ساخت میکروموتوری که برای اختلال های قابل کنترل اهداف زیستی مناسب است

به گزارش جام پارسی، پژوهشگران میکروموتوری ساختند که با نوری کنترل شده می توان از آن برای دستکاری محیط زنده استفاده کرد.

ساخت میکروموتوری که برای اختلال های قابل کنترل اهداف زیستی مناسب است

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، ساختار و عملکرد سیستم های زنده، نظیر پیشرانه های باکتری ها، انگیزه ای برای محققان به منظور طراحی و مهندسی موتورها، محرک ها، حسگر ها و ربات ها در مقیاس میکرو و نانو است.

این پلتفرم ها اصول زیستی را به طراحی های دست بشر تبدیل می کنند و پلی میان ماشین های سنتز شده و دنیای زیستی هستند.

به تازگی مقاله ای در نشریه Nano Letters به چاپ رسیده است که در آن محققان موسسه نانوفتونیک دانشگاه جینان در گوانجو چین، جزئیات مربوط به میکروموتور زنده با قابلیت چند منظوره را درج کردند. ویژگی شاخص این دستگاه، فقدان نیاز به مواد مصنوعی است.

هونگبائو شین، از محققان این پروژه می گوید: از آنجا که این میکروموتور نیاز به مواد مصنوعی ندارد، کاملا قابل انطباق با محیط زنده بوده و بدون اینکه مسائل مصرف انرژی و تولید پسماند را هنگام سنتز داشته باشد می تواند تولید شود. کار ما نشان دهنده گامی رو به جلو در توسعه سیستم های میکروتروبیوتیک زیست سازگار، هوشمند و پایدار با قابلیت های چند منظوره است.

دانشمندان با استفاده از سلول های ریزجلبک CR به عنوان ماده اولیه، میکروموتور زنده و چندمنظوره را ساختند که با نور کار می کند. این سیستم ممکن است به ویژه برای دستکاری غیرمستقیم و اختلال های قابل کنترل اهداف زیستی مفید باشد.

شین در این باره گفت: سلول های طبیعی CR در محیط زندگی خود از قابلیت تحرک و جابه جایی برخوردار هستند که این امر ما را برای انجام این پروژه مشتاق کرد. با این وجود، حرکت جلبک به صورت طبیعی غیرقابل کنترل است. با استفاده از یک نیروی نوری و از طریق اسکن نوری، ما این سلول ها را به میکروموتور های چرخشی قابل کنترل تبدیل کردیم.

بسیاری از میکروموتور هایی که تا به امروز ساخته شده اند فقط عملکرد واحد دارند، در حالی که این میکروموتور می تواند به عنوان پلتفرمی برای دستکاری، گردش غیرمستقیم اهداف مختلف و سلول ها مورد استفاده قرار گیرد. این میکروموتور برای تحویل هدفمند و آزادسازی کنترل شده برخی مواد در محیط زیستی مناسب است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 895

به "ساخت میکروموتوری که برای اختلال های قابل کنترل اهداف زیستی مناسب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت میکروموتوری که برای اختلال های قابل کنترل اهداف زیستی مناسب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید