پنج دلیل مهم برای کنار نگذاشتن ماسک حتی پس از واکسیناسیون

به گزارش جام پارسی، دکتر یوجینا ساوت، یکی از پزشکان اورژانس آمریکا و مدیر آزمایشگاهی در دانشگاه پنسیلوانیا، خیلی زود واکسن کووید 19 را دریافت کرد. با اینحال او عجله ای برای کنار گذاشتن ماسک ندارد. او می گوید: صادقانه بگویم با وجود این واکسیناسیون هنوز نمی توانم کاملا مطمئن باشم که در امان هستم و باز هم بدون ماسک از خانه بیرون نمی آیم.

پنج دلیل مهم برای کنار نگذاشتن ماسک حتی پس از واکسیناسیون

نادیا زکالوند: متخصصان بهداشت و سلامت به دلایلی کاملا منطقی با یوجینا ساوت موافق هستند. پریتی مالانی، کارشناس بهداشت و سلامتی از دانشگاه میشیگان، می گوید: تا زمانی که به ایمنی جمعی دست نیافته ایم باید فاصله گذاری فیزیکی و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و بدون ماسک از خانه بیرون نرویم.

به 5 دلیل مهم زیر حتی پس از واکسیناسیون نباید ماسک را تا مدتی کنار گذاشت.

1. هیچ واکسنی 100 درصد موثر نیست

در آزمایش های گسترده ای که روی واکسن های مدرنا و فایزر-بیوان تک اجرا شده است، معلوم شده این واکسن ها با دو بار تزریق، فقط تا 95درصد می توانند جلوی بیماری زایی ویروس کرونا را بگیرند. اگرچه این نتیجه بسیار عالی است، بنابه گفته دکتر تام فرایدن، مدیر سابق مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا، واکسن از هر 20 نفر، روی 1 نفر بدون اثر باقی می ماند.

مالانی می گوید، واکسن های کرونا، در آزمایش های بالینی کنترل شده و در بهترین مراکز پزشکی و تحت مطلوب ترین شرایط، آزمایش و فراوری شده اند. اما در بیرون از آزمایشگاه، از اثربخشی واکسن ها کمی کاسته می گردد.

اثربخشی واکسن کووید19 ممکن است تحت تاثیر روش استفاده از آن قرار گیرد و از اثر ایمنی بخشی آن کم گردد. مواد ژنتیکی مورد استفاده در فراوری واکسن های mRNA آنقدر حساس و شنماینده هستند که ممکن است با بی احتیاطی هنگام ذخیره سازی و انتقال واکسن، از بین بروند. این مواد با به کارگیری پیامرسان RNA گرفته شده از ویروس کرونا ساخته می شوند.

2. واکسن ها ایمنی فوری ایجاد نمی نمایند

هیچ واکسنی فورا ایمنی ایجاد نمی نماید. بعد از اینکه واکسن تزریق شد، سیستم ایمنی بدن دو هفته وقت لازم دارد تا پادتن فراوری نموده و جلوی عملکرد عفونت های ویروسی را بگیرد.

واکسن های کووید19، پس از تزریق، زمانی بیشتر از هر واکسن دیگر، مانند واکسن آنفلوآنزا احتیاج دارند تا پادتن فراوری نمایند. زیرا بیشتر واکسن ها فقط یکبار تزریق لازم دارند، اما واکسن های فایزر و مدرنا را باید دو بار و با فاصله 4 هفته از هم تزریق کرد.

به عبارت دیگر برای رسیدن به ایمنی، حداقل 5 تا 6 هفته بعد از اولین تزریق احتیاج است. بنابراین اگر فردی بار اول واکسن تزریق کرد باید این مدت را طی کند تا به ایمنی مورد نظر دست یابد.

3. واکسن های کووید19 جلوی انتشار ویروس را نمی گیرند

واکسن ها معمولا موجب دو سطح از ایمنی و محافظت می شوند. مثلا، واکسن سرخک نه تنها جلوی ابتلای فرد به عفونت را می گیرد، بلکه جلوی انتشار عامل این بیماری را هم می گیرد. اما واکسن های دیگر مانند آنفلوآنزا، فقط می توانند جلوی بیماری زایی ویروس را بگیرند، اما نمی توانند از انتشار این ویروس از فرد ناقل که واکسن هم زده است، به دیگری پیشگیری نمایند.

واکسن های کرونا به وضوح توانسته اند جلوی بیماری کرونا را بگیرند، اما برای اینکه معلوم گردد آیا می توانند جلوی انتقال ویروس به فرد دیگری را بگیرند، هنوز به آنالیز های بیشتری احتیاج دارند.

بنابه گفته یکی از محققان، ما هنوز نمی دانیم که واکسن های کرونا (فایزر و مدرنا)، فقط جلوی ابتلا به بیماری کرونا را می گیرند یا می توانند از انتشار عفونت هم پیشگیری نمایند.

به عبارت دیگر فردی که واکسن تزریق نموده، حتی اگر خودش به کرونا مبتلا نگردد، هنوز هم ممکن است این ویروس را به دیگران منتقل کند.

بنابراین به توصیه متخصصان بهداشت، تا یافتن پاسخ برای این سوال و آنالیز این موضوع، استفاده از ماسک حتی برای افرادی که واکسن زده اند، لازم است تا اطرافیان خود را بیمار ننمایند.

4. ماسک از افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مراقبت می نماید

افراد مبتلا به سرطان در برابر کووید19 بسیار ضعیف هستند. آنالیز ها نشان داده است که آنها بیشتر از اطرافیان خود به این عفونت کشنده مبتلا می شوند و جان خود را از دست می دهند. همچنین احتمالا واکسن های کرونا، آنها را ایمن نخواهد کرد.

بیماران مبتلا به سرطان، به چند دلیل بسیار آسیب پذیر هستند. افرادی که به سرطان ریه مبتلا هستند، توانایی بالایی برای مبارزه با ذات الریه ندارند. از طرفی، سیستم ایمنی آن دسته از افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار گرفته اند، بسیار ضعیف است. همچنین در سرطان خون، عامل بیماری زا مستقیما به سلول های ایمنی حمله می نماید و بیماران را آنقدر ضعیف می نماید که نمی توانند در برابر ویروس دوام بیاورند.

پزشکان هنوز نمی دانند که بیماران مبتلا به سرطان چه واکنشی به واکسن ها نشان می دهند. زیرا هنگام آزمایش واکسن های کووید19، افراد مبتلا به سرطان در آزمایش شرکت داده نشده بودند.

البته فقط تعداد کمی از افراد داوطلب آزمایش، پس از ثبت نام در آزمایش های واکسن کرونا، معین شد به سرطان مبتلا شده اند و واکسن های کووید19، فقط توانست 76درصد از آنها را در برابر ویروس کرونا ایمن کند.

در آنالیز های قبلی روی واکسن ها دیگر این نگرانی وجود داشت که ممکن است بیمارانی که به دلیل بیماری هایی چون سرطان، سیستم ایمنی سرکوب شده ای دارند، نتوانند مانند افراد سالم به واکسن ها واکنش مناسبی نشان دهند. حتی بعضی از این افراد را هرگز نمی توان واکسینه کرد.

همچنین افرادی که به واکنش های حساسیتی بسیار شدید دارند ممکن است به مواد واکسن، از جمله پلی اتیلن گلیکول، واکنش های حساسیتی بروز دهند. بنابراین این افراد هم نباید واکسن کرونا دریافت نمایند.

متخصصان بهداشت و سلامت به این دسته از افراد توصیه می نمایند، به جای دریافت دو بار واکسن کرونا، فقط یک بار واکسن تزریق نمایند.

به همین دلیل حتی پس از واکسیناسیون باید تا زمان رسیدن به ایمنی جمعی ماسک بزنیم و موجب بیماری افراد مبتلا به سرطان یا بیماری های زمینه ای نشویم.

5. ماسک ها ما را در برابر ویروس های جهش یافته کرونا محافظت می نمایند

محققان جهان نگران جهش های ویروس کرونا هستند. ویروس هایی که در این مدت جهش نموده اند، حداقل به اندازه 50 درصد ویروس اصلی، بیماری زا هستند.

البته آنالیز ها نشان داده است که واکسن های کرونا می توانند این ویروس های جهش یافته را هم از فعالیت بازدارند اما رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک می تواند از خطر ابتلا به انواع دیگر ویروس های کرونا که جهش یافته اند، بکاهد.

آنالیز ها نشان داده کشورهایی که از شهروندان خود خواسته اند در خانه بمانند و در صورت بیرون آمدن از خانه ماسک بزنند، موارد ابتلا به کرونا کمتری در مقایسه با کشورهای دیگر داشته اند.

محققان می گویند، اگرچه امیدوارند با استفاده از این واکسن ها به این عالم گیری انتها دهند، مردم حتی بعد از دریافت واکسن، باز هم باید پروتکل های بهداشتی را رعایت نموده و ماسک بزنند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1121

به "پنج دلیل مهم برای کنار نگذاشتن ماسک حتی پس از واکسیناسیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج دلیل مهم برای کنار نگذاشتن ماسک حتی پس از واکسیناسیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید