محققان آمریکا: درگیر شدن مغز به کرونا از درگیر شدن ریه خطرناک تر است

به گزارش جام پارسی، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود روی موش ها دریافته اند که حمله کروناویروس به مغز حتی با وجود بهبود یافتن ریه ها می تواند عوارض شدیدی را به همراه داشته باشد.

محققان آمریکا: درگیر شدن مغز به کرونا از درگیر شدن ریه خطرناک تر است

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران زیست شناسی دانشگاه ایالتی جورجیا(Georgia State University) در آنالیز جدیدی دریافته اند که آلوده شدن مجاری بینی موش ها به کروناویروس، حمله سریع و شدید مغزی را در پی دارد که به بروز بیماری های شدید منجر می گردد؛ حتی پس از آنکه ریه ها با موفقیت از ویروس پاک شوند.

پروفسور موکش کومار(Mukesh Kumar)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: یافته های این پژوهش، برای درک دامنه وسیع نشانه ها و شدت بیماری در انسان های مبتلا به کووید-19 پیامدهایی دارند.

وی اضافه نمود: فکر کردن به این که کووید-19 چیزی بیش از یک بیماری تنفسی نیست، لزوما درست نخواهد بود. هنگامی که کروناویروس مغز را آلوده می نماید، می تواند روی هر چیزی تاثیر بگذارد زیرا مغز، ریه ها، قلب و همه اندام های دیگر را کنترل می نماید. مغز، یک اندام بسیار حساس و پردازنده مرکزی برای همه چیز به شمار می رود.

این پژوهش، میزان ویروس را در چندین اندام موش آلوده ارزیابی نموده است. یک گروه کنترل شده از موش ها، یک دوز از محلول نمکی استریل را در مجاری بینی دریافت کردند.

کومار گفت: در ابتدای همه گیری، پژوهش های انجام شده روی موش ها، بر ریه های این حیوانات متمرکز شدند و حمله کروناویروس به مغز را آنالیز نکردند. کومار و گروهش دریافتند که میزان ویروس در ریه موش های آلوده، سه روز پس از آلودگی به اوج خود می رسد و سپس کاهش می یابد. با وجود این، در روزهای پنجم و ششم در مغز موش های مبتلا، مقادیر بالایی از ویروس عفونی یافت شد و این زمانی است که نشانه های بیماری شدید از جمله تنفس سخت، گیجی و ضعف آشکار می شوند.

این پژوهش نشان داد که سطح ویروس در مغز، حدود 1000 برابر بیشتر از سایر اندام های بدن است.

کومار ادامه داد: یافته های این پژوهش می توانند شرح دهند که چرا بیماری بعضی از افراد مبتلا به کووید-19 که به نظر می رسد در راستا بهبودی هستند و عملکرد ریه آنها بهبود یافته است، به سرعت عود می نماید و از جهان می فرایند.

پژوهش کومار و سایر پژوهش ها نشان می دهد که شدت بیماری و انواع نشانه هایی که افراد گوناگون تجربه می نمایند، نه تنها به میزان ویروسی که فرد در معرض آنها قرار می گیرد، بلکه به نحوه ورود آن به بدن وی نیز بستگی دارد.

به گفته کومار، مجاری بینی، راستا مستقیم تری نسبت به دهان تا مغز فراهم می نمایند. وی اضافه نمود: هنگامی که عفونت های ویروسی به مغز برسند، واکنش التهابی ایجاد می نمایند که می تواند برای مدت نامحدودی ادامه پیدا کند و به آسیب مداوم منجر گردد.

کومار گفت: مغز یکی از مناطقی است که ویروس دوست دارد در آن پنهان گردد زیرا نمی تواند نوعی واکنش ایمنی ایجاد کند که ویروس ها از سایر قسمت های بدن پاک شوند. به همین دلیل است که ما شاهد بیماری شدید و همه این نشانه های متعدد مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، از دست دادن حس بویایی و چشایی هستیم.

به گفته کومار، بازماندگان کووید-19 که عفونت به مغز آنها رسیده است نیز در آینده در معرض خطر افزایش مسائل سلامتی از جمله بیماری های خود ایمنی، پارکینسون، ام اس و کاهش شناخت عمومی قرار می گیرند.

این پژوهش، در مجله Viruses به چاپ رسید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1098

به "محققان آمریکا: درگیر شدن مغز به کرونا از درگیر شدن ریه خطرناک تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان آمریکا: درگیر شدن مغز به کرونا از درگیر شدن ریه خطرناک تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید