معماری کلاسیک چیست؟

به گزارش جام پارسی، معماری کلاسیک از جمله معماری هایی است که تاثیر بسیاری بر سبک ساخت و ساز در غرب گذاشته است. هنگامی که لویی سالیوان، معمار بزرگ آمریکایی آغاز به ساخت اولین آسمان خراش کرد، اساساً هیچ سابقه کاری در زمینه ساخت بناهای مرتفع و آسمان خراش نداشت. در آن موقع تعداد چنین ساختمان هایی بسیار محدود بود و افراد تصور نمی کردند که بتوان آسمان خراش های زیبا با ساختاری متفاوت ساخت. پس چگونه لویی سالیوان اینکار را انجام داد؟ وی به الگوی معماری معابد یونان نگاهی عمیق انداخت. هر چند این معابد ارتفاعی کوتاه تر از آسمان خراش ها داشتند اما سالیوان از آن ها الگوبرداری نمود. نمای تاریخی روم و یونان باستان که ما آن را تمدن کلاسیک می نامیم پایه و اساس زیبایی های غرب که علایقی نظیر موسیقی، هنر و معماری را در بر می گیرد، بنا نهاد. در یونان باستان ساخت و ساز به وفور انجام می شد. حتی رومی ها نیز در این زمینه پیشتاز بودند.

معماری کلاسیک چیست؟

جهت دریافت خدمات پلان ویلاهای کوچک شیک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

معماری یکی از مهم ترین هنرهای تمدن کلاسیک بود و از قوانین و اصول خاصی پیروی می کرد. یکی از این قوانین سه جزء ضروری برای ساختارهای اصولی را در بر می گیرد که توسط معمار رومی به نام ویتروویوس عنوان شده اند. ویتروویوس این سه جزء را تحت عنوان استقامت، سودمندی و زیبایی معرفی می نماید. یک معمار کلاسیک این سه فاکتور را باید مد نظر قرار گیرد و اساس کار خود را بر آن ها بگذارد. ترکیب این سه جزء، زیبایی بی نظیری ایجاد می نماید که معماری کلاسیک را به خوبی به تصویر خواهد کشید. زیبایی کلاسیک به معنای تقارن، آرایش قانونی و منطق آرامش است و معماری خود به معنای الهام بخشیدن به برجستگی ها و المان های شاخص بوده و از دیدگاه تمدن کلاسیک تفکر، هوش و فروتنی را در بر می گیرد.

اما چگونه می توان یک بنا را منطقی جلوه داد؟ یونانیان بر این باورند که تکامل به وسیله پرسش های ریاضی که بعدها به فرم های معماری تبدیل می شوند حاصل می گردد. هر جزئی از ساختمان در رابطه ای مستقیم و محاسباتی با دیگر قسمت ها قرار می گیرد. پایه و اساس این نظریه نسبت طلایی است که در آن نسبت بخش بزرگ تر به بخش کوچک تر با نسبت جمع آن ها به بخش بزرگ تر برابر است. شاید به نظر کمی پیچیده بیاید اما نسبت طلایی در طبیعت و حتی در بدن شما نیز وجود دارد. بله، درست است. بسیاری از بخش های بدن شما به وسیله نسبت طلایی با یکدیگر در ارتباط هستند. در حقیقت، پرسش هایی که برای قضاوت در خصوص ارتفاع، عرض و عمق ساختارهای کلاسیک مطرح می شوند بر پایه نسبت طلایی در فرم انسانی می باشند. از بعد ریاضی، بدن انسان واحدی پایه بوده که بر اساس آن معماری کلاسیک شکل گرفته است.

هم اکنون که با معماری کلاسیک آشنا شدید بیایید در خصوص اجزاء واقعی ساختار آن آشنا شویم. بدون شک مهم ترین جزء آن ستون است که وزن سقف را تحمل می نماید. ستون ها مهمترین بخش از معماری کلاسیک، خصوصاً در نمای ساختمان که نمای کلاسیک نام دارد می باشند. یونانیان بناهای خود را با ستون های عمودی و سقف های مسطح می ساختند اما رومی ها در معماری یک گام فراتر رفته و با نصب آرگ، تعداد ستون ها را کاهش داده و فضای داخلی را بزرگ تر نمودند. معماران رومی از متریال های سخت و مقاوم اما سبک تر از سنگ در معماری استفاده می نمودند. بتن از جمله مصالحی است که برای ساخت آرگ های بزرگ و طاق ها به کار برده میشد و به دلیل وزن نسبتاً پایین احتیاج به ساختار پشتیبانی و تکیه گاه های بیشتر را از بین برد. ستون هایی که در معماری کلاسیک دیده می شوند دارای تزئین هستند و ارتفاع آن ها باعث می گردد سقف بلندتر به نظر بیاید.

در معماری به سبک کلاسیک رنگ ها دارای محدودیت هستند زیرا تنها رنگ های گرم نظیر قهوه ای، طلایی، برنزی، یشمی و … انتخاب می شوند. مهم ترین نکته ای که در انتخاب رنگ اینگونه بناها باید رعایت گردد، استفاده از یک الی دو رنگ است نه بیشتر. در حال حاضر نمای کلاسیک توسط سازندگان و معماران مختلفی برای ساختمان های مختلف اجرا می گردد. این نما شکوه و عظمت فوق العاده ای به بنا می بخشد و یادآور معماری روم و یونان است. قیمت نمای کلاسیک در مقایسه با سایر نماها کمی بالاتر است زیرا متریال اصلی برای اجرای این نما سنگ است و سنگ نیز دارای انواع و قیمت های متفاوتی می باشد. برای آگاهی از قیمت انواع سنگ می توانید به لینک مورد نظر مراجعه کنید.

انواع سنگ ساختمانی در معادن مختلف کشور یافت می شوند اما سنگ تراورتن رایج ترین سنگ برای اجرای نمای کلاسیک یا نمای رومی است. برای آشنایی با سنگ تراورتن می توانید به مطلب مورد نظر در سایت مراجعه نمائید. هر چند در حال حاضر اجرای نمای رومی یا کلاسیک به دلیل مغایرت با فرهنگ اسلامی در کشور ممنوع شده است اما این نما زیبایی فوق العاده ای داشته و دارای شکوه و عظمت می باشد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 308

به "معماری کلاسیک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معماری کلاسیک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید