3 توصیه کلیدی درباره پوکی استخوان

به گزارش جام پارسی، سلول های موجود در استخوان ها به گونه ای هستند که استخوان های ضعیف و فرسوده را از بین برده و استخوان های جدید و قوی را جایگزین می نمایند.

3 توصیه کلیدی درباره پوکی استخوان

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، این فرایند به طور طبیعی رخ می دهد. هرچند، گاهی اوقات سیستم از بین رفتن و جایگزین شدن به درستی عمل نمی نماید و بافت استخوانی سریع تر از آنچه بازتولید گردد تجزیه می گردد. به طور طبیعی در استخوان ها فضای خالی وجود دارد اما زمانیکه میزان استخوان بیشتری از بین برود و فرایند استخوان سازی کُند گردد، این فضاهای خالی گسترده تر می گردد. در این شرایط استخوان ها ضعیف شده و مستعد شکستگی می شوند و احتمال پوکی استخوان وجود دارد .

عوامل متعددی موجب ضعیف شدن استخوان ها و عدم جایگزینی بافت استخوانی تازه می شوند که از آن جمله می توان به سن، مصرف بعضی داروها، بیماری های التهابی و تغییرات هورمونی اشاره نمود .

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، علاوه بر مصرف دارو رعایت نکات ساده ای می تواند به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به پوکی استخوان یاری کند که شامل موارد زیر است :

افزودن کلسیم به رژیم غذایی:کلسیم به مستحکم شدن استخوان ها یاری می نماید بنابراین دریافت میزان کافی از این ماده معدنیِ ضروری برای افراد مبتلا به پوکی استخوان ضروری است. به گفته محققان بهتر است کلسیم مورد احتیاج بدن را به وسیله مواد غذایی حاوی آن از جمله محصولات لبنی، گیاهان دارای برگ های سبز و غذاهای دریایی تامین کرد .

تحرک داشتن: در کنار رعایت رژیم غذایی، ورزش کردن در کنترل بیماری پوکی استخوان ضروری است. هرچه فرد میزان تحرک کمتری داشته باشد بیشتر محتمل است دچار بیماری پوکی استخوان گردد .

خودداری از استعمال سیگار و مواد الکلی:استعمال سیگار فاکتور خطرزای اصلی در بروز پوکی استخوان و شکستگی های استخوانی است بنابراین برای پیشگیری از ضعیف شدن استخوان ها ضروری است مصرف سیگار ترک گردد. همچنین مصرف مواد الکلی می تواند به سلامت استخوان ها آسیب وارد کند .

در عین حال توصیه می گردد که از چکاپ های پزشکی در این خصوص در سنین توصیه شده غافل نشوید و حتما به توصیه های پزشک معالج خود با اطمینان کامل عمل نمایید .

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 281

به "3 توصیه کلیدی درباره پوکی استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 توصیه کلیدی درباره پوکی استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید