افشاگری بی سابقه حسن دیاب درباره انفجار بیروت

به گزارش جام پارسی، خبرنگاران : حسن دیاب رییس دولت پیشبرد امور لبنان فاش کرد که میزان نیترات آمونیوم که در بندر بیروت منفجر شد تنها 500 تن بوده است و گزارش هایی که از انفجار 2700 تن نیترات حکایت داشت صحت ندارد.

افشاگری بی سابقه حسن دیاب درباره انفجار بیروت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دیاب نخست وزیر پیشبرد امور لبنان در مصاحبه مطبوعاتی در دفتر نخست وزیری گفت که طبق بیانیه دفتر رسانه ای وی، گزارش (اف بی آی) نشان می دهد که مقدار انفجار نیترات فقط 500 تن بوده است بنابر این2200 تن به جامانده کجا رفته است؟

وی گفت: در آن موقع، مقامات لبنان علت انفجار را آتش سوزی در یک انبار مطرح کردند که 2700 تن نیترات آمونیوم به روشی ناامن در مدت زمان حدود 6 سال ذخیره شده بود.

دیاب اضافه نمود: صاحب کشتی کیست؟ چگونه وارد بندر شده است؟ چه کسی اجازه این کار را داده است؟ چه کسی مدت طولانی در این مورد سکوت نموده است؟ آیا سرویس های امنیتی این موضوع را می دانند؟

به گزارش پایگاه خبری عربی21 دیاب در ادامه مطرح کرد: ما در امسال 20 جلسه شورای عالی دفاع برگزار کردیم در حالی که هیچ یک از نیروهای امنیتی درباره مقدار نیترات آمونیوم به ما اطلاعی ندادند.

نخست وزیر پیشبرد امور لبنان اضافه نمود: که از سال 2014 تا به امروز، هیچ کسی از شورای عالی دفاع، رئیس جمهوری را به عنوان رئیس این شورا از وجود این مواد آگاه ننموده است.

دیاب با طرح این سوال که آیا هیچ یک از لبنانی ها قبل از 4 اوت می دانستند نیترات آمونیوم به چه معنی است؟ گفت: اولین گزارش رسمی در خصوص وجود نیترات در بندر را 22 ژوئیه دریافت کردم.

وی در خصوص دلیل عدم مراجعه به بندر گفت: در طی 3 ساعت در 3 ژوئن سه خبر متفاوت به من اطلاع داده شد. اولین مورد را از سرویس های امنیتی به طور اتفاقی دریافت کردم که 2000 کیلوگرم TNT در بندر وجود دارد که بلافاصله تقاضای بازدید از بندر را کردم.

وی ادامه داد در طی فراهم شدن مقدمات امنیتی برای بازدید من معین شد که اطلاعات مختلفی در خصوص آنچه برای اولین بار به من گزارش شده، وجود دارد: اول اینکه گفته شد که 2500 تن نیترات وجود دارد و 2000 کیلوگرم نیست و دوم اینکه: TNT نیست بلکه نیترات است که فهمیدیم نوعی کود شیمیایی است.و سوم اینکه: این مواد هفت سال در بندر بوده است و جدید نیست.

دیاب گفت: من به آنها گفتم تا زمانی که این پفراینده هنوز در دست آنالیز است و سه خبر مختلف درباره آن وجود دارد، بگذارید تحقیقات کامل گردد تا من با شواهد از بندر بازدید کنم. گ

به گزارش عربی 21 در تحقیقات اولیه یک تیم از اف بی آی آمریکا و محققان فرانسوی در فرایند جمع آوری شواهد شرکت دارند وطرف لبنانی نیز نسخه ای از گزارش خود را تحویل داده است.

این در حالی است که لبنان از انجام تحقیقات بین المللی درباره انفجار بندر بیروت که به بندر اصلی و تعدادی از محله های پایتخت آسیب جدی وارد و علاوه بر کشته شدن بیش از 200 و زخمی شدن بیش از 6500 نفر منجر به آوارگی دهها هزار خانواده به سبب آسیب دیدن و یا از ین رفتن خانه های آنها شد، خودداری نموده بود.

دیاب در پاسخ به سوالی درباره تصمیم اخیر قاضی صوان گفت: قانون اساسی بالاتر از همه چیز است و من به قانون اساسی اشاره می کنم که ماده 70 شاهد بر این موضوع است، پس اگر ادعا و پفراینده ای وجود دارد آن را برای مجلس ارسال کنید.

وی گفت: مقامات در حال آنالیز این انفجار از زمان وقوع آن بوده اند، اما بازپرس قضایی (فادی صوان) در ماه جاری بیان کرد که تحقیقات به مدت ده روز به حالت تعلیق در خواهد آمد و یک منبع قضایی اعلام نموده است که پفراینده به یک قاضی دیگر واگذار شده است .

عربی 21 در ادامه این گزارش آورده است که در 10 دسامبر قاضی صوان، دیاب و سه وزیر سابق را برای بازپرسی در خصوص این پفراینده آنها را فراخواند اما هیچ یک از آنها در این جلسه حضور نیافتند.

این چهار نفر اولین مقامات سیاسی هستند که توسط صوان در این پفراینده متهم شده اند و بر اساس آن دست کم 25 مقام عالی رتبه مسئول اداره و امنیت بندر دستگیر شدند.

طبق آنچه یک منبع قضایی به خبرگزاری فرانسه گفت: در تاریخ ششم این ماه، صوان آنها را به سوء مدیریت و سهل انگاری در وقوع این انفجار متهم کرد.

انفجار بندر بیروت در تاریخ 14 مرداد 99 خشم مردم لبنان و اعتراضات آنها را برانگیخت به ویژه پس از آنکه چندین گزارش و منابع تأیید کردند که مقامات از جمله سرویس های امنیتی سابق و فعلی و روسای جمهوری از ذخیره نیترات آمونیوم در بندر و خطرات آن آگاه بودند.

این اعتراضات منجر به استعفای حسن دیاب، یک هفته پس از فاجعه انفجار شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: jameparsi.ir شناسه مطلب: 1076

به "افشاگری بی سابقه حسن دیاب درباره انفجار بیروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری بی سابقه حسن دیاب درباره انفجار بیروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید