رژیم غذایی مناسب چه ویژگی هایی دارد، واکنش به تبلیغات ماهواره ای

به گزارش جام پارسی، یک متخصص تغذیه با اشاره به اینکه رژیم های غذایی متعادل باید شامل تمام گروه های غذایی شوند گفت: رژیم های غذایی در هر فرد متفاوت است که نیازمند تشخیص پزشک و اعتماد بیمار به وی است.

رژیم غذایی مناسب چه ویژگی هایی دارد، واکنش به تبلیغات ماهواره ای

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت چاپ کاتالوگ ارزان از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، مجید حاجی فرجی در مورد رژیم های غذایی درست و اصولی، گفت: رژیم های کاهش وزن بر اساس برنامه فردی زندگی مانند سابقه خانوادگی، سنجش عادات غذایی، فعالیت بدنی و … از فردی به فرد دیگر متفاوت است که در ابتدا فرد برنامه اولیه ای را برای کاهش وزن دریافت می نماید و پس از آنکه به وزن مورد نظر خود رسید پایداری رژیم را در دستور کار قرار می دهد.

این متخصص تغذیه اضافه نمود: اگر BMA فرد 40 باشد بیمار ما از چاقی مفرط رنج بده و بیماری در این مرحله بسیار جدی است چراکه فرد در معرض ابتلاء به کبد چرب، دیابت، سندروم متابولیک قرار گرفته است بنابراین تشخیص پزشک و بهره مندی از مشاوره پزشکی و روانشناسی در طول برنامه رژیم کاهش وزن بسیار حائز اهمیت است.

وی اعلام کرد: متأسفانه بسیاری از شبکه های ماهواره ای اقدام به تبلیغات قرص های کاهش وزن در مدت زمان کوتاهی می نمایند و یا گاهاً مشاهده شده است که افراد در مورد رژیم های کاهش وزن به یکدیگر هدایت می دهند یا بعضاً قرص پیشنهاد می نمایند باید گفت تمامی این رفتارها و کارها اشتباه است چراکه علل چاقی در هر فردی متفاوت است و باید توسط پزشک تغذیه آنالیز گردد در غیر این صورت شاید شما با استفاده از آن راه چاره یا قرص به وزن دلخواه برسید اما عوارض مخربی در انتظارتان خواهد بود.

فرجی با اشاره به اینکه افراد باید خود را بشناسند و پس از آن اقدام به دریافت رژیم کاهش یا افزایش وزن نمایند مطرح کرد: رژیم ها باید کم کالری بدون عارضه و برگشت باشند بنابراین رژیم معتدل با یک تناسب وزن و کاهش 2 تا 3 کیلو در ماه همراه است بعضاً در افراد جوان تر هم ممکن است این کاهش تا چهار کیلو ادامه داشته باشد

اما مقدار متناسب همان 2 تا 3 کیلو است.

وی اظهار کرد: اصلاح عادات غذایی در بسیاری از افرادی که برای کاهش یا افزایش وزن مراجعه می نمایند اما در این امر عجله دارند بدترین عادت است چرا که عادات زندگی و وعده های غذایی همچنین میزان تحمل افراد در این فرایند باید سنجیده گردد گاهی فرایند کاهش یا افزایش وزن یک سال به طول می انجامد البته گاهی برای کاهش وزن های شدید پزشک متخصص جراحی را برای این منظور لازم می داند و پیشنهاد می نماید.

فرجی با اشاره به اینکه افراد باید در طول عمل به رژیم کاهش یا افزایش وزن به پزشک خود اعتماد داشته و شکیبا باشند توضیح داد: بسیاری از افراد که BMA زیر 30 دارند به دلیل عجله در کاهش وزن به مصرف داروها و مکمل های چربی سوزی که بیشتر آنان صحتی ندارند و با عوارض همراه هستند روی می آورند اما باید بدانید که فرد در مراحل کاهش و یا افزایش وزن باید به پزشک خود اعتماد داشته باشد و در این راه شکیبا باشد.

این متخصص تغذیه گفت: در مواردی هم پزشک تغذیه اقدام به تجویز داروها و مکمل ها البته در کنار رژیم می نماید تا سطح و میزان هورمون های کنترل سیری و گرسنگی به این ترتیب تنظیم باشد توجه به این نکته لازم است که رژیم های تک محوری مانند رژیم های کتوژنیک به افرادی که می خواهند کاهش وزن عادی داشته باشند پیشنهاد نمی گردد چراکه کبد را چرب می نماید و در طولانی مدت سبب بروز مشکل در کیسه صفرا می گردد.

فرجی گفت: معمولاً رژیم های متعادل و مناسب از تمام گروه های غذایی به این ترتیب که چربی اشباع 5 درصد، پروتئین 15 تا 17 درصد و فیبر محلول در سبزی و میوه ها به میزان زیاد استفاده می نمایند این در حالی است که در رژیم های سخت ریزمغذی های کاهش پیدا می نمایند.

وی در آخر تاکید نمود: حذف وعده های اصلی غذایی به منظور کاهش وزن بسیار اشتباه است و به هیچ عنوان پیشنهاد نمی گردد چراکه فرد به این ترتیب به ریزه خواری روی می آورد و در وعده بعدی غذایی پرخوری می نماید؛ وعده های اصلی باید مناسب و در جای خود در کنار میان وعده های کوچک تنظیم شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1068

به "رژیم غذایی مناسب چه ویژگی هایی دارد، واکنش به تبلیغات ماهواره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مناسب چه ویژگی هایی دارد، واکنش به تبلیغات ماهواره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید