باید و نباید های مراجعه به دندانپزشک در روزهای شیوع کووید 19

به گزارش جام پارسی، وقتی معضل کرونا دامنگیر بسیاری از کشورهای جهان شد، بسیاری از رفتارهای اجتماعی را دگرگون کرد؛ رفت وآمدها با دوستان و آشنایان لغو شد و حتی ویزیت و مراجعه به پزشکان معالج هم به تأخیر افتاد و حتی در مواردی لغو شد. این مساله ممکن است در بعضی افراد که بیماری های خاصی دارند، مشکل را حادتر و حتی غیرقابل برگشت کند.

باید و نباید های مراجعه به دندانپزشک در روزهای شیوع کووید 19

دندانپزشکی ها از مراکزی بودند که با شیوع کووید 19 مراجعه به آنها کاهش چشمگیری پیدا کرد؛ به طوری که حتی بسیاری از مطب ها و درمانگاه هایی که خدمات دندانپزشکی ارائه می دادند، تعطیل شدند و در این میان بیمارانی که دندان درد داشتند یا احتیاج به اقدام فوری برای دندان های خود پیدا کردند یا باید درد را تحمل می کردند یا بعد از جست وجوی زیاد می توانستند مرکزی را پیدا نمایند تا کار دندان شان را انجام دهد.

البته این شرایط همچنان ادامه دارد و هنوز هم با وجود استمرار حضور ویروس کرونا، بسیاری از افراد از رفتن به دندانپزشکی خودداری می نمایند و ترجیح می دهند در زمان مناسب تری بعد از شکست کامل کرونا مراجعه نمایند. اما همواره وضع قابل تحمل نیست و گاهی شرایطی اضطراری پیش می آید که احتیاج به درمان فوری پیدا می نماید؛ در چنین شرایطی چگونه باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟

بسیاری از دندانپزشکان تا به امروز جز در موارد اضطراری و مسائل حاد دندانی از انجام کارهای معمول مانند چکاپ و سفید کردن دندان ها و جرم گیری منع شده اند تا احتمال انتقال ویروس کرونا به حداقل برسد.

دندانپزشکی ها از خطرناک ترین مراکز درمانی هستند. زمانی که پزشک روی دندان شما کار می نماید، ذرات و قطرات آب در هوا فراوری شده و نیز باعث اسپری شدن بزاق دهان یا خون می گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که دندانپزشک به طور مداوم از دریل استفاده می نماید یا حتی دندان ها را لایه برداری و سفید می نماید. حفظ نکات ایمنی هم بیمار و هم دندانپزشک را از خطر ابتلا به ویروس مصون نگه می دارد.

بنابراین دندانپزشک موقع کار باید به گونه ای رفتار کند که گویی همه بیمارانی که برای ویزیت و کارهای دندانی به او مراجعه می نمایند، مبتلا به کرونا هستند و با این پیش فرض رعایت نکات بهداشتی را انجام دهد.

ماسک فراموش نگردد

دندانپزشک بهتر است پیش از آغاز به کار نسبت به سلامت بیماری که به او مراجعه نموده مطلع باشد؛ به طوری که از بیمار درباره احتمال بیماری تنفسی سؤال کند. اما برای اطمینان همه دندانپزشکان موقع کار به ویژه در این برهه زمانی باید از ماسک هنگام کار استفاده نمایند و حتی برای جلوگیری از ورود ترشحات دهان بیمار به داخل چشم ها از عینک مخصوص هم استفاده نمایند تا ایمنی کاملی داشته باشند حتی بهتر است اتاق جداگانه ای را برای انجام کارهای بیماران مبتلا به کرونا قرار دهند تا از دیگر بیماران جدا باشند.

بیمارانی که در اتاق انتظار حضور دارند هم باید در تمام مدتی که در مطب هستند از ماسک استفاده نمایند. دندانپزشکان در صورت کار با بیمار مبتلا به عفونت تنفسی و کرونا باید حتما از دستکش و گان مخصوص در طول کار استفاده نمایند.

بهداشت فردی را رعایت کنید

برای جلوگیری از انتقال عفونت تنفسی، دندانپزشک باید نکات بهداشتی و اقدامات مراقبتی را رعایت کند؛ برای مثال به بهداشت دست ها دقت کند.

دستمال در اختیار بیماران قرار دهد و دستمال های دورانداخته شده را داخل یک سطل دردار قرار دهند تا ویروس منتشر نگردد.

اگر بیماری ماسک ندارد و سرفه می نماید، پزشک حتما ماسک در اختیار او قرار دهد و حتما باید تمام مراحل ضدعفونی دستگاه ها و ابزارهای کار خود را به خوبی انجام دهد.

این اصول بهداشتی باید بعد از معاینه و انجام کار هر بیمار، انجام گردد تا انتقال ویروس به افراد دیگر صورت نگیرد.

پزشکان مراقب باشند

دندانپزشکی به دلیل شرایطی که بر آن حاکم است و پزشک مستقیم با دهان بیمار سر و کار دارد، از نظر تمیزی و سلامت بودن اهمیت دوچندانی دارد و همین مسأله هم باعث شده است تا در شرایط کرونایی حاضر، جز در موارد ضروری کمتر کسی به این مراکز و مطب ها مراجعه کند.

در کنار تمام نکاتی که اشاره شد، پزشکان در مطب ها و درمانگاه های دندانپزشکی باید اصول اساسی ضدعفونی تمام ابزارهای خود را اولویت دهند.

باید تمام سطوح و به ویژه ابزارها را بعد از هر بیمار باید در فواصل کوتاه ضدعفونی نمایند. حتی بهتر این است که بین دو بیمار، تا حد امکان وسایل را تعویض کنید و روی ابزارها را هم بپوشانید تا از انتقال ویروس جلوگیری گردد.

علاوه بر این سعی کنید در نوبت دهی به بیماران، فاصله زمانی حضور آنها را در مطب یا درمانگاه رعایت کنید تا در صورت امکان بیماران کمتری در سالن انتظار بنشینند و در صورت امکان، فاصله جایگاه ها را از هم بیشتر کنید تا بیماران با فاصله گذاری در کنار هم قرار بگیرند.

همچنین اگر اتاق معاینه عظیم است و بیش از یک یونیت دندانپزشکی داخل آن قرار می گیرد، حدود 1.5 متر از هم فاصله دهید.

بیماری تان را مخفی نکنید

اگر به عنوان بیمار به دندانپزشکی مراجعه می کنید و مطمئن هستید که مبتلا به ویروس کرونا هستید و دارای علائمی مشابه سرماخوردگی مانند تب، سرفه و تنگی نفس هستید، حتما پزشک را در جریان بگذارید تا با رعایت اصول کاملا ایمنی با شما رفتار کند.

از سوی دیگر، اگر اطمینان ندارید مبتلا به کرونا هستید یا نه ولی علائم مشکوکی مانند سرفه، آبریزش بینی، سردرد یا غیره دارید، باز هم به دندانپزشک هشدار دهید تا نکات ایمنی را رعایت کند اما در هر صورت، اگر مشکل دندانی جدی ندارید و در زمان مناسب تر دیگری می توانید به دندانپزشکی مراجعه کنید، این کار را به وقت دیگری موکول کنید تا هم سلامت شما و هم پزشک حفظ گردد.

منابع: انجمن دندانپزشکی آمریکا، مدرسه دندانپزشکی دانشگاه واشنگتن، webmd

ندا اظهری - سلامت روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 684

به "باید و نباید های مراجعه به دندانپزشک در روزهای شیوع کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید و نباید های مراجعه به دندانپزشک در روزهای شیوع کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید