کشف سنگ نگاره های 3500ساله از گوسفند و شتر دوکوهانه

به گزارش جام پارسی، حدود 100 سنگ نگاره متعلق به 3500سال قبل در قزاقستان کشف شده است.

کشف سنگ نگاره های 3500ساله از گوسفند و شتر دوکوهانه

با این حال، یک کارشناس در گفت وگو با لایوساینس گفت این اکتشاف آنقدرها هم نو نیست؛ چراکه محل این سنگ نگاره های باستانی از قبل شناسایی شده بود اما برای حفاظت از آن تا زمان آنالیز دقیق، معرفی نشده بود.

این سنگ نگاره ها با استفاده از یک تکه سنگ یا چوب روی صخره ایجاد شده بودند. قدمت این سنگ نگاره ها که در جنوب قزاقستان کشف شده اند به عصر برنز یا عصر آهن پیشین بازمی گردد.

اینکه دوره های برنز و آهن پیشین در قزاقستان دقیقا چه مدت طول کشیده است، موضوعی است که در میان محققان مورد بحث است، اما احتمالاً در مجموع به بین 4000 تا 2500 سال پیش باز می گردد. این سنگ نگاره ها در جریان یک پروژه ملی با حضور افراد داوطلب برای پاکسازی محیط زیست کشف شده اند. پس از کشف این مکان، باستان شناسانی برای آنالیز سنگ نگاره ها از محل بازدید کردند.

سنگ نگاره ها در نقاط مختلف این محوطه که 20 تا 25 متر طول و 1.5 تا 2 متر عرض دارد، خلق شده اند.

به گفته ویکتور نووزنوو، باستان شناس دانشگاه دولتی قراغندی قزاقستان که در پروژه شرکت نداشت، به این نکته اشاره نمود که این محل هنوز به طور دقیق آنالیز نشده است و سنگ نگاره ها در یک مجله معتبر معرفی نشده اند.

به گفته این کارشناس، وقتی محققان یک محوطه سنگ نگاره صخره ای را در قزاقستان پیدا می نمایند، گاهی اوقات ترجیح می دهند مکان آن را مخفی نگه دارند تا زمانی که اطلاعات آن به درستی آنالیز و منتشر گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 خرداد 1403 بروزرسانی: 17 خرداد 1403 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1970

به "کشف سنگ نگاره های 3500ساله از گوسفند و شتر دوکوهانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنگ نگاره های 3500ساله از گوسفند و شتر دوکوهانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید