تشکیل کمیته حل اختلاف تجاری ایران و پاکستان، اطمینان بخش فعالان اقتصادی است

به گزارش جام پارسی، معاونت بین الملل اتاق ایران، ظهر امروز به منظور بررسی و نهایی کردن متن یادداشت تفاهم ایجاد کمیته ویژه حل اختلافات تجاری ایران و پاکستان با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه، وزارت کشور، وزارت دادگستری، وزارت راه و شهرسازی، سازمان توسعه تجارت و همچنین اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان به صورت ویدئو کنفرانس، تشکیل جلسه داد.

تشکیل کمیته حل اختلاف تجاری ایران و پاکستان، اطمینان بخش فعالان اقتصادی است

محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران در این نشست، با تأکید بر این نکته که کشور پاکستان به عنوان یکی از شرکای اقتصادی در همسایگی ایران، از کشورهای مقصد اصلی ما برای توسعه مناسبات تجاری است، افزود: کشورهای ایران و پاکستان با داشتن ظرفیت های خوب تجاری، اشتراکات فرهنگی، مرزهای طولانی و اقتصادهای مکمل، امکان افزایش حجم تجارت تا سقف 5 میلیارد دلار را دارا هستند.

او در همین ارتباط، حل مسائل تجاری بین دو کشور را حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: با توجه به نبود روابط بانکی و پیش آمدن حوادث اثرگذار بر تجارت دو کشور طی سال گذشته، شاهد افزایش برخی اختلافات تجاری میان فعالان اقتصادی دو کشور بوده ایم. ضمن اینکه با وقوع مسائلی همچون شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های موقت مرزها و ایجاد برخی مسائل برای انجام تعهدات فعالان تجاری، تشکیل چنین کمیته ای می تواند یک عامل اطمینان بخش برای تجار و پیگیری مسائل فعالان اقتصادی طرفین باشد.

کرباسی شرح داد: در سال گذشته پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه حل اختلافات تجاری ایران و پاکستان در دستور کار اتاق ایران قرار گرفت و با همکاری مرکز داوری اتاق ایران، پیش نویس یادداشت تفاهم تهیه شده و یک نوبت نیز نظرات اصلاحی واصله از دستگاه های دولتی در متن منعکس شد که امیدوارم با رفع ایرادات، هرچه سریع تر به امضای اتاق ایران و فدراسیون اتاق های بازرگانی و تجارت پاکستان رسد.

کرباسی ادامه داد: اگرچه میزان اختلافات تجاری کم نیست، اما میانجیگری میان فعالان اقتصادی در اکثریت موارد، راهگشا بوده و جهت بسیار کوتاه تری برای حل وفصل بیشتر پرونده های تجاری است. اتاق ایران تا حد امکان تلاش خود را در این زمینه می کند، لیکن در صورت عدم رضایت طرفین، فعالین اقتصادی در هر دو کشور می توانند شکایت خود را پیگیری قضائی کنند.

او در تشریح دیگر اهمیت تشکیل این کمیته حل اختلافات تجاری گفت: موضوع مهم دیگری که در خصوص پاکستان وجود دارد و لزوم ایجاد این کمیته را ایجاب می کند، یک رویه تجاری نادرست و غیرقانونی طرف پاکستانی است؛ چراکه در مواقع بروز اختلاف با تجار ایرانی، اقدام به متوقف کردن کامیون های ایرانی در خاک پاکستان می کنند که این اقدام آن ها در سال گذشته خسارتی نیز برای ما به همراه داشته است. به همین دلیل، لازم است مرجعی وجود داشته باشد که بتواند از این اتفاقات و ایجاد چنین مسائلی جلوگیری کند.

در ادامه محسن محبی، دبیر کل مرکز داوری اتاق ایران نیز در این نشست پیگیری مطالبات و احیای حقوق فعالان اقتصادی را از مهم ترین اهداف تشکیل کمیته حل اختلافات تجاری ایران و پاکستان عنوان کرد و گفت: با توجه به تجربیات حاصل سال ها رسیدگی به دعاوی تجاری بین المللی، هدف ما در خصوص ایجاد کمیته حل اختلاف دو کشور، نه ورود مستقیم و پیگیری حقوقی پرونده ها، بلکه ایجاد یک مرکزی برای میانجیگری و حمایت از حقوق فعالان تجاری و اقتصادی دو کشور با توجه به توان و ظرفیت اتاق های بازرگانی دو کشور است که این امکان را پیدا می کنند که با استفاده از ابزارهای خود از احقاق حق فعالان اقتصادی حمایت کنند.

به باور محبی، تشکیل یک کمیته میانجیگری متشکل از فعالان تجاری و حقوقدانان مورد وثوق می تواند منجر به ایجاد مجموعه ای حمایتی برای تجار دو کشور و تداوم فعالیت های تجاری و اقتصادی آنها شود. او در همین رابطه گفت: موضوع میانجیگری حوزه ای است که تجربیات و پیشرفت های خوبی در کشور داشته ایم و ضمن تصویب قواعد میانجیگری در هیات کنندگان اتاق ایران، در سال گذشته نیز کنوانسیون میانجیگری سنگاپور را به امضا رسانده ایم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 813

به "تشکیل کمیته حل اختلاف تجاری ایران و پاکستان، اطمینان بخش فعالان اقتصادی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیته حل اختلاف تجاری ایران و پاکستان، اطمینان بخش فعالان اقتصادی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید