نقش عربستان در توافق معارضان با نظامیان سودان

به گزارش جام پارسی، میانجیگر اتحادیه آفریقا در بحران سودان از نقش عربستان در امضای توافق اعلامیه قانون اساسی میان شورای نظامی و ائتلاف آزادی و تغییر سودان اطلاع داد.

نقش عربستان در توافق معارضان با نظامیان سودان

به گزارش گروه بین الملل جام پارسی، مراسم امضای رسمی اعلامیه قانون اساسی سودان دیروز با حضور سازمان های منطقه ای و بینالمللی و نمایندگان کشورهای آفریقایی و غیر آفریقایی در خارطوم برگزار گردید. اعلامیه قانون اساسی توافقنامه ای است که در آن ساختار شورای حاکمیتی ، دولت و مجلس قانونگذاری جدید سودان ترسیم شده و به امضای معارضان و شورای نظامی رسیده است.

به دنبال امضای رسمی اعلامیه قانون اساسی سودان نشست مطبوعاتی در خارطوم برگزار گردید که طی آن میانجیگر اتحادیه آفریقا در بحران سودان گفت: عربستان سعودی نقش تسهیلگری در توافق اعلامیه قانون اساسی و سایر توافقات معارضان با شورای نظامی ایفا کرد و اتحادیه آفریقا از این نقش ریاض تقدیر و تشکر میکند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، محمد حسن ولد لبات اضافه کرد : قرار است دو نشست درباره سودان در عربستان برگزار گردد که طی آنها تصمیمات مهمی درخصوص حمایت از خارطوم اتخاذ خواهد شد.

وی توضیح داد: اتحادیه آفریقا نهایت کوشش خود را در دفاع از سودان در مجامع منطقه ای و بین المللی خواهد نمود تا نام این کشور از فهرست حامیان گروههای تروریستی حذف گردد.

در این نشست خبری وزیر مشاور در امور خارجی عربستان گفت: حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی گروههای تروریستی نیازمند زمان است. با وجود این، ما با سودان در این زمینه همکاری خواهیم کرد.

عادل الجبیر اعلامیه قانون اساسی سودان را سنگ بنای دولتی دانست که می تواند امنیت و اقتصاد خوبی را برای سودانیها به ارمغان بیاورد. وی مدعی شد: عربستان به شکل فعالی از دستیابی سودانیها به توافق حمایت می نماید.

این دیپلمات سعودی با تاکید بر اهمیت تشکیل نشست بین المللی کشورهای یاری نماینده به سودان گفت: ما از تمام کشورهای عربی - اسلامی و مجامع بین المللی می خواهیم از سودان حمایت نمایند تا این کشور به ثبات و رشد مالی برسد.

وی سودان را کشوری دوست برای عربستان خواند و با اشاره به وعده یاری 3 میلیارد دلاری ریاض و ابوظبی به خارطوم گفت: عربستان تاکنون بیش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار در بانک مرکزی سودان ودیعهگذاری نموده است تا از این طریق به اقتصاد این کشور یاریی نموده باشد.

در این نشست مطبوعاتی، سرلشکر صلاح عبدالخالق عضو شورای نظامی سودان نیز گفت: هرگونه تهدید امنیت ملی عربستان تهدید امنیت ملی سودان به شمار می رود.

وی مدعی شد که رزمندگان یمنی گروهی سرکش و طغیانگرند که باید کشته شوند.

سودان از سال 2015 در ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن شرکت نموده و این درحالی است که مردم و سیاستمداران سودانی بارها خواهان برون رفت نظامیان این کشور از جنگ یمن شده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 4

به "نقش عربستان در توافق معارضان با نظامیان سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش عربستان در توافق معارضان با نظامیان سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید