عیدی کارگری حق بازنشستگان است اما...

به گزارش جام پارسی، نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، همسان سازی عیدی و پاداش کارگران بازنشسته را حق قانونی آنها دانست و بر ضرورت تقویت صندوق تامین اجتماعی در این خصوص تاکید نمود.

عیدی کارگری حق بازنشستگان است اما...

ناصر چمنی در گفت وگو با جام پارسی، درباره طرح همسان سازی عیدی و پاداش کارگران بازنشسته ابراز عقیده کرد و گفت: کارگری که عیدی خود را از کارفرمایش می گیرد هزینه ای بر دوش سازمان تامین اجتماعی ندارد ولی عیدی بازنشستگان باید از صندوق تامین اجتماعی پرداخت گردد و کسانی که به دنبال طرح همسان سازی عیدی بازنشستگان هستند قبل از آن باید به فکر بدهی های دولت به تامین اجتماعی باشند تا این بدهی برگردانده گردد.

وی ادامه داد: متاسفانه در بحث سازمان تامین اجتماعی مسائل عدیده خاصی داریم و سازمان در وضعیتی قرار گرفته است که به لحاظ هزینه های درمانی و حقوق پرداختی مستمری بگیرانش با مشکل روبرو است.اگر در این شرایط ریشه یابی کنیم می بینیم که بیشترین ضربه به سازمان را تعهداتی زده که متاسفانه به آنها عمل نشده است.

به گفته نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران رقم بدهی دولت به تامین اجتماعی بیش از 200 هزار میلیارد تومان است و تا زمانی که تسویه نگردد طرح هایی مثل همسان سازی حقوق و عیدی بازنشستگان به نتیجه نمی رسد.

چمنی حق جامعه کارگری و بازنشستگان دانست که عیدی خود را مثل زمان اشتغال دریافت نمایند ولی تاکید نمود که باید به فکر بار اقتصادی و تامین هزینه این طرح هم باشیم تا مشکل جدیدی برای سازمان تامین اجتماعی به وجود نیاید.

به گفته وی، وقتی کارگری بازنشسته می گردد رابطه کارگری و کارفرمایی او از بین می رود و پولی که بابت عیدی و پاداش دریافت می نماید از صندوق تامین اجتماعی که صندوقی عمومی و بین النسلی و غیردولتی است که از محل واریز حق بیمه کارگران به وجود آمده است.

این مقام مسئول کارگری در انتها تقویت صندوق تامین اجتماعی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در حال حاضر بسیاری از گروهها از جمله قالیبافان و رانندگان به دلیل عدم اجرای تعهدات دولتی با مسائل بیمه ای روبروند لذا معتقدم بعد از احیا و تقویت تامین اجتماعی می توان به فکر ارائه طرح هایی مثل همسان سازی حقوق و عیدی بازنشستگان بود.

به گزارش جام پارسی، با توجه به افزایش هزینه های معیشت، مسکن و درمان بازنشستگان، ضرورت بهبود وضع زندگی و حمایت از کارگران بازنشسته بیش از پیش احساس می گردد. طرح همسان سازی عیدی و پاداش انتها سال کارگران بازنشسته مشمول قانون کار از سال گذشته به جریان افتاده و در صورتی که در مجلس به نتیجه برسد، عیدی کارگران بازنشسته همچون زمان اشتغال به کار آنها محاسبه و پرداخت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 8

به "عیدی کارگری حق بازنشستگان است اما..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیدی کارگری حق بازنشستگان است اما..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید