صداوسیما با حذف گروه های سریال دنبال چیست؟

به گزارش جام پارسی، تلویزیون در جدیدترین تصمیم، گروه های فیلم و سریال شبکه های اصلی را حذف و مدیران آنها را در چهار گروه با موضوعات تخصصی در مرکز سیمافیلم به کار گمارده است. بر این اساس از این پس تولید و ساخت سریال در شبکه ها منتفی است و همه اتفاقات تحت نظارت یک مرکز پیش می رود. رویکردی که چند سال قبل بدون حذف گروه های فیلم و سریال پیگیری شده بود اما پس از مدتی همه چیز به روال قبل بازگشت.

صداوسیما با حذف گروه های سریال دنبال چیست؟

به گزارش ایسنا، در آن زمان پرهیز از موازی کاری در تصویب و نگارش فیلمنامه ها، نظارت بر امور مالی تولید پروژه های نمایشی و نیازسنجی شبکه ها از دلایل تمرکزگرایی در مرکز سیمافیلم عنوان شد؛ رویکردی که این روزها هم با تکرار واژه ای چون چابک سازی و البته تنوع ژانرها با هدف سرعت بخشی به انتشار آثار روی آنتن دنبال می شود.

بر اساس این گزارش ایسنا، آنچه در حال حاضر پیگیری می شود، بخشی از طرحی است که از آن به عنوان تحول صداوسیما نام برده شده؛ طرح تحولی که پس از آمدن جبلی و در ادامه برمهانی (معاون سیما) با راه اندازی مرکزی به نام سیمرغ در حوزه تولیدات فیلم و سریال کلید خورد و حالا با حضور مهدی نقویان و تقویت سیمافیلم گویا قرار است دنبال شود.

رییس مرکز سیمافیلم با دفاع از طرح نو، می گوید، از بین بردن بروکراسی اداری اضافه، چابک سازی فرآیند تولید، مدیریت واحد پروژه ها، همسان سازی قیمت ها و حذف خیلی دیگر از مسائل اضافی هدف اصلی برنامه ریزان است.

و البته درباره اینکه این طرح سال ها قبل هم اجرایی شده و به سرانجام نرسیده، بر این باور است که هیچگاه این ادغام به طور کامل صورت نگرفته بود. بنابراین از نگاه او این اتفاق که البته هنوز جوابش را پس نداده است، در حد آرزویی ناکام بوده که سال ها قبل محقق نشده و مدیران نو تلویزیون حالا درصدد تحقق آن برآمده اند.

اما قضاوت درباره اینکه چنین طرح تحولی در حوزه فیلم و سریال تا چه اندازه پیروز خواهد بود، چندان هم سخت و زمان بر نیست. نقویان رساندن سریع تولیدات نمایشی به آنتن و همچنین تمرکز بر ساخت سریال های طنز را از عمده اهداف، برشمرده است؛ چنانچه در تقسیم بندی نو گروه طنز یکی از بخش های اصلی کار است. بنابراین دیری نخواهد پایید که در صورت پیروزیت آمیز بودن این طرح تحولی، باید شاهد انبوه آثار سریالی روی آنتن و همچنین توجه ویژه به ژانر کمدی باشیم؛ گونه ای به شدت مورد تقاضای بیننده است و به رغم هشدارها، تلویزیون آنقدر سراغ ساخت سریال کمدی نرفت که شبکه نمایش که زمانی تمرکزش بر ساخت آثار درام و خشونت بار بود و از این حیث مورد انتقاد واقع می شد، در حوزه کمدی هم پیش قدم شد، فرمان را به دست گرفت و حالا سریال هایی چون همه عمر چند بهاره (سروش صحت)، دفتر یادداشت (با بازی رضا عطاران)، سیاهچاله (با بازی حسن پورشیرازی و ژاله صامتی)، نیوکمپ و ... را در پلتفرم ها شاهدیم که نیاز مخاطب به طنز را به خوبی پاسخگو هستند.

به هر تدبیر باید منتظر نشست و دید که سیاست های تحولی صداوسیما در حوزه نمایش، بالاخره چه زمان جواب می دهد؛ خصوصا در شرایطی که این روزها تلویزیون با رقیب سرسختی به نام شبکه نمایش خانگی روبرو است که هم از سرمایه و نیروی باتجربه بیشتری برخوردار است و هم دستش برای پرداختن به موضوعات بازتر.

تلویزیون چه بخواهد و چه نخواهد ـ و البته اگر واقعا بخواهد ـ برای برون رفت از این شرایط، به تنفسی تازه در حوزه سریال سازی نیاز دارد؛ اما اینکه آیا واقعا رسیدن به هوای تازه در گروی مسیری است که اکنون برای خود انتخاب کرده، امری است که تنها با گذشت زمان معین خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 تیر 1402 بروزرسانی: 21 تیر 1402 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1928

به "صداوسیما با حذف گروه های سریال دنبال چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صداوسیما با حذف گروه های سریال دنبال چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید