امکان تعلیق پروانه پزشکانی که از نصب کارتخوان خودداری می نمایند

به گزارش جام پارسی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به این که فقط 25 درصد پزشکان در مطب کارتخوان نصب نموده اند، گفت: سازمان امور مالیاتی به راحتی می­ تواند پروانه 75 درصدی که از این کار امتناع نموده اند را معلق کند.

امکان تعلیق پروانه پزشکانی که از نصب کارتخوان خودداری می نمایند

تسنیم نوشت: یحیی کمالی پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ساماندهی نظام مالیاتی کشور گفت: برای جلوگیری از فرار مالیاتی ضروری است نظارت صحیحی بر افرادی گردد که مستلزم پرداخت مالیات هستند. در کشور صنوف مختلفی وجود دارد که میزان درآمدشان تعیین نیست و نهایتا سازوکاری برای ارزیابی میزان درآمد آنها وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: دولت باید دنبال ساماندهی مالیات از این صنوف باشد. مثلا همین قانون مربوط به الزام پزشکان به استفاده از کارتخوان ها می­تواند به نحو احسنت اجرا گردد و جلو یکسری از فرارهای مالیاتی را بگیرد. تنها پزشکان نیستند که فرار مالیاتی دارند بلکه وکلا هم هستند و سایر صنوف هم فرارمالیاتی دارند.

کمالی پور با اشاره به ضرورت راه اندازی سامانه جامع اطلاعات مالیاتی گفت: اطلاعات مربوط به صاحبان همه مشاغل و صنوفی که مستلزم پرداخت مالیات هستند و افرادی که ارزش افزوده­ ای دارند باید در سامانه ­ای ثبت گردد و به آنها اخطار داده گردد که مالیات­های خود را پرداخت نمایند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: باید سامانه اطلاعاتی طوری طراحی گردد که اگر مشاغل پردرآمد مالیات شان را پرداخت نکردند این امکان وجود داشته باشد که اسامی آنها منتشر گردد و با چنین شرایطی ما می­توانیم در حذف وابستگی به نفت پیروز باشیم و از طرفی شرایط را در کشور برای شفاف سازی هر چه بهتر فراهم کنیم.

وی گفت: امروز اگر کسی در کشور 4 یا 5 خانه یا ماشین داشته باشد و از آنها استفاده نمی­کند، در چنین وضعیتی این انباشت سرمایه و این ارزش افزوده ­ای که در سرمایه افراد هست باید جاییخود را نشان دهد و من فکر می­کنم دولت باید قبل از هر چیزی دنبال ساماندهی اطلاعات برود.

کمالی پور گفت: متاسفانه سازمان امور مالیاتی پایش آماری مناسبی نسبت به جامعه هدفشان ندارد. اعداد و ارقامی که حول میزان فرار مالیاتی ذکر مینمایند هم دقیق نیست و بالا و پایین دارد. در حال حاضر سازمان امور مالیاتی هیچ برنامه منسجمی برای این موضوع ندارد. شرایطشان در حوزه پایش آماری مناسب نیست.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: امکان ساماندهی اطلاعاتی مودیان وجود دارد به شرطی که واقعا اقدامات لازم را انجام دهیم. شما نگاه کنید مجلس قانون الزام پزشکان به استفاده از کارتخوان را تصویب کرد اما در نهایت سازمان امور مالیاتی نتوانست پزشکان را ملزم به استفاده کند و تنها 25 درصد آنها از کارتخوان استفاده کردند.

وی همچنین گفت: سازمان امور مالیاتی به راحتی می­تواند پروانه این 75 درصد را معلق نمایند. یعنی شما اهرم ها در اختیار دولت هست که بخواهد برنامه ریزی کند و با کسانی که خلاف مقررات عمل می نمایند، برخورد کند.

کمالی پور گفت: بنده کلا با معافیت های مالیاتی مخالف نیستم اما نباید این معافیت ها بدون منطق داده گردد. نباید این معافیت ها آنقدی زیاد باشد که اصل موضوع را زیر سوال ببرد و نهایتا وقتی نگاه می­کنیم استنثاهای قانون به مراتب از کسانی که قانون اجر نمایند بیشتر گردد. در این شرایط تبعیض مالیاتی ایجاد می­گردد. باید استثنائات را در حوزه پرداخت مالیات باید کاهش دهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 82

به "امکان تعلیق پروانه پزشکانی که از نصب کارتخوان خودداری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان تعلیق پروانه پزشکانی که از نصب کارتخوان خودداری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید