آیا باید نگران آینده باشیم؟

به گزارش جام پارسی، زندگی امروز- کمیته جهانی آینده کار در آخرین گزارش خود به مساله تغییر در فرصت های شغلی و جایگزینی ربات با انسان در آینده پرداخته است. در این گزارش آمده است که دولت ها، کارفرمایان و اتحادیه ها باید خود را با تغییرات جهانی سازگار کنند.

آیا باید نگران آینده باشیم؟

کمیته جهانی آینده کار که تحت نظر سیریل راماپوسا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی و استفان لووِن، نخست وزیر سوئد اداره می شود بخشی از سازمان بین المللی کار، یکی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد است که وظیفه آن تنظیم استانداردهای کار، توسعه سیاست ها و برنامه هایی برای ترویج کار مناسب برای زنان و مردان است.

سیریل راماپوسا روز گذشته در یک نشست خبری در رابطه با گزارش این سازمان چنین گفت: به طور خلاصه، آینده جوامع وابسته به چگونگی برخورد ما با چالش ها و فرصت های مرتبط با دنیای کار است، ما باید سیاست ها و همچنین اقداماتی را برای تحویل یک دستور کار محور انسان، که همانا این گزارش در اصل بر آن تمرکز می کند، صورت دهیم.

در این گزارش بر اقدامات اساسی دولت ها برای حفظ مشاغل کنونی و خلق موقعیت های تازه شغلی توصیه شده است.

همچنین گای رایدر، مدیرکل سازمان بین المللی کار در جواب این سوال که آیا ربات های کارگر در آینده فرصت های شغلی را از انسان ها خواهند ربود یا خیر گفت: این سوالی است که بسیاری آن را می پرسند، اما این سازمان ترجیح می دهد یک جواب مشخص بله یا خیر به آن ندهد. آینده اشتغال تنها براساس پیشرفت فن آوری های نوین رقم نخواهد خورد، بلکه سیاست گذاری های دولتی جهت آن را مشخص خواهد کرد.

وی همچنین گفت که وجود ربات ها و فن آوری های تازه می تواند نتایج مثبتی برای جوامع به همراه داشته باشد. آنها سبب افزایش خلاقیت شده، زندگی انسان ها را ساده تر کرده و سرمایه را به گردش درمی آورند.

هنوز مشخص نیست که با افزایش فن آوری های نوین و جایگزینی کار انسان ها با ربات ها چه آینده ای در انتظار بشر است. در حالی که بسیاری آن را ترسناک می دانند، برخی دیگر معتفدند که با سر کار آمدن ربات ها انسان ها وقت آزاد بیشتری خواهند داشت تا زمان خود را به مسائل دیگری چون تفریح و ارتباط بیشتر با خانواده و دوستان اختصاص دهند.

منبع: یورو نیوز

منبع: زندگی روز
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1541

به "آیا باید نگران آینده باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا باید نگران آینده باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید