راه چاره ظریف برای شکست سزار، جهت ام-4 بازگشایی خواهد شد؟

به گزارش جام پارسی، انتخاب نوشت: ظریف در دو سفر خود به مسکو و انکارا، آنچه در سفر به دمشق آغاز نموده بود را از سر گرفته و بر ضرورت بازگشت به فرایند مذاکرات آستانه، برای آغاز عملیات سیاسی و بازگشت توازن به ائتلاف با روسها، برای مقابله با تاثیرات اجرای قانون قیصر (سزار)، تاکید کرد.

راه چاره ظریف برای شکست سزار، جهت ام-4 بازگشایی خواهد شد؟

مواضع ایران در دمشق، بیانگر آن است که توافق سوچی که در آن مسکو خواهان توقف درگیری ها و دادن مهلتی به گروه های مسلح برای عقب نشینی از جهت ام-4 شده بود، کافی نیست.

دیمة ناصیف در المیادین نوشت: احیای مذاکرات آستانه برای مقابله با قانون قیصر(سزار)، پیامی است که تهران به وسیله محمد جواد ظریف به آنکارا و مسکو رساند. در جریان سفرهایی که وزیر خارجه ایران به ترکیه و سپس روسیه داشت، اظهارات رسمی روسیه و ترکیه حاکی از آن است که اختلافی بین تهران، مسکو و آنکارا در خصوص دو پفراینده اساسی وجود دارد: آتش بس در لیبی و توافق سوچی در خصوص سوریه.

در ادامه این مطلب آمده است: در این شرایط و پس از آنکه نشست های سوچی پیروز به رسیدن به یک راه چاره مستمر در خصوص ادلب نشد، تهران سعی دارد بار دیگر مذاکرات آستانه را از سر گیرد.

احتمالا عملیات نظامی برای بازگشایی جهت ام-4، منتظر برگزاری نشست بین روسای جمهور ترکیه، روسیه و ایران به وسیله ویدئو کنفرانس است. این مساله ای است که ظریف در مسکو اعلام نمود. در این میان، با اوج گیری اختلافات بین روسیه و ترکیه در خصوص تحولات اخیر در لیبی، احتمالا یک توافق سیاسی جدید بین روسیه و ترکیه صورت می گیرد.

ممکن است بازگشت به قبل از پیروزی سراقب، هدف اصلی حمله اخیر ترکیه به وسیله تشکل های حزب اسلامی و انصار التوحید، تا پیش از انتها مهلت پروتکل مسکو باشد و خطوط سیطره جدیدی ترسیم گردد که به انکارا اجازه تحمیل شروط جدیدی بر مسکو را می دهد.

ظریف در دو سفر خود به مسکو و انکارا، آنچه در سفر به دمشق آغاز نموده بود را از سر گرفته و بر ضرورت بازگشت به فرایند مذاکرات آستانه، برای آغاز عملیات سیاسی و بازگشت توازن به ائتلاف با روسها، برای مقابله با تاثیرات اجرای قانون قیصر، تاکید کرد.

مواضع ایران در دمشق، بیانگر آن است که توافق سوچی که در آن مسکو خواهان توقف درگیری ها و دادن مهلتی به گروه های مسلح برای عقب نشینی از جهت ام-4 شده بود، کافی نیست. به این دلیل که معین است که روس ها برای پیروزیت این توافق و رهایی از فشارهای رسانه ها، امتیاز زیاد و غیر قابل توجیهی را به ترک ها داده اند و این مهم، در سایه پیشروی میدانی دمشق و هم پیمانان آن، رخ داد، پیشروی که می توانست به بازگشایی جهت ام-4 نیز برسد.

ارسال محموله یاری های انسان محبت آمیز ایران به سوریه، که چند روز پیش انجام شد و همچنین رسیدن هیئت مالی ایرانی به دمشق، نشان دهنده گرایش و تمایل سوریه و ایران برای ایجاد مکانیسمی است که از تاثیر تحریم های قاتون قیصر بکاهد. همانطور که سید حسن نصرالله تاکید کرده است که هم پیمانان سوریه آن را تنها نمی گذارند و اجازه نمی دهند که در مقابله با تحریم های مالی شکست بخورد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 733

به "راه چاره ظریف برای شکست سزار، جهت ام-4 بازگشایی خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره ظریف برای شکست سزار، جهت ام-4 بازگشایی خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید