نقشه جدید ام.آی.تی برای امدادرسانی در طوفان ایرما

به گزارش جام پارسی، مردم بخش برووارد (Broward) فلوریدا آخر این هفته شاهد گذر طوفان ایرما خواهند بود. موسسه فناوری ماساچوست نیز یک نقشه جدید طراحی کرده که به بهبود کمک رسانی و اطلاعات ساکنین مناطق طوفان زده کمک شایانی می کند.

نقشه جدید ام.آی.تی برای امدادرسانی در طوفان ایرما

به گزارش جام پارسی و به نقل از انگجت، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) پروژه ای موسوم به RiskMap را راه اندازی کرده است؛ یک پلت فرم جمع سپاری (Crowdsource) که به منظور پیگیری و نقشه برداری از طوفان با تکیه بر گزارش های رسانه ها و شبکه های اجتماعی که توسط مردم تولید می شود را به عنوان یک پروژه آزمایشی طراحی شده است.

جمع سپاری یا انبوه سپاری ترکیبی از دو کلمه جمعیت و برون سپاری به معنای برون سپاری به انبوه مردم است.

جمع سپاری نوعی برون سپاری است ولی نه به شرکت ها یا سازمان های خاص بلکه به گروه فراوانی از افراد ناشناخته. ناشناخته به این معنا که یک شرکت نمی تواند جمعیت زیادی را در اختیار داشته باشد. این جمعیت هم شامل افراد کارآمد می شود و هم بی تجربه.

این کار معمولاً از طریق فراخوان عمومی در اینترنت انجام می شود. تمرکز جمع سپاری بر مشارکت دادن جمعیت در فعالیت هایی چون حل مسئله، تولید و توسعه مفاهیمی چون مشارکت در ایده سازی، نوآوری، تولید و فرایندهای ارائه خدمات است که بر کیفیت محصول، وفاداری و خشنودی مشتری اثری مستقیم دارد.

غیر متمرکز بودن، غیررسمی بودن، عمودی و افقی بودن ارتباطات، در انحصار نبودن اطلاعات، از جمله مواهب جمع سپاری می باشد. مدل کسب و کار جمع سپاری بر مشارکت داوطلبانه جمعیت، جهت تولید فراورده های نوآورانه تمرکز دارد.

جمع سپاری در تلاش برای جذب ایده های جدید در فرایند نوآوری بسکمک از بنگاهها امروزه در حال گسترش حوزه های مدیریت دانش و برون سپاری خلاقیت است. این ایده توسط هاو در سال 2006 مطرح شده است.

ساکنین منطقه برووارد می توانند نقشه طوفان را با تماس توسط توییتر، تلگرام و فیسبوک به روز رسانی کنند. سپس آنها باید موقعیت مکانی خود و شرحی از شرایط شان و عکسی که سطح فعلی سیل و موقعیت طوفان را نشان دهد، ارسال کنند.

بنابراین سایر ساکنان و مقامات برنامه ریزی تخلیه و یا سازمان های ارسال کمک می توانند پس از بروز رسانی، نقشه را به صورت زنده مشاهده کنند.

توماس هولدرنس، دانشمند تحقیقاتی MIT که این پروژه را رهبری می کند، می گوید: RiskMap نشان می دهد که داده های شهروندان در شرایط اضطراری تا چه اندازه مهم است.

وی اضافه کرد: ارتباط بین ساکنان و مدیران اورژانس از طریق شبکه های اجتماعی و به روز رسانی نقشه ها توسط آنها کمک می کند تا مردم را مطلع کرده و زمان پاسخ به افراد خواهان کمک را بهبود بخشد. در حالی که جای تاسف دارد که این امکان در حال حاضر فقط برای ساکنین یک ایالت در دسترس است. این تیم قصد دارد آن را در مکان های دیگر در دسترس قرار دهد و در آینده پلتفرم های رسانه اجتماعی بیشتری را اضافه کند.

MIT این نقشه را اولین بار در سال جاری هنگامی که سیلاب گسترده به این کشور صدمه زد، آزمایش کرد.

در طول این رویداد 300 هزار کاربر طی 24 ساعت از این وبسایت بازدید کردند.

برای ارتقای خدمات و کیفیت نقشه، محققان آن را به اپلیکیشن Uber متصل کرده اند. بنابراین رانندگان می توانند به سرعت ببینند که کدام جاده ها آنها را از خطر می رهاند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 388

به "نقشه جدید ام.آی.تی برای امدادرسانی در طوفان ایرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه جدید ام.آی.تی برای امدادرسانی در طوفان ایرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید