آبشار خون در قطب جنوب، عکس

به گزارش جام پارسی، سیاره ما، سرشار از پدیده های شگفت انگیزی است که صرفاً نگاه کردن به آنها فکر آدمی را تا مدت ها به خود مشغول می کند. در هر گوشه و کنار این کره خاکی با پدیده هایی روبرو هستیم که برخی از آنها توجیه پذیر و برخی دیگر فراتر از قوه ادراک آدمی به نظر می رسند.

آبشار خون در قطب جنوب، عکس

رودخانه ای یخی در غرب دریاچه پونی در اَنتاکتیکا (قارۀ قطب جنوب) وجود دارد که آب قرمز این رودخانه آبشارهایی را به وجود آورده است که به همین دلیل این آبشارها به آبشار خون معروف شده اند و این آبشارها از 106 سال پیش تا به امروز معمای لاینحل برای دانشمندان بود.

آبشارهای خون در سال 1911 در قطب جنوب، زمانیکه گروهی از دانشمندان برای انجام تحقیقاتی به این نقطه از زمین رفته بودند کشف شد. این آبشارها که آبی سرخ رنگ داشت و ارتفاعش به یک ساختمان 5 طبقه می رسید، در نگاه اول، به نظر می رسد از بالای کوه، خون پایین می ریزد و به صورت آبشار درمی آید.

در ابتدا آن ها فکر کردند که دلیل رنگ عجیب این آب باید وجود جلبک های خاصی در آن باشد اما این فرضیه هیچ وقت به حقیقت نپیوست و به نام یک نظر و تئوری معتبر، معرفی و تایید نشد.

آبشارهای عجیب قرمز رنگ در قطب جنوب

دانشمندان پس از یک قرن سرانجام توانستند معمای آبشارهای خون در قطب جنوب را حل کنند. آن ها بعد از انجام آزمایش هایی به این نتیجه رسیدند که اکسیداسیون آهن باعث شده تا آب حالت زنگ زدگی پیدا کند.

دریاچه پونی حدود 5 میلیون سال قدمت دارد و هنگامی که آب آهن دار به اکسیژن برخورد می کند دچار زنگ زدگی می شود و در نتیجه به رنگ سرخ در میآید بنابر این رنگ آب دریاچه و رودخانه را به رنگ قرمز در می آورد.

تحقیقات تیلور نشان می دهد، هم جلبک های دریاچه پونی و هم آهن موجود در کوهِ یخیِ نزدیک رودخانه، در قرمز شدن آب دریاچه و رودخانه تأثیر دارند.

آبشارهای خون از دریاچه ای محبوس در لایه های یخ سرچشمه میگیرند

آبشارهای خون از یک دریاچه بزرگ روان شده اند که حدود 1 میلیون سال است که در زیر لایه ای از یخ محبوس شده است و وقتی که دیدند که این دریاچه علیرغم مدت زمان زیادی که محبوس بوده است، یخ نزده است کاملا شوکه شدند.

آبشار خون قطب جنوب

تلاطم و فعالیت دائمی دریاچه، بستر سنگی آنرا خراشیده و آب آن شدیداً آغشته به مواد فعال معدنی می شود.

در واقع 1 میلیون سال پیش که یخچال طبیعی تیلور در این منطقه یخی به وجود آمد، یک دریاچه نمکی کوچکی را در زیر چندین لایه از یخ گیر انداخت. با جدا افتادن از سایر آبها، نمک این دریاچه 3 برابر بیش از آب سایر دریاهاست که از یخ زدن آن ممانعت می کند. این توده نمکی زیر یخ،

آهن را از لایه های زیر صخره ها به بیرون درز داد و به آن این رنگ عجیبی که امروز می بینیم را داد. در ابتدا تعیین شد این یخچال طبیعی تیلور تعداد زیادی شکاف در خود دارد که در همین نقطه هم اندازه زیادی آب نمک به یخ تزریق می شود. بعداز آن، این تیم تحقیقاتی راستا 300 متری آب نمک را دنبال کردند تا این که آن ها را به بالای این آبشارهای خون در قطب جنوب رساند.

شاید بار اول که این جمله را می شنوید چندان برایتان ملموس و واقعی نباشد اما وقتی که آب یخ می زند، از خود گرمایی منتشر می کند و این گرما، یخ های سرد اطراف را گرم می کند. آب نمک دمای یخ زدگی پایین تری دارد و وقتی که با گرما همراه می شود، به روان شدن مایع کمک می کد و در نتیجه روان شدن آن ممکن می شود.

دریاچه محبوس در لایه های یخ

حال جیل میکوکی میکروبیولوژیست دانشگاه تنسی ناکسویل راه حلی برای این مسأله یافته است. آیس مول(IceMole) نام باکس فلزی مستطیلی با رویه مسی و یک پیچ یخ (ice screw) در یک طرف اش دارد که برخلاف مته های الکتریکی-گرمایی معمول، میتواند بصورت غیر مستقیم به داخل یخ نفوذ کند. گرمای افتراقی در رأس آن باعث تغییر جهت حرکت می شود و بنابراین می توان آن را در هر جهتی هدایت کرد.

به کمک این دستگاه میکوکی و تیمش توانسته اند اولین نمونه های دریاچه خون را استخراج کنند تا شانس مطالعه میکروبهای شگفت انگیز موجود در آن را در تاریکی مطلق، نبود اکسیژن و اندازه نمکی که هر موجود زنده ای را می کشد بیایند.

میکوکی گفت: این نمونه ها دریچه ای به جهان زیر یخچال ها می گشاید، در اینجا هیچ حیوان یا درختی وجود ندارد؛ اینجا، قاره ای میکروبی است.

میکروب هایی که در این مکان زندگی می کنند، قادرند برای هزاران سال از سولفات تغذیه کرده و از آن انرژی بگیرند. این باکتری ها، با به دام افتادن در مکانی فاقد نور و اکسیژن در زیر یخچال ها، شروع به بازیافت انرژی از سولفات ها کرده و آن را به سولفیت تبدیل می کنند. نتیجه آن با ذرات آهن موجود در این منابع آبی، سولفات بیشتری را برای تغذیه باکتری ها تولید می کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1416

به "آبشار خون در قطب جنوب، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار خون در قطب جنوب، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید