تحصیل رایگان در ایتالیا 2021 ، شرایط و مدارک

به گزارش جام پارسی، تحصیل رایگان در ایتالیا به آرزوی بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. شاید فکر شما هم درگیر سوالاتی از شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا و مدارک مورد احتیاج آن باشد؛ برای یافتن پاسخی درست برای سوال هایتان از جمله شرایط و مدارک تحصیل رایگان در ایتالیا ما را در این بخش از سایت مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی همراهی کنید.

تحصیل رایگان در ایتالیا 2021 ، شرایط و مدارک

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا ارزان از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

تحصیل رایگان در ایتالیا

کشور ایتالیا سرزمینی چکمه ای شکل مستقر در جنوب اروپا، یکی از کشورهای عضو اتحادیه شنگن است که هر ساله میزبان بیش از 32 هزار دانشجوی بین المللی می گردد. دانشگاه های ایتالیا در دو بخش خصوصی و دولتی دوره های تمام مقاطع آکادمیک را برای جذب متقاضیان مهاجرت تحصیلی در دو زبانِ ایتالیایی و انگلیسی ارائه می نمایند.

این سرزمین شبه جزیره ای احاطه در آب های دریای آدریاتیک، دریای لیگوریا، دریای تیرنی، دریای ایونی و دریای مدیترانه از چندین جزیره کوچک تشکیل شده که عظیم ترین آن ها سیسیل و ساردینیا نام دارد. مساحت کل کشور ایتالیا تقریبا یک پنجم ایران برآورد می گردد؛ اما بسیاری از موسسات آموزشی آن در فهرست برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته است و برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش صادر می نمایند.

کشور ایتالیا مهد دانش آکادمیک و هنر بوده است؛ اولین دانشگاه رسمی دنیا دانشگاه بولونیا نام دارد که با بیش از نهصد سال قدمت در شهری به همین نام در شمال کشور ایتالیا جای گرفته است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته های هنری مانند موسیقی و گرافیک، دانشگاه های ایتالیا را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می نمایند.

اما نکته ای که در این نوشتار باید به آن توجه اکید کرد، این است که تحصیل رایگان در ایتالیا یک تصور نادرست از سیستم آموزش عالی این کشور در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی است. شرایط نه چندان پیچیده پذیرش تحصیلیِ دانشجویان بین المللی در دهه های اخیر با تغییراتی روبه رو شد.

از آن پس متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، چه در دانشگاه های دولتی این کشور و چه موسسات آموزشی خصوصی آن موظف به پرداخت شهریه شده اند و تحصیل در ایتالیا به صورت کاملا رایگان عملا معنا باخت.

گرچه هنوز هم دانشجویان نخبه و واجد شرایط می تواند به صورت رایگان در این کشور هم مانند بسیاری از کشورهای اروپایی به تحصیل بپردازند؛ اما عموم متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید پرداخت شهریه سالانه و بعلاوه هزینه های زندگی در این کشور را هم در نظر بگیرند.

برای جذب دانشجویان پیروز و واجدِ شرایط، دولت شرایطی را برای صدور پذیرش تحصیلی و بعلاوه ویزای دانشجویی معین کرد تا در میان داوطلبان بی تعداد، افراد واجد شرایط را برای اعطای پذیرش تحصیلی برگزیند و اقامت موقت این کشور را به اسم عضوی از اتحادیه شنگن اعطا کند.

با توجه به شرایطی که این کشور برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است، دولت ایتالیا با جذب دانشجویان بین المللی از تمام کشورها و ارائه مجوز اقامت موقت در قالب ویزای تحصیلی، در پی کسب عایدی و عواید اقتصادی است؛ بنابراین تحصیل صددرصد رایگان آن هم برای دانشجویان خارجی در عصر حاضر مقوله ای دور از فکر است.

با اینکه تحصیل رایگان در ایتالیا برای عموم متقاضیان مهاجرت تحصیلی تقریبا عاملی غیر ممکن است، اما برنامه های یاری هزینه متنوعی در سیستم آموزش عالی ایتالیا طرح شده تا هزینه های تحصیل و بعلاوه مخارج زندگی در این کشور را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

همان طور که گفتیم، کشور ایتالیا یکی از 26 کشور حوزه اتحادیه شنگن است؛ به همین علت دریافت ویزای تحصیلی این کشور برای مهاجرت تحصیلی و پس از مدتی دریافت مجوز اقامت دائم آن اهمیت بسیاری دارد.

حال اگر امکان کاهش هزینه های مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و زندگی در این سرزمین هم وجود داشته باشد، خیل عظیمی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی را به خود جلب می نمایند. پس باید سابقه تحصیلی چشمگیری برای جلب نظر مسئولان و شرکت در این رقابت ارائه داد.

جهت اطلاع از شهریه دانشگاه های ایتالیا باید وارد سایت رسمی دانشگاه مورد نظر شد و هزینه های مربوط به رشته انتخابی را مطالعه کرد. باید توجه داشت که علاوه بر شهریه ثابت ترمی یا سالانه، مخارج جانبی دیگری هم در این بخش اعلام می گردد.

بسیاری از برنامه های یاری هزینه تحصیلی دانشگاه ها که شامل حال دانشجویان بین المللی هم می گردد، در سایت رسمی دانشگاه به همراه شرایط هر یک مکتوب شده است. باید توجه داشت که بعضی از این برنامه ها احتیاجی به ارائه درخواست ندارد و بعضی دیگر احتیاج به ارسال فرم تکمیل شده درخواست دارد.

در کل شهریه دانشجویان بین المللی در دو بخش دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اعلام می گردد؛ بنابراین باید کشور مبدا را هم در نظر داشته باشید. در سایت رسمی دانشگاه های ایتالیا و موسسات آموزشی این کشور، شرایط پذیرش تحصیلی را هم می توان مطالعه کرد.

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

همان طور که پیش تر گفته شد، تحصیل در ایتالیا به صورت کاملا رایگان به معنای واقعی کلمه امکان پذیر نیست؛ اما سازوکار پذیرش متقضیان مهاجرت تحصیلی به نحوی طراحی شده تا با دریافت یاری هزینه های تحصیلی بسته به شرایط دانشجو، مخارج تحصیل تا مقدار چشمگیری کاهش یابد.

بعضی از انواع برنامه های یاری هزینه دولتی این کشور شامل تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان ممتاز و نخبه می گردد و تحصیل رایگان در ایتالیا را رقم می شوند که اغلب در مقاطع تکمیلی به دانشجویان بین المللی اختصاص می یابد. این برنامه ها به صورت رایگان ارائه می گردد و ثبت درخواست آن برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی شامل ادمیشن فی نیست.

باید توجه داشت که استفاده از برنامه های یاری هزینه تحصیلی دانشجویان خارجی و بورسیه تحصیلی ایتالیا هم به خصوص در مقطع کارشناسی شرایط مشخصی دارد و برای درخواست تحصیل در ایتالیا به صورت کاملا رایگان باید واجد شرایط بود و مدارک مورد احتیاج جداگانه ای را ارسال کرد.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اول از همه احتیاج به دریافت پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی مورد نظر دارد. تقریبا تمام دانشگاه های ایتالیا شرایط پذیرش تحصیلی را به تفکیک برنامه های تحصیلی در سایت رسمی اعلام نموده اند. شرط معدل دانشگاه های ایتالیا و چگونگی تبدیل معدل ایران به ایتالیا را در این صفحه مطالعه کنید.

مدرک زبان

به طور کلی تحصیل در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی صورت می گیرد. فارغ از بعضی رشته های خاص مانند رشته های زیر مجموعه علوم پزشکی (که احتیاج به تسلط هر دو زبان دارد)، برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا تنها با ارائه مدرک زبان انگلیسی هم می توان اقدام کرد.

باید توجه داشت که تحصیل در ایتالیا و زندگی در کشوری که زبان رسمی خود را دارد، تسلط به زبان ایتالیایی می تواند محدودیت انتخاب رشته و دانشگاه را از میان بردارد. اما درصورتی که متقاضی مهاجرت تحصیلی در پی دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی باشد، باید مدرک زبان انگلیسی با نمره میانه به بالا ارائه کند.

گفتنی است که یکی از شرایط اکید مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چه در مرحله دریافت پذیرش و چه در هنگام اخذ ویزای دانشجویی این کشور، نمره زبان است؛ اما متقاضیان مهاجرت تحصیلی که نمره مناسبی در کارنامه زبان خود ندارد، می توانند با شرکت در دوره های زبان دانشگاه ها ابتدا سطح تسلط زبان خود را ارتقا دهند و پس از آن دوره آکادمیک اصلی را آغاز نمایند.

نمره زبان برای دریافت پذیرش تحصیلی معمولا میانه به بالاست؛ برای مثال نمره آیلتس 6 به بالا برای مقطع کارشناسی مناسب است. اما برای تحصیل رایگان در ایتالیا باید نمره بهتر و سوابق آکادمیک قابل توجهی را ارائه کرد. افزون بر این، بعضی برنامه های یاری هزینه تحصیلی ایتالیا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی احتیاج به ارائه مدرک زبان ایتالیایی در سطح B1 دارند.

چگونه بورسیه تحصیلی ایتالیا دریافت کنیم؟

بورسیه تحصیل در کشور ایتالیا برای دانشجویان خارجی جهت تحصیل رایگان یا مقرون به صرفه تر، انواع مختلفی دارد؛ بعضی از آن ها مختص مقطع تحصیلی خاصی است و بعضی دیگر علاوه بر شهریه و به طور کلی هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی افراد را هم پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا بسته به نوع آن، قسمتی از هزینه های تحصیل در ایتالیا را پوشش می دهد؛ بعضی مقدار شهریه پرداختی را کاهش می دهند، بعضی سایر هزینه های دانشگاه های ایتالیا را پوشش می دهند و بعضی دیگر مخارج زندگی دانشجو را هم شامل می شوند.

برای تحصیل در ایتالیا به صورت رایگان باید شرایط سنی مناسب، سوابق تحصیلی درخشان، نمره زبان انگلیسی مناسب و تسلط به زبان ایتالیایی داشت. در مقاطع تحصیلی تکمیلی هم تالیفات و پژوهش های مرتبط با رشته تحصیلی مورد احتیاج است.

متقاضیان تحصیل رایگان در ایتالیا باید برای مقطع کارشناسی تا 25 سالگی، برای مقطع کارشناسی ارشد تا 28 سالگی و برای مقطع دکتری تا 30 سالگی اقدام نمایند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقاطع بالاتر یا شرکت در دوره های پژوهشی هم باید کمتر از 40 سال سن داشته باشند. البته شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا و مهاجرت تحصیلی کمی فرق دارد.

باید توجه داشت که بورسیه تحصیلی معمولا به صورت کامل و فول فاند به دانشجویان ایرانی اعطا نمی گردد؛ مگر اینکه شرایط متقاضی بسیار متفاوت باشد و از میان نخبه ها و استعدادهای درخشان باشد تا بتواند تحصیل رایگان در ایتالیا را تجربه کند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی و تحصیل در ایتالیا می توانند برای استفاده از برنامه های یاری هزینه تحصیلی در هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، فرم مربوط به بورسیه تحصیلی را هم تکمیل و ارسال نمایند. رسیدگی به درخواست به وسیله دفتر دیگری آنالیز می گردد؛ به همین علت امکان دارد در این مرحله هم احتیاج به ارسال مجدد مدارک تحصیلی باشد.

علاوه بر موارد فوق، مسئولان پذیرش بورسیه تحصیلی ایتالیا مواردی همانند تابعیت و شرایط اقامت، تعداد افراد خانواده و فرزندان، شرایط دریافت بیمه و اقتصادیات، شرایط سلامت و شغلی والدین، کشور مبدا برای مهاجرت تحصیلی و ... را مورد آنالیز قرار می دهند.

مدارک مورد احتیاج تحصیل رایگان در ایتالیا

به علت استقبال متقاضیان مهاجرت تحصیلی از تحصیل در ایتالیا، این کشور در پی افزایش تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان است. در حال حاضر بعضی از دانشگاه های ایتالیا اقدام به ارائه دوره های تخصصی بیشتر مقاطع به زبان انگلیسی نموده اند.

همان طور که گفتیم برای تحصیل در دوره های انگلیسی باید مدرک زبان انگلیسی با نمره مشخصی ارائه کرد؛ برای مثال نمره مدرک زبان آیلتس برای پذیرش تحصیلی مقطع کارشاس باید 6 به بالا، کارشناسی ارشد 6.5 به بالا و مقطع دکتری 7 به بالا باشد. تحصیل رایگان در ایتالیا به نمره کامل احتیاج دارد.

یکی دیگر از مدارک مورداحتیاج برای تحصیل در ایتالیا مدرک فارغ التحصیلی از مقاطع تحصیلی پیشین است. برای تحصیل در ایتالیا باید معدل 15 به بالا داشت، اما برای تحصیل رایگان در ایتالیا باید حداقل نمره معدل مدرک فارغ التحصیلی از مقطع پیشین 19.5 باشد.

ارائه مقالات و کتب تالیفی به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی یکی از موارد مثبت و نه الزامی در حیطه پذیرش تحصیلی محسوب می گردد؛ اما برای مهاجرت تحصیلی و تحصیل رایگان در ایتالیا، ارائه مقالات ISI یا تالیفات در زمینه مرتبط با رشته انتخابی الزامی است.

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ایتالیا باید مدارک مورد احتیاج را به زبان ایتالیایی ترجمه نمایند و به همراه اسکن اصل مدارک برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام نمایند. علاوه بر موارد گفته شده، ریز نمرات دانشجو، نامه تمکن اقتصادی برای اثبات پوشش هزینه های تحصیل و زندگی، رسید ادمیشن فی، فرم تکمیل شده درخواست پذیرش تحصیلی، انگیزه نامه و توصیه نامه (برای مقاطع عالی)، و نمونه کار (در بعضی رشته های هنری و مهندسی) مورد احتیاج است.

همان طور که گفتیم، تحصیل در ایتالیا به صورت کاملا رایگان احتیاج به شرایط بسیار ویژه ای دارد، اما جهت استفاده از برنامه ها یاری هزینه تحصیلی باید پس از ارسال درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کرد. هر یک از انواع بورسیه های این کشور به مدارک و شرایط مشخصی احتیاج دارد. برای اطلاع از شرایط و انواع آن، راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا را مطالعه کنید.

بد نیست بدانید که دوره های تحصیلی ارائه شده برای دانشجویان بین المللی به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی و منطقه شنگن هزینه مناسب و به صرفه ای دارد. بسته به شهر مورد نظر و سبک زندگی افراد هزینه زندگی در این کشور ماهانه 700 تا هزار یورو آب می خورد.

شهریه سالانه دانشگاه های میزبان مهاجرت تحصیلی هم بسته به رشته و مقطع تحصیلی 3 هزار تا 4 هزار یورو برآورد می گردد. البته تحصیل در بعضی رشته ها مانند رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی و علوم مهندسی گران تر از دیگر رشته های دیگر محسوب می شوند.

جالب است بدانید که بسیاری از دانشگاه های ایتالیا در فهرست برترین کشورهای دنیا قرار گرفته اند. از نگاه موسسه رتبه بندی QS دانشگاه پلی تکنیک میلان با رتبه 137 دنیای، دانشگاه بلونیا با رتبه 160 دنیای، دانشگاه ساپیئنزا در رم با رتبه 171 دنیای، دانشگاه پادووا با کسب رتبه 216 دنیای و دانشگاه میلان با کسب رتبه 301 دنیای از برترین دانشگاه های ایتالیا برشمرده می شوند.

شاید تحصیل در این موسسات آموزشی نامبرده شده در بالا فقط برای بعضی دانشجویان نخبه رایگان باشد، اما دریافت مدرک فارغ التحصیلی آن ها می تواند دستاوری آینده ساز برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی محسوب گردد.

جهت آنالیز شرایط تحصیلی خود برای دریافت پذیرش تحصیلی می توانید با دریافت وقت مشاوره اینترنتی از سایت مهاجرتی لتسگویونی از دانش و تجربه همکاران ما در بخش اعزام دانشجو به خارج از کشور بهره مند شوید.

منبع: لتس گو یونی
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1397

به "تحصیل رایگان در ایتالیا 2021 ، شرایط و مدارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحصیل رایگان در ایتالیا 2021 ، شرایط و مدارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید