انتشار نخستین عکس رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب

به گزارش جام پارسی، گرفتن این تصویر شکوهمند در یک روز صورت گرفته است، در حالی که ثبت تصاویری مشابه از تلسکوپ فضایی هابل ممکن است هفته ها طول بکشد.

انتشار نخستین عکس رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب

اولین تصویر رسمی گرفته شده از فضا به وسیله تلسکوپ جیمز وب، قدرتمندترین تلسکوپ فضایی دنیا بامداد امروز (سه شنبه) به وقت تهران طی مراسمی منتشر شد.

به گزارش ناسا، گرفتن این تصویر شکوهمند در یک روز صورت گرفته است، در حالی که ثبت تصاویری مشابه از تلسکوپ فضایی هابل ممکن است هفته ها طول بکشد.

اگر یک دانه شن را در طول بازو به سمت آسمان نگه دارید، آن ذره به مقدار نمای وب در اینجا است. تصور کنید، این همه کهکشان ها در یک دانه شن فرو رفته اند و البته در همین دانه شن، تعداد بی شماری از آن ها به وفور دیده می شوند! (هر نقطه در این عکس یک کهکشان است!).

اما چرا بعضی کهکشان ها خمیده به نظر می رسند؟ جرم ترکیبی این خوشه کهکشانی به عنوان یک عدسی گرانشی عمل نموده و پرتو های نور کهکشان های دورتر را در پشت خود خم و آن ها را بزرگ می نماید.

این دورترین جایی نیست که ما تا به امروز دیده ایم. ماموریت های غیرمادون قرمز مانند COBE و WMAP دنیا را به بیگ بنگ (حدود 380 هزار سال پس از آن) نزدیک تر دیده اند، زمانی که تابش پس زمینه مایکروویو وجود داشت، اما ستاره یا کهکشانی در آن نبود. وب چند صد میلیون سال بعد را می بیند.

تلویزیون ناسا پخش زنده خود را با بیش از یک ساعت تاخیر از کاخ سفید شروع کرد و پس از سخنرانی کامالا هریس معاون رئیس جمهوری و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تصویر بالا را منتشر کرد. باقی عکس ها تا ساعاتی دیگر منتشر می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرادید
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1761

به "انتشار نخستین عکس رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار نخستین عکس رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید