خبرنگاران خانه تاریخی ختایی در تبریز مجوز نگارخانه گرفت

به گزارش جام پارسی، تبریز - خبرنگاران - اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، مجوز ایجاد نگارخانه در خانه تاریخی ختایی تبریز را صادر کرد.

خبرنگاران خانه تاریخی ختایی در تبریز مجوز نگارخانه گرفت

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش چهارشنبه خبرنگاران، خانه تاریخی ختایی تبریز از جمله خانه های قدیمی این کهن شهر و متعلق به خاندان معروف ختایی می باشد که در اختیار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز است.

این خانه تاریخی قبل از این با عنوان خانه هنرمندان و زیر نظر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، پذیرای فعالان رشته های مختلف هنری بوده است.

علاقه مندان برای نمایش آثار خود در نگارخانه خانه تاریخی ختایی می توانند به محل آن در چهار راه باغشمال، کوچه حاج رضا، بن بست علی موسیو، مراجعه نمایند.

خانه ختایی یکی از خانه های تاریخی تبریز است که قدمت آن به حدود 150 سال قبل برمی شود؛ خاندان ختایی از جمله بازرگانان و سرجنبانان مشروطه در تبریز بودند که در روز اول محرم 1290 شمسی، حمله ناجوانمردانه روس های شکست خورده از امیرحشمت نیساری و یارانش را به خانه شان تجربه کردند.

در آن سال ها، باغشمال، نشیمنگاه لشکریان روس بود و آنان برای جبران شکست خفت بار خود از مجاهدان تبریز در جنگ های چهار روزه این شهر، غافلگیرانه وراد خانه ختایی ها شده و ضمن غارت و چپاول خانه، چند تن از ساکنان آن را نیز به ضرب گلوله به شهادت رساندند؛ تنها چند تن از اعضای خانواده که در تنور زیرزمین پنهان دشه وبدند، از این مهلکه جان سالم به در بردند.

هم اکنون نیز تنور یاد شده در زیرزمین این خانه تاریخی که به شماره 9410 در فهرست آثار ملی ایران قبت شده است، وجود دارد و یادآور کشتار مجاهدان و خانواده های سرشناس و انقلابی تبریز به دست سالدات های روسیه تزاری در 111 سال قبل است.

شهرداری تبریز در اقدامی نیک این خانه را خریداری و پس از بازسازی و بازسازی در آبان ماه 1389 به اسم خانه هنرمندان نامگذاری کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1274

به "خبرنگاران خانه تاریخی ختایی در تبریز مجوز نگارخانه گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خانه تاریخی ختایی در تبریز مجوز نگارخانه گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید