عادت شست وشوی دست در کشورها ، تمیزترین و کثیف ترین ملت ها کدام اند؟

به گزارش جام پارسی، براساس یک تحقیق، در میان کشورهای اروپایی کشورهای مسلمان ترکیه، بوسنی و بعد از آن ها یونان تمیزتر از بقیه هستند و کشور هلند کثیف ترین شهروندان را از نظر عادت شستن دست پس از رفتن به توالت دارد.

عادت شست وشوی دست در کشورها ، تمیزترین و کثیف ترین ملت ها کدام اند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از عصر ایران، پس از شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا توصیه ای بیش از همه از سوی سازمان بهداشت دنیای و نظام های بهداشت ملی کشورها به مردم دنیا ارائه شده است: دست های خود را مرتب با آب و صابون بشویید.

به گفته کارشناسان، این توصیه کلیدی ترین سلاح بشر برای مبارزه با ویروس کروناست.

دست های ما در طول روز ده ها و شاید صدها بار با سطوح مختلف تماس دارند و بدون این که خودمان متوجه شویم ناخودآگاه دست های خود را ده ها و صدها بار در طول روز به صورت خود می زنیم.

نتایج یک تحقیق نشان می دهد به طور میانگین یک نفر در طول شبانه روز نزدیک به 300 بار دست های خود را به صورت خود می مالد.

اگر این دست آلوده باشد و به چشم، بینی و دهان تماس داشته باشد می تواند ویروس را به بدن منتقل کند و باعث بیماری شود.

شستن مداوم دست ها و تماس نداشتن دست آلوده با صورت، کلیدی ترین توصیه سازمان بهداشت دنیای به مردم دنیا در پاندمی کروناست.

این توصیه حتی از بسیاری دیگر توصیه ها از جمله ماندن در خانه و تماس نداشتن با دیگران کلیدی تر است؛ چراکه اگر فردی توصیه های بهداشت فردی و در صدر آن ها شستن مداوم دست ها و نزدن دست های آلوده به صورت عمل کند، تاحدود زیادی خود را از ابتلای احتمالی به بیماری کوویدـ19 ایمن کرده است.

بنابراین می توان گفت در پاندمی کرونا ویروس جدید، مردمی که عادت دارند دست های خود را زیاد بشویند در برابر همه گیری ویروس ایمن تر بوده و کمتر به آن دچار می شوند.

آخرین نتایج مطالعات دنیای درباره عادت شستن دست ها در میان ملت ها 5 سال پیش از سوی موسسه آمریکایی گالوپ اجرا شده است.

این مطالعه نشان می دهد برخلاف تصور بسیاری، کشورهای اروپایی به لحاظ رعایت بهداشت فردی پس از رفتن به توالت شرایط مناسبی ندارند.

در میان کشورهای اروپایی کشورهای مسلمان ترکیه، بوسنی و بعد آن ها یونان تمیزتر از بقیه هستند و کشور هلند کثیف ترین شهروندان را از نظر عادت شستن دست پس از رفتن به توالت دارد.

در این مطالعه تعیین شد 50 درصد هلندی ها دست های خود را پس از توالت با آب و صابون نمی شویند.

همچنین فقط 57 درصد ایتالیایی ها و 62 درصد فرانسوی ها و 61 درصد اسپانیایی ها در این نظرسنجی گفته اند که عادت دارند پس از رفتن به توالت دست های خود را با آب و صابون بشویند.

نقشه درصد شستن دست پس از توالت در اروپا

در حالی که برای مثال 96 درصد از مردم بوسنی و 94 درصد از مردم ترکیه و 85 درصد از مردم یونان در این نظرسنجی گفته اند دست های خود را حتما پس از رفتن به توالت با آب و صابون می شویند.

در میان کشورهای اروپایی یونان یکی از کمترین میزان ابتلا و مرگ ومیر را داشته است و ترکیه هم با وجود این که موارد ابتلای نسبتا بالایی دارد، اما آمار مرگ ومیر در این کشور از بسیاری از کشورهای اروپایی و درگیر بحران کرونا به مراتب کمتر است.

شاید با در نظر داشتن این آمار بتوان دلیل بالا بودن ابتلا به ویروس کرونای جدید در کشورهای اروپای غربی از جمله اسپانیا، ایتالیا، هلند و فرانسه و نیز مرگ ومیر تقریبا زیاد ناشی از این ویروس در این کشورها در مقابل ابتلا یا مرگ ومیر به مراتب کمتر در کشورهایی مثل یونان و ترکیه را درک کرد.

پاکیزه ترین مردم دنیا براساس این مطالعه دنیای، مردم کشور عربستان سعودی هستند که 98 درصد آن ها گفته اند حتما دست های خود را پس از توالت با آب و صابون می شویند.

آمارهای دنیای حاکی است یک سوم از مردم دنیا پس از توالت دست های خود را با آب و صابون نمی شویند. از هر 3 نفر یک نفر خود را مقید نمی داند یعنی 2.5 میلیارد نفر از جمعیت دنیا که رقم بسیار بالایی است.

براساس نتایج تحقیقات دنیای، شستن دست با آب و صابون به تنهایی می تواند سالانه زندگی 650 هزار نفر را در سراسر دنیا نجات دهد.

در برخی کشورهای فقیر دنیا مساله نبود آب سالم و بهداشتی و صابون مانعی برای شست وشوی مداوم دست هاست در حالی که در بسیاری دیگر از کشورهای برخوردار و مرفه مسئله شستن دست ها با آب و صابون به عادات فردی آدم ها وابسته است. برای مثال در بسیاری از کشورهای اروپایی که نه مشکل آب دارند و نه مشکل تامین صابون، عادت رفتاری مردم آن ها تعیین کننده میزان رعایت بهداشت فردی است و آمارهای دنیای نشان می دهد دست کم بیش از 40 درصد از مردم بسیاری از کشورهای اروپایی پیش از پاندمی کرونا، خود را مقید به شستن مداوم دست ها با آب و صابون حتی پس از توالت نمی دانستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 659

به "عادت شست وشوی دست در کشورها ، تمیزترین و کثیف ترین ملت ها کدام اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت شست وشوی دست در کشورها ، تمیزترین و کثیف ترین ملت ها کدام اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید