ناتو در حال ساخت تانک های مجهز به صفحه خورشیدی

به گزارش جام پارسی، آیا صفحات خورشیدی می توانند در واقع یک تانک جنگی سنگین را تأمین نیرو نمایند؟ ناتو در حال امتحان این روش و ساخت تانک هایی مجهز به صفحات خورشیدی است.

ناتو در حال ساخت تانک های مجهز به صفحه خورشیدی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اخیراً در یک سمینار آنلاین تحت عنوان ایده های جدید برای ناتو 2030 خواهان استفاده از صفحات خورشیدی برای یاری به نیرودهی تانک های جنگی سنگین یا هواپیماهای جنگنده و همچنین کشتی های دریایی شده است.

وی در این سمینار به این واقعیت اشاره نمود که نظامیان جهان برای جلوگیری از انتشار قابل توجه کربن دی اکسید باید اقداماتی انجام دهند.

وی شرح داد: ناتو باید سهم خود را انجام دهد و آنالیز کند که چگونه می تواند انتشارات آلاینده ناشی از عملیات های نظامی را کاهش دهد. ما می دانیم که تانک های جنگی سنگین یا هواپیماهای جنگنده و ناوگان دریایی مقدار زیادی سوخت فسیلی مصرف می نمایند و گازهای گلخانه ای یا کربن دی اکسید ساطع می نمایند، بنابراین ما باید آنالیز کنیم که چگونه می توانیم با استفاده از سوخت های جایگزین، صفحات خورشیدی و راه های دیگر این میزان از انتشار آلاینده ها را کاهش دهیم.

استولتنبرگ تاکید نمود که کاهش اتکا به سوخت های فسیلی می تواند دوام نیروهای نظامی و عملیات های نظامی را که اغلب در مناطقی انجام می گردد که انتقال سوخت به آنها مانعی دیگر برای موفقیت است، افزایش دهد.

وی افزود: اگر بتوانیم وابستگی خود را به سوخت های فسیلی کم کنیم، هم میزان فراوری گازهای گلخانه ای را کاهش می دهیم و هم اثربخشی نظامی و مقاومت نیروهای خود را افزایش می دهیم. بنابراین ما در حال کار بر روی آن با پروژه های مختلف هستیم تا آنالیز کنیم که چگونه می توانیم ارتش های خود را سبزتر و کمتر وابسته به سوخت های فسیلی کنیم.

طبق گزارش ها، انتشار کربن توسط نیروهای نظامی اتحادیه اروپا در سال 2019 بیش از 24.8 میلیون تن بوده است که معادل انتشار آلاینده سالانه تقریباً 14 میلیون خودروی متوسط است.

در عین حال، یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که ارتش ایالات متحده به تنهایی به اندازه بیش از 140 کشور جهان انتشار آلاینده دارد. به عنوان مثال در خصوص تانک ها این گزارش نشان می دهد که میزان انتشار کربن از یک تانک جنگی 60 تنی آبرامز آمریکا معادل 10 خودروی مرسدس بنز است.

اما آیا صفحات خورشیدی می توانند در واقع یک تانک جنگی سنگین را تأمین نیرو نمایند؟ تأمین انرژی یک تانک به وسیله فناوری خورشیدی فعلی کاملاً غیرعملی است، اگرچه پیشرفت های فناوری بهره گیری از انرژی خورشیدی مانند سلول های پروسکایت باعث بهبود کارایی و دوام آن شده است.

با توجه به این واقعیت که فناوری خودروهای مجهز به صفحات خورشیدی هنوز در مراحل ابتدایی است و در حال حاضر فقط قادر به شارژ حدود 12 کیلومتر در ساعت به وسیله انرژی خورشید هستند، این فناوری هنوز راهی طولانی در پیش دارد تا به تانک ها برسد. این در حالی است که لشکر زرهی ارتش ایالات متحده روزانه به 500 هزار گالن سوخت فسیلی احتیاج دارد.

همچنین یک مطالعه جدید شرح می دهد که چگونه می توان از سیستم های پیشران هیبریدی-الکتریکی برای یاری به تأمین انرژی تانک ها و سیستم های درون آن استفاده کرد.

استولتنبرگ در این سمینار آنلاین شرح داد: همه ما وظیفه داریم در زمینه مقابله با تغییرات آب و هوا و اقلیمی اقدامات بیشتری انجام دهیم. به همین دلیل است که ما در حال آنالیز این هستیم که ناتو چگونه می تواند سهم خود را در رسیدن به عدم انتشار آلاینده ایفا نماید. با توجه به این واقعیت که ناتو به عنوان یک سازمان صلح طلبانه در اروپا ابداع شده است، مسئولیت بزرگی برای متوقف کردن بحران آب و هوایی جاری دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1281

به "ناتو در حال ساخت تانک های مجهز به صفحه خورشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتو در حال ساخت تانک های مجهز به صفحه خورشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید