موشکی که می تواند مچ اسپیس ایکس را بخواباند

به گزارش جام پارسی، استارتاپ فضایی رلتیویتی اسپیس (Relativity Space) به تازگی یک موشک کاملاً قابل استفاده مجدد را که از طریق فناوری چاپ سه بعدی فراوری شده است، معرفی نموده که می تواند رقیب شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) باشد، چرا که مرحله دوم موشک فالکون 9 این شرکت قابل استفاده مجدد نیست.

موشکی که می تواند مچ اسپیس ایکس را بخواباند

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، شرکت رلتیویتی اسپیس (Relativity Space) که یک شرکت هوافضایی چاپ سه بعدی موشک است، موشک جدید خود را پس از معرفی موشک تران 1 (Terran 1) که یک موشک کوچک با قابلیت پرتاب بوده و قرار است اواخر سال جاری پرتاب گردد، معرفی کرد.

این موشک جدید تران آر (Terran R) نام دارد و بسیار عظیمتر از موشک قبلی است. این موشک یک موشک مداری با تقریباً 20 برابر ظرفیت حمل بار موشک تران 1 است که همچنین کاملاً قابل استفاده مجدد خواهد بود، به این معنی که هم مرحله اول و هم مرحله دوم این موشک قابل استفاده مجدد هستند، در حالی که تنها مرحله اول موشک فالکون 9 متعلق به شرکت اسپیس ایکس قابل استفاده مجدد است.

این موشک در حال حاضر در مراحل تأمین بودجه و اخذ مجوز و تاییدیه از کاخ سفید و مجمع جهانی اقتصاد و حتی مقامات ناسا است.

تیم الیس، بنیان گذار و مدیرعامل رلتیویتی اسپیس گفت: هنگامی که این شرکت را پنج سال پیش تأسیس کردم، همواره مشاهده پرتاب و فرود موشک های اسپیس ایکس و اخیرا اتصال کپسول کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی برایم الهام بخش بود. ایده رفتن به مریخ برای آینده بشریت بسیار مهم است و واقعاً امکانات تجربیات انسانی را در زمین و فراتر از آن گسترش می دهد.

در حالی که شرکت رلتیویتی اسپیس در حال حاضر یکی از با ارزش ترین شرکت های فضایی روی زمین است، الیس می گوید که موشک قابل استفاده مجدد تران آر به راستی یک تکامل واضح نسبت به موشک قبلی این شرکت موسوم به تران 1 است.

وی اضافه نمود: این موشک دارای همان معماری، همان پیشرانه، همان کارخانه، همان چاپگرهای سه بعدی، همان الکترونیک هوانوردی (Avionics) و همان تیم سازنده است.

الیس همچنین گفت که او همواره هوادار عظیم استفاده مجدد از موشک ها بوده است و می گوید که علاوه بر کاهش هزینه ساخت موشک با فناوری چاپ سه بعدی و اتوماتیک سازی وسایل پرتابی، استفاده مجدد از آن نیز باید بخشی از آینده پرتاب های فضایی باشد.

این شرکت از زمان تاسیس در پنج سال پیش تا به امروز بیش از 680 میلیون دلار سرمایه جذب نموده است.

طبق گزارش ها، مانند موشک تران 1، حدود 90 درصد از موشک تران آر نیز با استفاده از عظیمترین چاپگرهای سه بعدی روی کره زمین ساخته می گردد.

شرکت رلتیویتی اسپیس هم اکنون 2.3 میلیارد دلار ارزش گذاری شده است که آن را به یکی از با ارزش ترین شرکت های خصوصی فضایی جهان تبدیل نموده است.

برخلاف صف فالکون های اسپیس ایکس، شرکت رلتیویتی میخواهد اولین موشک خود یعنی تران 1 را در طولانی مدت در خدمت نگه دارد.

الیس می گوید: این یک محصول عالی است. ما مثل اسپیس ایکس از فالکون 1 تا فالکون 9 پیش نمی رویم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1164

به "موشکی که می تواند مچ اسپیس ایکس را بخواباند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشکی که می تواند مچ اسپیس ایکس را بخواباند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید