جدیدترین اثر حامد عسکری رونمایی شد

به گزارش جام پارسی، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از روابط عمومی موسسه انتشارات امیرکبیر، کتاب خال سیاه عربی نوشته حامد عسکری شاعر و نویسنده است که مشروح روایت سال گذشته حج تمتع خود را به صورت یک سفرنامه به رشته تحریر در آورده است. این مراسم از ساعت 23 جمعه شب (12 اردیبهشت ماه) در محل موسسه انتشارات امیرکبیر برگزار شد و به صورت زنده از صفحه اینستاگرامی ناشر و نویسنده برای مخاطبان پخش شد.

جدیدترین اثر حامد عسکری رونمایی شد

عسکری در این برنامه با اشاره به سنت سفرنامه نویسی در ادبیات فارسی گفت: سفرنامه نویسی حج یک آیین و سنت ادبی است که در دو سه قرن اخیر در ادبیات فارسی نمونه های زیادی هم برای آن وجود دارد. من قصد مقایسه سفرنامه خود با این آثار گران قدر را ندارم اما همین قدر می توانم بگویم که سعی کردم در این کتاب، تجربه خود را از یک مفهوم و رویداد سنگین انسانی روایت کنم.

این نویسنده و شاعر در ادامه با تشریح شرایط امروزی عربستان سعودی و شهر مکه و با اشاره به انگیزه خود از نگارش این سفرنامه گفت: در این کتاب جانماز آب نکشیده ام و سفارش نویسی و کم فروشی هم نکردم، خودم بودم و صرفا سعی کردم از روبرو ام با یک امر و اتفاق بزرگ بگویم. اتفاق و امر بزرگی که برای هر انسانی ممکن است رخ بدهد و هر کسی تجربه ای از آن داشته باشد. امیدوارم که مقبول مخاطبان افتد و ذخیره این دنیا و آن دنیایم قرار گیرد.

در ادامه این مراسم از کتاب و طرح جلد آن رونمایی شد. همچنین نویسنده بخش هایی از کتاب را که ناظر به روایت او از حضور در کوه احد است برای مخاطبان روخوانی کرد.

در سطرهای ابتدایی کتاب چنین می خوانیم: خدا... این کلمه، این مفهوم، بزرگ ترین سؤال کودکی من بود و از سی وهفت سال پیش تا همین لحظۀ اکنون، مغزم دست گذاشته روی علامت سؤال صفحه کلید مغزم و هنوزاهنوز برنداشته. این مفهوم، این نیرو، این نور، این قدرت، این هر چی که هست، کیست؟ از کجا آمده؟ قرار است برای من چه کار کند و قرار است برایش چه کار کنم؟ خدا را توی همان چند سال اول کودکی از چند تا عینک مختلف دیدم. عینک اول عینک معلم های دینی مان بود. خدای معلم های دینی مدرسه مثل خودشان بود؛ خدایی با عینکی کائوچویی که یک سری مقررات دقیق و منظم وضع کرده بود سخت تر از مقررات مدرسه و هرکس دست از پا خطا می کرد، حسابش با آتش جهنم بود و سُرب داغ و میل گداخته به چشم؛ یک خدای اخمو و بی اعصاب که انگار همیشه از دندان درد رنج می برد و همین روی رفتارهایش تأثیر منفی گذاشته بود. از این خدا خیلی می ترسیدم.

عینک بعدی عینک مادرم بود. مثل خودش بود این خدا؛ مثل مادرم؛ مهربان و صمیمی و یک بُغضی همیشه توی صدا و چشم هایش بود. این خدا را خیلی دوست داشتم. اگر کار بدی می کردم، سگ محلم می کرد؛ ولی با یک ببخشیدگفتنِ من، با یک دوستت دارم به خدا، با یک مگه چند تا پسر داری که باهام حرف نمی زنی، یخش می شکست و دوباره بغلم می کرد و می گفت: پسر خوبی باش! من خیلی ناراحت می شم که سرت داد می زنم. دلم ریش می شه تا برگردی و بگی ببخش. برای پرستیدن، پناه بردن و توسل کردن و چیزی خواستن سراغ همین خدا می رفتم. نه اینکه خداها متفاوت باشند، نه! خدا یک خدا بود و فقط پنجره ای که آدم ها از آن به او نگاه می کردند، فرق داشت. برای اینکه مطمئن شوم انتخابم درست بوده، چند باری هم همین خدایی را که معرفش مادرم بود، امتحان کردم و شانس آورد و قبول شد و من پس از همان امتحان ها بود که دیدم نه! جواب می دهد و کارش را بلد است و انتخابش کردم برای پرستیدن.

کتاب خال سیاه عربی در 244 صفحه و به قیمت 35 هزار تومان روانه بازار شده است. علاقه مندان تا 20 اردیبهشت 1399 می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی انتشارات امیرکبیر با پیش خرید کتاب، آن را با امضای نویسنده و در منزل خود تحویل بگیرند. هزینه ارسال کتاب در سراسر ایران هم رایگان در نظر گرفته شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 662

به "جدیدترین اثر حامد عسکری رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین اثر حامد عسکری رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید