پرداخت 50 درصد حداقل حقوق به بیکارشدگان کرونا

به گزارش جام پارسی، مطابق آخرین گزارش های مرکز آمار ایران آنالیز نتایج حاکی از مشهود بودن اثر کووید 19بر بازار کار کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل است. مطابق این نتایج، جمعیت غیر فعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش ملموسی روبرو شده است. آنالیز نرخ بیکاری افراد 15ساله و بیش تر نشان می دهد که 9.8 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. آنالیز فرایند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال98، 1.1 درصد کاهش یافته است.

پرداخت 50 درصد حداقل حقوق به بیکارشدگان کرونا

در بهار 99، به میزان 41.0 درصد جمعیت 15ساله و بیش تر از نظر مالی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. آنالیز تغییرات نرخ مشارکت مالی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 98) 3.7 درصد کاهش یافته است.

محمد شریعتمداری, وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص آخرین آمار بیکاری نیز گفت: مرکز آمار ایران به عنوان مرجع آمار، نرخ بیکاری را اعلام می نماید؛ البته به دلیل شرایط کرونا در کشور، فشار زیادی بر نیروی کار به ویژه بر بخش خدمات وارد شد و ما سعی کردیم این فشارها به حداقل کاهش پیدا کند و در این زمینه سامانه ای برای افراد بیکارشده از کرونا طراحی کردیم، البته 40 درصد از افراد بیکار شده از کرونا، اشتغال مجدد پیدا کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص تشکیل کمیته دستمزد کارگران در سال آینده نیز گفت: جلسات کمیته های مزد به صورت مستمر برگزار می گردد و در خصوص پیشنهاد مزد منطقه ای، آنالیز دستمزد موضوعی و سایر مباحث برگزار می گردد، اما تصمیم گیری در خصوص دستمزد سال آینده معمولاً به روزهای خاتمه سال موکول می گردد، به خاطر اینکه شاخص بهای خرده فروشی کالاها و خدمات در کشور در روزهای خاتمه سال به و اقعیت نزدیک تر می گردد و سعی می کنیم به گونه ای انتخاب گردد که فشار کمتری به کارگران وارد گردد.

وی در خصوص گلایه کارگران در پرداخت بیمه بیکاری و اینکه عده ای می گفتند بیمه بیکاری به صورت علی الحساب گرفته اند، گفت: در شرایط طبیعی، کسانی که به صورت اجباری بیکار می شوند و مشمول بیمه بیکاری می شوند، جهت قانونی خود را طی می نمایند، اما با بیکار شدن عده زیادی از کارگران به خاطر کرونا، با دو قانون بیمه بیکاری و نیز قانون مصوبه ستاد ملی کرونا روبرو شدیم که در قانون بیکاری مواد 6 و 7 در خصوص مقرری بیمه بیکاری تصمیم گرفته می گردد، اما ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد برای بیکارشدگان حداقل به اندازه 50 درصد حداقل مزد باید پرداخت گردد، بنابراین سامانه ای برای ثبت نام کارگران بیکار شده ظرف یک هفته طراحی کردیم و افراد بدون مراجعه حضوری، در این سامانه ثبت نام کردند و مقرری بیکاری هم گرفتند بدون اینکه مدارک آنها سیر آنالیز قانونی را طی کند.

شریعتمداری گفت: برای بیکار شدگان اسفند سال قبل، فروردین و اردیبهشت سال جاری از 2500 میلیارد تومان تا 3600 میلیارد تومان افزایش پرداختی بیکاری را شاهد بودیم؛ همچنین بیش از 800 هزار کارگر بیکار شده متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند که به صورت طبیعی 6 ماه طول می کشید تا مدارک آنها آنالیز گردد، اما طبق مصوبه ستادملی مقابله با کرونا قرار شد همه تقاضاها تأیید گردد و براساس آخرین پرداختی به کارگران، بیمه بیکاری انجام گردد، زیرا مصوبه ستاد کرونا در حکم قانون بود. البته این قانون با قانون بیمه بیکاری قدری تفاوت داشت.

وی گفت: به هر حال پرداخت به کارگران بیکار شده کرونا انجام شد و همه کوشش ما این است که بدون مراجعه حضوری کارگران این کارها انجام گردد و جمع زیادی از کارگران خدماتی بیکار شده بودند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین اضافه نمود: وام معیشتی کرونایی هم برای کارگران پرداخت شد و قرار شد کسانی که یارانه معیشتی دریافت می نمایند، غیر از آنهایی که درآمد ثابت دارند، وام یک میلیون تومانی جدید کرونایی هم دریافت نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1039

به "پرداخت 50 درصد حداقل حقوق به بیکارشدگان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 50 درصد حداقل حقوق به بیکارشدگان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید