تکمیل سه ماهواره ظفر، پارس 1 و ناهید تا سه ماه آینده

به گزارش جام پارسی، رئیس سازمان فضایی از تکمیل سه ماهواره ظفر، پارس 1 و ناهید تا سه ماه آینده خبر داد.

تکمیل سه ماهواره ظفر، پارس 1 و ناهید تا سه ماه آینده

به گزارش ایسنا، دکتر مرتضی براری در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته جهانی فضا، با بیان این که توانستیم در سال گذشته دو ماهواره را پرتاب کنیم، گفت: در سال گذشته ماهواره پیام امیرکبیر را در مدار 500 متر تزریق کردیم و تا چند ثانیه اطلاعات آن دریافت شد، ولی نتوانستیم این ماهواره را در مدار قرار دهیم.

وی ادامه داد: سال جاری نیز 3 ماهواره تا 3 ماه آینده، تکمیل و تلاش می شود که این سه ماهواره را در مدار قرار دهیم.

براری با بیان این که سال جاری ماهواره ظفر تکمیل می شود، گفت: در سه ماه آینده دو نمونه از این ماهواره آماده خواهد شد. این ماهواره قدرت تفکیک تساوی 16 متر را دارد. همچنین ماهواره پارس یک، که یک ماهواره سنجش از دور است، تا سه ماه آینده تکمیل می شود.

رئیس سازمان فضایی ایران، ماهواره ناهید یک را از دیگر ماهواره هایی دانست که تا سه ماه آینده تکمیل می شود، گفت: ماهواره ناهید یک، اولین ماهواره مخابراتی است که در مدار 250 کیلومتری قرار می گیرد.

وی با تاکید بر این که تا سال 1404 ماهواره سنجشی خود را در مدار قرار می دهیم، افزود: قرارداد این ماهواره نهایی شده و توسعه فناوری های آن نیز آغاز شده است.

رئیس سازمان فضایی همچنین با تاکید بر این که قرارداد پرتاب این سه ماهواره منعقد شده است، گفت: بر اساس آمارهای جهانی در آمریکا در سه سال اول فعالیت خود 43 ماهواره پرتاب کرد که از این تعداد 27 ماهواره از مدار خارج شد. در روسیه نیز در 11 پرتاب اول خود 5 ماهواره در مدار قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس آمارهای موجود 40 درصد پرتاب های ایران با موفقیت اجرا شده است.

رئیس سازمان فضایی همچنین از اقدام این سازمان برای آماده سازی سه ماهواره مکعبی خبر داد و گفت: مراحل اجرای آن آغاز شده و پایگاه آن نیز از چابهار خواهد بود.

رئیس سازمان فضایی با اشاره به اقدامات این سازمان برای صنعتی سازی، گفت: ساخت ماهواره از سوی شرکت های خصوصی آغاز شده است که در این زمینه دو مناقصه برای طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی اوپتیکی و راداری اجرا شده است. قرار است که 8 کنسرسیوم برای ماهواره راداری و 6 کنسرسیوم در حوزه ماهوراه اوپتیکی ایجاد شود.

به گفته وی، این مناقصه به دلیل وجود مسائل فنی مجددا برگزار شد.

براری همچنین با اشاره به افزایش تعداد ایستگاه های پرتاب ماهواره، گفت: در سال جاری، اجرایی شدن ایجاد تاسیس پایگاه های سلماس و چناران آغاز شده است و در کنار دو پایگاه ماهدشت و قشم، تعداد پایگاه های پرتاب ما به 4 ایستگاه افزایش پیدا می کند.

براری با تاکید بر این که ما تلاش داریم تا دریافت داده های آنلاین ماهواره ها را افزایش دهیم، تاکید کرد: داده های فضایی موجب ارزش اضافه کرده اقتصادی می شود و ما از یک سال گذشته دریافت اطلاعات آنلاین سه ماهواره را در دستور کار قرار دادیم و امروزه بیش از صد گیگ داده ماهواره ای در روز دریافت و به صورت رایگان در اختیار شرکت ها قرار می دهیم.

رئیس سازمان فضایی، حوزه های موقعیت یابی و ناوبری، نجوم و اکتشافات فضایی و سامانه های ترکیبی را از حوزه های اولویت دار در این سازمان نام برد و گفت: این برنامه ها در برنامه ششم توسعه وجود نداشت و ما در این راستا اقدام کردیم و سه شرکت خصوصی و دانشگاه ها وارد ساخت ماهواره های کوچک شدند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 87

به "تکمیل سه ماهواره ظفر، پارس 1 و ناهید تا سه ماه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل سه ماهواره ظفر، پارس 1 و ناهید تا سه ماه آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید