جشنواره موسیقی جوان سالی دو بار برگزار گردد

به گزارش جام پارسی، تهران (پانا) - اکبر محمدی معتقد است به قدری تعداد شرکت کنندگان مستعد زیاد است که می توان جشنواره را توسعه دارد و مثلا سالی دو بار یا در دو زمینه آن را برگزار کرد.

جشنواره موسیقی جوان سالی دو بار برگزار گردد

به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، اکبر محمدی نوازنده ساز کلارینت و داور بخش سازهای بادی جشنواره، شرکت کنندگان در جشنواره را بسیار مستعد ارزیابی کرد.

او درباره رقابت های این دوره از جشنواره گفت: سال جاری شرکت کنندگان در مقایسه با سال گذشته یک قدم جلوتر و بهتر ظاهر شدند؛ بخصوص در گروه سنی الف. در گروه سنی ج هم چند شرکت کننده خیلی خوب داشتیم که باید ببینیم در مرحله بعدی داوری چه خواهند کرد؛ بعضی لب مرز بودند اما چند شرکت کننده از گروه الف خیلی خوب و قابل تامل ظاهر شدند که باید ببینیم شرایط برای آنها چطور پیش خواهد رفت.

محمدی که آثار شرکت کنندگان بخش کلارینت را داوری نموده، شرح داد: در گروه سنی الف 5 نفر و در گروه سنی ج هم یکی دو نفر حضور داشتند که همه کارشان خوب بود و بسیار با لذت گوش کردم اما گروه سنی الف بسیار مرا تحت تاثیر قرار دادند و امیدوارم اتفاقات خوبی برایشان رقم بخورد.

این استاد موسیقی افزود: در شرایطی که به علت شیوع ویروس کرونا بسیاری از کلاس ها درست برگزار نشده اند، آموزش ها به شکل حضوری نبوده و حتما محدودیت هایی برای آموزش و تمرین وجود داشته اما بچه ها خیلی خوب ظاهر شدند و چه بسا اگر در شرایط طبیعی تری قرار داشتند، درخشان ظاهر می شدند.

محمدی که سال هاست به اسم داور با جشنواره موسیقی ملی جوان همکاری دارد، این جشنواره را یک نقطه عطف در میان جشنواره های موسیقایی کشور توصیف کرد و گفت: شاید دوره های یک ساله برای این جشنواره کم باشد. اینکه سالی یک بار فرصت رقابت برای بچه ها فراهم می گردد، به اعتقاد من کم است؛ شاید بهتر باشد جشنواره دو بار در سال برگزار گردد. من خیلی مطمئن نیستم چنین پیشنهادی عملی هست یا نه اما ارزشش را دارد که به رای گذاشته گردد و در جلسه ای با حضور داوران و دست اندرکاران جشنواره و حتی نمایندگانی از شرکت کنندگان آن را آنالیز کرد.

این نوازنده کلارینت همین پیشنهاد را به شیوه دیگری هم ارائه کرد: شاید بتوان جشنواره را در دو بخش برگزار کرد؛ یکی برای شرکت کنندگانی که به شکل آکادمیک موسیقی را آموزش دیده اند مثلا در دانشگاه و هنرستان. دیگری برای شرکت کنندگانی که در سیستم های آموزشگاهی و آموزش آزاد نوازندگی را فرا گرفته اند. به اعتقاد من شکل برگزاری جشنواره به این ترتیب می تواند موثرتر باشد، چون برنامه ای که ما برای دانش آموزان می نویسیم خیلی حرفه ای، آکادمیک و اصولی است. شاید گروهی که برای اجرای برنامه ای تا این مقدار حرفه ای آموزش اصولی ندیده باشند را بتوان درگروهی دیگر و با برنامه دیگری مورد ارزیابی قرار داد و فرصت رقابت و درخشش را برای آنها فراهم کرد. بعلاوه می توان با کمی تغییر در سیستم امتیاز دهی، شانس رقابت را برای آنها بالا برد.

محمدی بارها به این فکر نموده که شاید بگردد یک جشنواره موسیقی حرفه ای جوان و یک جشنواره موسیقی آماتور نه ولی مثلا آزاد برگزار کرد. البته او این نکته را هم یادآوری کرد که در بخش موسیقی ایرانی شرایط فرق دارد و بچه هایی که به صورت آزاد موسیقی را فرا گرفته اند، چیزی از رقبای آکادمیک خود کم ندارد؛ چه بسا بهتر از آنها ظاهر می شوند.

این داور جشنواره موسیقی جوان این را هم افزود که شاید بتوان جشنواره را یکبار برای شرکت کنندگان زیر 18 سال که هنوز وارد دانشگاه نشده اند و یک بار هم برای دانشجویان رشته موسیقی برگزار کرد.

محمدی در پاسخ به این سوال که برگزاری جشنواره در دو نوبت یا دو بخش چه نتیجه و فایده ای خواهد داشت، شرح داد: با این شیوه می توان به شاخص ها و معیارهای جزئی تری درباره مقدار علاقه جوانان به موسیقی و انواع آن دست پیدا کرد. بعلاوه آمار دقیق و رسمی از عملکرد شیوه های متفاوت آموزش و هم مقدار علاقه و سطح توانمندی های هنرجویان موسیقی کشور به دست می آید.

او به این نکته هم اشاره نمود که برگزاری جشنواره در دو بخش یک پیشنهاد است و شاید اجرایی شدنش به این سادگی ها نباشد اما تائید کرد علت ارائه چنین پیشنهادی، مواجهه با استعدادهای خوب موسیقی و هنرجویان بالقوه توانمندی است که می توانند فرصت بهتری برای دیده شدن داشته باشند و آینده بهتری پیش روی آنها قرار بگیرد.

محمدی تاکید نمود: در نوازندگی ساز کلارینت و در بخش سازهای بادی فلوت و ابوا، فاگوت و سازهای برنجی استعدادهای درخشان خیلی زیاد است اما کیفیت آموزش، اصول کاری و تکنیک ها و دانش آکادمیک این افراد سطوح متفاوتی دارد که به وسیله هیات داوری جشنواره ارزیابی می گردد.

اکبر محمدی این را هم توضیح داد که برگزاری جشنواره موسیقی جوان در دو بخش یا به دو شیوه، احتیاجمند آنالیز همه جانبه و ارزیابی هزینه و فایده احتیاج است اما با این حال معتقد است که اگر جشنواره توسعه پیدا کند و در بخش های متنوع تری برگزار گردد، حتما فواید قابل توجهی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1469

به "جشنواره موسیقی جوان سالی دو بار برگزار گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره موسیقی جوان سالی دو بار برگزار گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید