتهای سبزه میدان زدید در قسمتی از این بازار که صنایع حصیری و دستی به فروش می رسد می توانید این لیف ها را تهیه کنید.

منبع: همشهری

منبع: فرادید
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1853

به "طبیعی ترین لایه بردار پوست را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعی ترین لایه بردار پوست را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید