ضامنان وام مسکن حتما بخوانند

به گزارش جام پارسی، خبرنگاران: مشاوران حقوقی و وکلای دادگستری نسبت به ضرورت اطلاع از یک اصل حقوقی خطاب به افرادی که قصد دارند به عنوان ضامن فرد دیگری نسبت به ارائه مدارک ضمانت برای دریافت وام مسکن اقدام نمایند، هشدار می دهند.ضمانت برای دریافت وام مسکن یکی از انواع رایج ضمانت های حقوقی برای دریافت تسهیلات بانکی محسوب می گردد.

ضامنان وام مسکن حتما بخوانند

در بسیاری از موارد بانک هایی که اقدام به ارائه و پرداخت انواع وام از جمله وام مسکن به متقاضیان می نمایند یکی از شروط اصلی خود برای ارائه وام به متقاضی را توانایی وی از بابت ضمانت بازپرداخت تسهیلات دریافت شده و احراز این توانایی از سوی بانک اعلام می نمایند.

در بسیاری از موارد علاوه بر اینکه فرد ضمن ارائه اسناد حقوقی و درآمدی باید تمکن اقتصادی خود را از بابت قدرت پرداخت اقساط و بازپرداخت اصل و سود وام بانکی به اثبات برساند ضروری است نسبت به معرفی یک یا چند ضامن به بانک وام دهنده نیز اقدام کند. درواقع معرفی ضامن به بانک برای دریافت انواع تسهیلات بانکی به خصوص تسهیلات مسکن یکی از شروط اساسی بانک ها برای پرداخت وام محسوب می گردد. اما بسیاری از افراد به دلیل نگرانی از عدم بازپرداخت اقساط از سوی فرد وام گیرنده حاضر به قبول ضمانت نیستند یا در صورت قبول ضمانت همیشه در نگرانی ناشی از احتمال بروز مشکل در فرآیند بازپرداخت وام و عدم پرداخت اقساط ماهانه ازسوی وام گیرنده ها قرار دارند.در بسیاری از موارد به دلیل عمل نکردن فرد وام گیرنده به تعهدات خود از بابت پرداخت به موقع اقساط وام، بانک اقدام به کسر از حقوق و دریافت مبلغ بدهی وام گیرنده از ضامن یا ضامنان وی می نماید. از آنجا که به لحاظ قانونی و حقوقی فرد ضامن متعهد به جبران خسارت عدم بازپرداخت به موقع تسهیلات از سوی فرد وام گیرنده در قبال وام دهنده است، حقوق تضییع شده بانکی از جیب وی وصول می گردد.کارشناسان حقوقی ضمن هشدار به افراد از بابت عدم قبول ضمانت اشخاصی که نسبت به توانایی اقتصادی آنها برای بازپرداخت وام شک و شبهه وجود دارد یا افرادی که خوش حساب شناخته نمی شوند در عین حال خطاب به این گروه از ضامنان یک توصیه مطرح می نمایند. به گفته آنها اگر چه بانک در قبال عدم بازپرداخت اقساط وام مسکن و سایر وام ها مجاز به برداشت از حساب یا کسر از حقوق ضامن است، اما ضامنانی که با چنین شرایطی روبرو شده اند نیز می توانند برای احقاق حقوق خود نسبت به فرد وام گیرنده اقدام به اقامه دعوی و ارائه شکایت به مراجع قانونی نمایند تا در اسرع وقت حقوق از دست رفته آنها جبران گردد. در واقع در صورت عدم بازپرداخت به موقع اقساط از سوی وام گیرنده و اجبار ضامن به پرداخت بدهی وی ضامن می تواند بابت مبالغی که پرداخت نموده است با طرح دعوی علیه وام گیرنده آن را مطالبه کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 322

به "ضامنان وام مسکن حتما بخوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضامنان وام مسکن حتما بخوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید