جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای برترین فناوری جداسازی کربن

به گزارش جام پارسی، ایلان ماسک قصد دارد جایزه ای 100 میلیون دلاری برای برترین فناوری که بتواند کربن تولید شده توسط منابع آلاینده را جمع آوری و جداسازی کند، اختصاص دهد.

جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای برترین فناوری جداسازی کربن

با توجه به استفاده گسترده انسان از سوخت های فسیلی و با آلودگی های زیست محیطی، زمین به شکل ناخوشایندی در حال گرم شدن است. به همین دلیل دولت ها و شرکت های گوناگون در پی استفاده از انرژی های پاک و کربن خنثی هستند.

با وجود آنکه مدیرعامل شرکت خودروهای الکتریکی تسلا، اکنون به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می شود، اما طی این سال ها سابقه فعالیت های خیرخواهانه او در میان افراد ثروتمند کره زمین نسبت به افرادی مانند جف بزوس مدیرعامل آمازون بسیار ناچیز بوده است. اما او در ساعات گذشته با یک توییت اعلام کرد که قصد دارد 100 میلیون دلار به عنوان جایزه برای برترین سیستم جداسازی کربن درنظر بگیرد.

جزئیات مربوط به چالش آینده ایلان ماسک برای طراحی یک سامانه جداسازی کربن، هنوز منتشر نشده اما انتظار می رود که هفته آینده اطلاعات بیشتری منتشر شود. این نخستین بار نیست که یک شرکت با فناوری جداسازی کربن به دنبال کمک به بشر است. این فناوری عنصر کربن را از جو بیرون می کشد و آن را ذخیره می کند تا به کاهش سرعت تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت های بشر کمک کند.

  • استراتژی هیدروژن اتحادیه اروپا

در سال 2018 بنیاد ایکس پرایز (X-Prize) به مدیریت انوشه انصاری هم مسابقه ای مشابه برگزار کرد و به پنج تیم فینالیست، بخشی از جایزه بزرگ 20 میلیون دلاری خود را اهدا کرد. اما با داشتن یک پشتوانه 100 میلیون دلاری در این رقابت، ایلان ماسک نه تنها پنج برابر X-Prize به این کار بودجه اختصاص می دهد، بلکه این کار بزرگترین سرمایه خیرخواهانه او تا به امروز را هم تشکیل می دهد که 10 برابر بیشترین کمک مالی او در گذشته است.

این رقابت نخستین تلاش برای جمع آوری و تبدیل کربن دی اکسید (CO2) جو به محصولات مصرفی نیست. شرکت های گوناگونی در این زمینه مشغول آزمایش و اجرای فناوری های خود هستند. از جمله شرکت EFPL به تازگی یک سیستم جذب و ذخیره سازی کربن برای کشنده های تریلر توسعه داده که 90 درصد از گازهای گلخانه ای منتشر شده خودرو را به CO2 مایع تبدیل می کند. همچنین پژوهشگران در آکسفورد راهی برای تبدیل آن به سوخت هواپیماهای جت کشف کرده اند و دیگران در آزمایش هایی گاز گلخانه ای را به الماس تبدیل کرده اند.

عکس کاور: ایلان ماسک

Credit: REUTERS/Hannibal Hanschke

منبع: Engadget

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1107

به "جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای برترین فناوری جداسازی کربن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای برترین فناوری جداسازی کربن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید