در چُرت این زن سالمند چه رازی نهفته است؟

به گزارش جام پارسی، تابلو نقاشی زن سالمندی که چرت می زند اثر نیکولاس ماس نقاش چیره دست هلندی به رغم فقدان سرزندگی و رنگ های شاداب، یک نقاشی قابل توجه و مجذوب کننده محسوب می شود.

در چُرت این زن سالمند چه رازی نهفته است؟

به گزارش ایسنا، نیکلاس ماس در عصر طلایی هلند زندگی می کرد. او نقاش چیره دست صحنه های عادی زندگی روزمره، پرتره افراد جامعه و داستان های مذهبی بود.

او در دوره های مختلف در آمستردام و دورخت زندگی می کرد. او در دوران سکونت در آمستردام یکی از هنرآموزان رامبرانت بود و اصول اولیه به تصویر کشیدن نور و جزئیات نزدیک به واقعیت را آموخت.

ماس پس از مدتی به یکی از نقاشان مطرح پرتره افراد جامعه تبدیل شد. نمونه هایی از این آثار در موزه سلطنتی هنر های زییا بلژیک به نمایش گذاشته شده است.

نیکلاس ماس زمانی که تابلو نقاشی زن سالمندی که چرت می زند را خلق کرد 22 سال داشت، اما مهارتی که او برای خلق این نقاشی به کار گرفته است نشان می دهد او در همان زمان نیز در خلق تابلو های نقاشی رنگ روغن استاد شده بود.

این تابلو نقاشی 135 در 105 سانتی متر است. سوژه این نقاشی یک زن سالمند است و در حالی که در جایگاه نشسته به خواب فرو رفته است.

او با یک دست کتاب و عینکش را نگه داشته و دستی دیگر را زیر چانه اش گذاشته است. با تماشای این نقاشی می توان دریافت که ماس قصد داشته یک خواب غیرمنتظره را به تصویر بکشد.

زن سالمند این نقاشی فقیر نیست. اتاقی که در آن حضور دارد مملو از اشیا باکیفیت مثل کت خزی است که بر روی پاهایش قرار گرفته است.

یک شمعدان برنزی و یک پارچ سرامیکی هم در سمت راست تصویر دیده می شوند. او مشخصا فردی از طبقه میانه جامعه است. او غرق در اشیا لوکس نیست، اما فقیر هم محسوب نمی شود.

کتاب بزرگی که در سمت راست او وجود دارد یک کتاب مقدس سنگین است. با توجه به اینکه نماد هایی از یهودیت در نقاشی وجود ندارد انتظار می رود این زن مسیحی باشد.

اشیا مختلفی که در بخش بالایی و سمت راست نقاشی دیده می شوند به خودمانی کردن فضای این نقاشی افزوده اند. یکی از مهم ترین این اشیا یک کلید است که گمان می رود برای گنجه آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار گنجه های آشپزخانه را که محل نگهداری ادویه های گران بود قفل می کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1553

به "در چُرت این زن سالمند چه رازی نهفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در چُرت این زن سالمند چه رازی نهفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید