آیا جهش زیاد سویه اُمیکرون مرگ آن را رقم خواهد زد؟

به گزارش جام پارسی، خبرنگاران/خراسان رضوی کارشناسان بر اساس داده های اولیه معتقدند به نظر نمی رسد اُمیکرون شدیدتر از دلتا یا سایر انواع قبلی ویروس کرونا باشد.

آیا جهش زیاد سویه اُمیکرون مرگ آن را رقم خواهد زد؟

نیوز نوشت داده های اولیه از آفریقای جنوبی به دنیا بینشی در مورد اینکه اُمیکرون واقعا چه مقدار قدرتمند است، ارائه می دهد.

شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی به تازگی گزارش نموده که این سویه ممکن است باعث موارد شدیدتر کووید 19 گردد.

دکتر وارنر گرین، ویروس شناس و محقق ارشد این تحقیق از موسسه گلادستون، گفت: در آفریقای جنوبی کسانی که واکسن نزده اند در مراجعه به بیمارستان از بیماری شدیدی رنج نمی برند. آنان به اکسیژن احتیاج ندارند و مدت بستری شدن شان در بیمارستان حدود یک سوم مدت زمان ابتلا به دلتاست.

اُمیکرون دارای 50 جهش است که 32 مورد از آن در پروتئین اسپایک قرار گرفته است. این جهش ها باعث می گردد این نوع تازه بیش از هر گونه دیگری قابل انتقال باشد.

دکتر گرین بر این باور است که تمام این جهش ها می تواند موجب سقوط این سویه گردد.

وی اضافه کرد: ممکن است با این جهش ها ویروس ضعیف گردد چون جهش های زیاد باعث بیماری شدید نمی گردد. این مورد فوق العاده است اما تاکید می کنم که ما هنوز در مورد آن اطلاعات کافی در اختیار نداریم.

دانشمندان در سراسر دنیا در حال همکاری برای درک این موضوع هستند که اُمیکرون توانایی فرار از آنتی بادی ها را دارد یا خیر.

دکتر نیوان کروگان، مدیر موسسه علوم زیستی کمی(QBI)، گفت: به نظر می رسد سویه اُمیکرون شدیدتر از نوع دلتا و انواع قبلی نباشد.

وی ادامه داد: هدف ویروس این است که بتواند از میزبانی به میزبان دیگر منتقل گردد. ویروس نمی خواهد میزبان خود را از بین ببرد بلکه می خواهد زنده بماند. حال چگونه این کار را انجام می دهد؟ با انتقال بیشتر.

کروگان بیان نمود: در رویدادی که در نروژ برگزار گردید، بیش از 100 نفر حضور یافتند که اکثریت آنان واکسینه شده بودند. با این حال 60 نفر از آنان به اُمیکرون آلوده شدند. این موضوع نشان می دهد افراد واکسینه شده قطعا می توانند آلوده شوند.

وی گفت: خبر خوب این است که آن 60 نفر علائم خفیف داشتند یا بدون علائم بودند.

آزمایشگاه QBI ساختار اُمیکرون را شکست و متوجه شد که چگونه ویروس زنده می ماند.

دکتر لورنا زولیانی آلوارز، دانشمند ارشد موسسه علوم زیستی کمی نیز در همین خصوص بیان نمود: تصور می کنیم این ویروس در حال تکامل است تا هر بار بهتر در انسان ها منتقل گردد. به همین علت است که کرونا تمام جهش ها را در پروتئین سنبله جمع نموده است.

دکتر گرین معتقد است که با جمع آوری داده های بیشتر به داده های دلگرم کننده ای برای مقابله با این ویروس دست خواهد یافت.

وی گفت: ممکن است در نهایت کرونا را مانند آنفلوآنزا درمان کنیم. حتی ممکن است واکسن آنفلوآنزا و ویروس کرونا را در یک واکسن تجمیع گردد.

کارشناسان معتقدند واکسیناسیون همچنان برترین راه برای جلوگیری از جهش کروناست.

آنان منتظر دریافت اطلاعات قطعی بیشتری در مورد اُمیکرون طی 2 هفته آینده هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1583

به "آیا جهش زیاد سویه اُمیکرون مرگ آن را رقم خواهد زد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا جهش زیاد سویه اُمیکرون مرگ آن را رقم خواهد زد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید