حاشیه های یک انتخاب در رکن اصلی بورس

به گزارش جام پارسی، در حالی کارنامه دهقان دهنوی برای ریاست سازمان بورس مورد نقد نمایندگان مجلس و کارشناسان و فعالان بورس است که وی حالا بر صندلی ریاست این سازمان تکیه زده است؛ تنها باید منتظر ماند و دید از پس این نقدها برمی آید؟

حاشیه های یک انتخاب در رکن اصلی بورس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پس از فراز و فرودهای بسیار در بازار سرمایه سرانجام روز گذشته محمدعلی دهنوی به صورت رسمی جایگزین حسن قالیباف اصل در شد؛ قالیبافی که مانند دو رئیس پیشین خود در سازمان بورس، با استعفا از ساختمان ملاصدرا رفت و حالا جایگاه خود را به فردی غیربورسی داده است.

اما رئیس جدید سازمان بورس که دکترای علوم مالی از دانشگاه تربیت مدرس دارد و پیش از این نیز عضو هیات مدیره بانک مسکن بوده، پیش از آمدن به سازمان بورس معاونت وزیر اقتصاد در وزارت امور مالی و دارایی را در کارنامه دارد، در معدود اظهار نظرش در مورد بازار سرمایه که به شهریور امسال برگردد، گفته بود آینده اقتصاد ما با بازار سرمایه گره خورده است و با ابزار اوراق تبعی و اوراق خزانه و بازارگردانی سهامداران نباید نگران نوسانات بازار سرمایه باشند. در کشور ما بار اصلی تامین مالی بر دوش بانک ها بوده، اما اکنون ما انتخاب کرده ایم که بازار سرمایه را به عنوان تامین کننده مالی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم. نوسانات ذات بازار سرمایه است. در همه جای دنیا بورس با افت و خیزهایی روبرو است، این در حالی است که رفتارهای هیجانی برخی سهامداران خرد تعادل بازار را به هم می زند و باعث کاهش قیمت ها می گردد و این موضوع فقط به خود آن ها آسیب نمی زند، بلکه به سهامداران عمده نیز آسیب می زند. برای جلوگیری از آسیب دیدگی بازار سرمایه سهامداران عمده انگیزه دارند که با بازارگردانی مانع رفتارهای هیجانی شوند و آرامش را به بازار برگردانند.

با این حال نقد غیربورسی بودن رئیس جدید سازمان بورسی به نظرات کارشناسان و فعالان بازار سرمایه خلاصه نمی گردد و نمایندگان مجلس نیز نسبت به انتصاب دهقان دهنوی به عنوان رئیس سازمان بورس نقد جدی دارند؛ تا جایی که روز گذشته محسن علیزاده و مسلم صالحی اعضای ناظر مجلس در شورای عالی بورس در نامه ای خطاب به رییس جمهور خواستار انتخاب فردی متخصص، متعهد و آشنا به بازار سرمایه برای تصدی در سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار شدند.

در متن این نامه خطاب به حسن روحانی آمده است: مستحضرید که بازار سرمایه در ماه های گذشته تحت تأثیر اخبار و تصمیمات سیاسی، اجتماعی و مالی گوناگون واکنش نشان داده و افت و خیز شاخص کل بورس نگرانی های زیادی را در بین مردم ایجاد کرده است. بی شک اگر این شرایط ادامه پیدا کند، سرمایه های مردم به بخش های غیرمولد مالی از جمله طلا، ارز، مسکن، خودرو و غیره که هیچ نسبتی با چرخه تولید ندارند، سرایز شده و اقتصاد کشور را به انباری از سرمایه های راکد و ساکن بدل می کند.

در این شرایط خطیر، اگر حمایت های مجلس، دولت و وزرای محترم آن از بازار سرمایه به طور مشترک و به طور مشخص از بورس صورت نگیرد، نوسانات شدید که منجر به اثرات منفی عمیق بازار در آینده خواهد شد، چندان دور از انتظار نخواهد بود که در نهایت ضرر و زیان فراوانی به سهامداران خرد وارد خواهد کرد. این موضوع وقتی اهمیت راهبردی پیدا می کند که بدانیم پایین آمدن ظرفیت تاب آوری اجتماعی مردم به ویژه سهامداران می تواند به عنوان پیشران مهمی عمل کرده و باعث اعتراضات شدید مردمی گردد.

از سوی دیگر، متاسفانه عدم حمایت لازم از بازار باعث گشت که در هفته های گذشته ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار کشور از سمت خود استعفا نماید و در حال حاضر نیز مطرح نمودن اسامی افراد بدون سابقه لازم در بازار سرمایه برای تصدی این جایگاه، نگرانی های جدی اینجانبان به عنوان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی بورس و اوراق بهادار را بیش از گذشته کرده است.

بیشتر بخوانید نخستین دستور کار رئیس جدید سازمان بورس؛ جلسه با حقوقی ها

دژپسند درباره شبهات بازار سرمایه شفاف سازی کند/ 9 پرسش بورسی از وزیر اقتصاد

لذا پیشنهاد می گردد نظر به اهمیت موضوع، دستور فرمایید درخصوص انتخاب رئیس سازمان، ضمن دقت نظر بیشتر و با در نظر دریافت شرایط عمومی و تخصصی لازم از جمله سوابق و تجربیات چندین ساله در بازار سرمایه و شناخت کافی از این بازار، نسبت به گزینش فردی متعهد، متخصص، آشنا به بازار سرمایه و از همه مهمتر مورد وثوق فعالان این بازار که بتواند اعتماد عمومی از دست رفته مردم را با سرعت و جدیت احیا کند، اقدام مقتضی صورت پذیرد.

بدیهی است درصورت اتخاذ تصمیم غیر تخصصی از سوی دولت در بازار سرمایه، هزینه های این اقدام بر دوش دولت خواهد بود و قطعاً در این صورت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون های تخصصی آن، از تمام ابزارهای نظارتی خود برای احقاق حقوق مردم به طور کامل استفاده خواهند نمود و در صورتی که فردی متعهد، متخصص و آشنا با قواعد و مختصات بازار سرمایه، با هر نام و نشانی انتخاب گردد، در راستای حمایت از سرمایه های مردم، مورد حمایت جدی مجلس خواهد بود.

بر این اساس باید منتظر ماند و دید رئیس جدید سازمان بورس که فعلا بر سر نخواستنش میان فعالان بازار سرمایه و همچنین نمایندگان مجلس دعو است، می تواند از پس این نقدها برآید؟ یا این که باید منتظر چهارمین استعفای پیاپی در رکن اصلی بازار سرمایه کشور بود؟!

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1112

به "حاشیه های یک انتخاب در رکن اصلی بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه های یک انتخاب در رکن اصلی بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید