یکبار برای همواره و با شهامت باید قانون حق انتشار در مجلس تصویب گردد ، ثبت مالکیت فکری، جهت دهی مثبت برای آینده

به گزارش جام پارسی، رئیس اداره ثبت اختراعات ثبت مالکیت فکری را موجب جهت دهی مثبت برای آینده دانست و گفت: مجلس یکبار برای همواره و با شهامت باید نسبت به تصویب قانون حق امتیاز اقدام کند.

یکبار برای همواره و با شهامت باید قانون حق انتشار در مجلس تصویب گردد ، ثبت مالکیت فکری، جهت دهی مثبت برای آینده

به گزارش خبرنگار فناوری جام پارسی، مهرداد الیاسی، رئیس اداره ثبت اختراعات در برنامه رادیویی خیابان فرصت ثبت مالکیت فکری را موجب جهت دهی مثبت برای آینده مطرح نمود و گفت: پشتیبانی از شرکت ها برای جامه عمل پوشاندن به این سیاست اهمیت دارد. مالکیت فکری از زمان رنسانس به جهان ورود کرد. در حوزه آی تی بشر به این نقطه رسید که نیازمند حمایت از صاحبان فکر و خلاقیت است و کشور هایی که وارد این حوزه شدند، از قرن 15 میلادی نتیجه این مهم را دیدند.

الیاسی اضافه نمود: اقتصاد های نوظهور بیشترا کشور هایی هستند که در حوزه آی تی، مالکیت فکری را بدرستی اجرایی نموده اند. ایران نزدیک 100 سال در حوزه تقنین مالکیت فکری سابقه دارد؛ اما چالش هایی را نیز پشت سر گذاشته است.

الیاسی مالکیت صنعتی و حق امتیاز را دو شاخه از مالکیت فکری دانست و بیان نمود: در حوزه صنعتی به عضویت بیشتر کنوانسیون های موثر جهانی در آمده ایم و از این نظر دغدغه ای برای صاحبان فکر و مشاغل وجود نخواهد داشت.

رئیس اداره ثبت اختراعات رفتار مسئولان را بعنوان یکی از اصول حاکم بر کنوانسیون پاریس دانست و گفت: در این راستا رفتاری با تبعه های خود داریم و باید با سایر کشور ها نیز چنین باشیم. در حال حاضر بسیاری برند های امریکایی در ایران ثبت شده اند. در حالیکه امریکا یک هیولاست، ولی کشور های عضو کنوانسیون پاریس قادر به استفاده از این ظرفیت هستند.

الیاسی الحاق به پروتکل مادرید را نیز ناظر بر ثبت برند ها در سایر کشور ها از جمله ایران دانست و اضافه نمود: یکی از راه های کسب درآمد کمپانی های ورزشی فروش لباس هاست و در این میان همپوشانی با مالکیت فکری و ادبی ایجاد می گردد.

وی ادامه داد: در حوزه مالکیت فکری با چالش حق امتیاز روبرو هستیم و نمی توان ادعا کرد این قانون در بعد ملی وجود ندارد؛ اما در حوزه بین الملل هنوز عضو کنوانسیون برن نشده ایم و این مسئله چالش زاست. این قانون همچنان در مجلس در حال چانه زنی است که باید در کوتاه مدت کنار گذاشته گردد و یکبار برای همواره و با شهامت اقدام به تصویب این قانون نمایند.

وی گفت: ایران در حوزه مالکیت صنعتی جز 10 کشور اول در بعد شاخص های صنعتی و در بعد اختراعات و طرح های صنعتی جز 15 کشور اول هستیم، ولی در امر حق امتیاز شاخص توسعه ای پائینی را بدست آورده ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 10 تیر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 664

به "یکبار برای همواره و با شهامت باید قانون حق انتشار در مجلس تصویب گردد ، ثبت مالکیت فکری، جهت دهی مثبت برای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکبار برای همواره و با شهامت باید قانون حق انتشار در مجلس تصویب گردد ، ثبت مالکیت فکری، جهت دهی مثبت برای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید